Може да звучи непонятно, но в три административни области процентът на загуба на вода е над 80 процента. Да се чуди човек как въобще достига течност до чешмите! Става дума за Шумен, Перник и Сливен, съответно с 83.7%, 82.7% и 82% загуби. Те държат антирекорда общо за страната. Данните са от статистика, представена от министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова в парламента.
Тя е дала информация за всяко от 28-те водни дружества. На база на това може да се пресметнат средните загуби за цялата страна - процентът е около 65. Това са течове и т.нар. търговски загуби (ползвани, но неотчетени количества).
Проблемите в "първенеца" Шумен са много дълбоки и от години. В тази област бяха и част от най-бурните протести през изминалото лято срещу безводието.
Близо до антирекорда е Монтана (78%), а загубите в София, Добрич, Разград, Търговище, Хасково, Ямбол и Плевен са в диапазона 70-73%. На другия полюс са Русе, Смолян, Видин, Кърджали, където стойностите са под 50%. Отличникът е ВиК-Благоевград - "само" 44.1% загуби.
В другите арени на негодувание, регионите на Велико Търново (ВиК "Йовковци"), Пловдив и Кюстендил, загубите са по 56.4% в първите два и 62.6% при третия.
Тъй като Коритарова е дала данни за 2022 г. и 2023 г., може да се проследят динамики. Дружествата в Благоевград и Смолян намаляват загубите съответно с 9% и 7%. Обратно: ВиК-Хасково ги вдига с 4%, ръст от 2%-3% има в София и Разград. Реално от тези разлики голям извод не може да се направи, защото често дружествата не вписват точните загуби и ги осредняват в рамките на няколко години.
ПРОБЛЕМИТЕ НЕ СВЪРШВАТ
Макар да е есен и да поваля, безводието не свършва. Лошите новини са от цялата страна. За утре вечер е насрочен протест на хората от асеновградското село Златовръх. Те са на режим от 20 август, който, отгоре на всичко, не се спазва. Ще бъде блокиран пътя за съседното село Патриарх Евтимиево. В Шуменско бедствието продължава, като по празниците в село Костена река бе доставена минерална вода от Червения кръст. Актуалните данни на "Зелено движение" показват, че около хиляда български селища имат проблеми с водата.