И. ф. главен прокурор Борислав Сарафов прати специално писмо до парламентарната шефка Наталия Киселова, с което търси информация какво се случва с исканията му да бъдат свалени имунитетите на Джейхан Ибрямов, Марио Рангелов (двамата от ДПС на Ахмед Доган) и на Лена Бориславова (ПП).
Към 9 януари в прокуратурата няма информация за исканията на главния прокурор за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване по отношение на тримата народни представители. Сарафов поиска имунитета на Ибрямов на 13 ноември м.г., а Бориславова и Рангелов бяха в "пакета" с шест имунитета, поискани на 19 декември. За Ибрямов имаше искане и от 18 декември.
В писмото си Сарафов обръща внимание, че НПК задължава прокурора и разследващите органи да осигурят провеждането на досъдебното производство в законовите срокове. И настоява да получи информация за действията на парламента по трите му искания.
Имунитетът на Бориславова се иска, за да бъде обвинена за документно престъпление по случая "Корал". Прокуратурата твърди, че е установила, че през май 2021 г. Бориславова съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на Сдружение "Да запазим Корал". Документите са употребени, за да се докаже, че е прекратено правното отношение между Кирил Петков, член на УС на "Да запазим Корал" и самото сдружение. За самото съставяне на документите не може да се търси наказателна отговорност от Лена Бориславова, обяснява обвинението.
Имунитетът на Марио Рангелов се иска по разследване на купуване на гласове. За него прокуратурата твърди, че е образувал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите. Било разкрито как в Плевен и Койнаре Рангелов организирал даването на по 15 000 лв., от които да бъдат дадени по 50 лв. на лица-гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вото НС.
ОТКАЗИ
По-рано през деня Киселова обяви от парламентарната трибуна, че депутатът от "Възраждане" Веселин Вешев се е отказал от имунитета си. Вешев е подсъдим по дело от 2021 г. за хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на полицаи.
Вчера стана ясно, че трима депутати са депозирали съгласие да бъдат снети имунитетите им - председателят на МЕЧ Радостин Василев, Ангел Георгиев от "Възраждане" (подсъдим заедно с Вешев) и Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало". Сам се отказа от имунитета си и Кирил Петков, който утре е призован, за да бъде обвинен по делото за ареста на Бойко Борисов.