Медия без
политическа реклама

Разединеният парламент иска да променя конституцията

За целта депутатите създадоха нова специална комисия

26 Окт. 2022
Десислава Атанасова веднъж е водила конституционна комисия, без резултати.
БГНЕС
Десислава Атанасова веднъж е водила конституционна комисия, без резултати.

Много любопитна задача си избраха депутатите, за да започнат реорганизацията на Народното събрание. Първата им работа в тази посока беше да разделят парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси на две отделни комисии – едната за правните, а другата за конституционните. Предложението е дошло от ГЕРБ-СДС, но е получило подкрепата на председателския съвет на Народното събрание.

Желанието на депутатите да се занимават с конституционна реформа е повече от странно, като се има предвид, че дори нормалната ежедневна работа е невероятно трудна за разединения парламент.

В петък внезапно и набързо управляващото мнозинство в парламента прокара решение, с което разпусна временната комисия, която трябваше да разгледа проекта на конституция, внесен от ГЕРБ.

Специални комисии, които да се занимават с промени в основния закон, парламентът е създавал на два пъти през последните две години. Първо това направиха герберите в 45-ото Народно събрание. Тази комисия, която се оглавяваше от настоящия водач на герберските депутати Десислава Атанасова, не свърши нищо и беше тихомълком разпусната. В 47-ия парламент също имаше такава комисия, този път сформирана по давление на четворната коалиция и водена от съпредседателя на ДБ Христо Иванов. Тя също остана напълно безрезултатна, след като ГЕРБ-СДС и ДПС я бойкотираха.

ИТН упорито търси нови и нови начини да разтресе управляващата коалиция, в която участва. Партията на Слави Трифонов се държи така от битката за БНБ, която загуби. Преди на мушката й беше само ПП. Днес обаче се прехвърли върху ДБ. https://www. segabg.

Сега проекторешението, с което се обособяват правна и конституционна комисии, беше внесено от Десислава Атанасова. Като мотиви тя посочи, че отделната конституционна комисия ще се „концентрира върху конституционните норми и практиката на прилагането им в работата на Народното събрание“. Проектът беше гласуван и одобрен единодушно от всички парламентарни групи. Възражения нямаше, само Мирослав Иванов от ПП реторично попита дали този път герберите ще се включат в работата на комисията за промени в основния закон – нещо, което не направиха преди.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата