Столичната община не спира да обявява скъпи обществени поръчки, въпреки че заради пандемията редица други нейни дейности изпитват сериозни финансови затруднения. В период, в който общинският съвет се готви да разгледа искане за отпускане на нови заеми за закъсалите общински транспортни фирми "Столичен автотранспорт" и Центъра за градска мобилност, кметството обяви сериозно вдигане на разходите за охрана. Кметът Йорданка Фандъкова е обявила процедура за избор на фирми за осъществяване на "физическа охрана, охрана с използване на технически системи за сигурност - видеонаблюдение и сигнално-охранителна техника и охрана при транспортиране на ценни пратки и товари", се вижда от съобщение на сайта на общината. Конкурсът е разделен на десет обособени позиции, а неговата прогнозна обща стойност е почти 15,2 млн. лв. без ДДС. За сравнение бюджетът на предишната сходна процедура, проведена през 2019 г., бе 9,4 млн. лв. без ДДС, като обособените позиции и тогава бяха десет.
Най-голямото перо по договора за охранителни услуги отново ще отиде за охраната на гробищните паркове. През новия период за това ще бъдат похарчени 3 712 500 без ДДС, а в сега действащия предвидените разходи за същата дейност са 2 199 600 лв. Втората най-скъпа дейност е опазването на т.нар. "зелени системи" - общинските паркове и градини. В новия договор заложената сума е 3 568 500 лв. без ДДС срещу 2 124 066 лв. между 2019 и 2021 г. Третата по разходи е охраната на пешеходните подлези в София. За нея сега са приготвени 2 385 000 лв. без ДДС, а за сравнение преди 2 г. средствата за същата дейност са били 1 653 444 лв.
Причина за ръста на планираните по-високи разходи на Столична община за охрана е повишаването на минималната работна заплата в страната, става ясно от отговори, изпратени от "Московска" 33 до "Сега". "При промяна на минималната работна заплата за страната може да бъде изменена цената на договора. Изменянето на стойността на договора следва да обхваща разликата от размера на предложената от изпълнителя работна заплата на охранителите до размера на новата нормативно определена минимална работна заплата и увеличението на съпътстващите нормативно определени разходи /ДОО, здравни осигуровки и др./", пише в проектодоговора, който предстои да бъде подписан от спечелилите обществената поръчка участници. Не става ясно обаче защо кметството не поиска от охранителните фирми да продължат да извършват дейността по досегашните цени още няколко месеца до обявяването на нов конкурс, каквато възможност дават споразуменията от 2019 г. Срокът на по-голямата част от тези контракти изтича през юли т.г.
Срокът на новите договори за охрана отново ще е двегодишен, като по инициатива на общината той може да бъде удължен с още 12 месеца. Желаещите да участват в конкурса на Столична община могат да кандидатстват за най-много три позиции. Към фирмите има и други изисквания - да са реализирали определен оборот за изминалите 3 години и т.н.
От общината поясниха още, че преди 2 г. класирането за пет от общо 10-те обособени позиции е било обжалвано, а за три конкурсът е бил прекратен. В резултат за тези позиции са сключени временни договори до провеждането на нова обществена поръчка. Охранителните фирми, с които общината е сключила договори през 2019 г., са общинската "Егида–София" ЕАД и частните "Сириус Секюрити" ООД, "БОДУ" ООД, "СОТ-Сигнално охранителна техника" ЕООД и "Елитком 95" ЕАД.