Медия без
политическа реклама

Шофьорът на Асен Василев остава в ареста с три обвинения

Ръководството на ПП се събра пред съда в подкрепа на Лъчезар Ставрев

14 Дек. 2024Обновена
Кирил Петков и Асен Василев оглавиха протеста пред СГС
Фейсбук
Кирил Петков и Асен Василев оглавиха протеста пред СГС

Сътрудникът на Асен Василев Лъчезар Ставрев остава за постоянно в ареста. Това определи Софийският градски съд (СГС) днес, като уважи искането на прокуратурата на Ставрев да бъде наложена най-тежката мярка за неотклонение.

Ставрев беше задържан в сряда, а в четвъртък беше обвинен за длъжностно престъпление и за пране на пари. В съда днес се разбра, че му е предявено и обвинение за престъпен сговор.

"Съдът уважи искането на прокуратурата и взе мярка “задържане под стража” с основен мотив, че разследването е за престъпен сговор с “лице заемащо публична длъжност”, сещай се - Асен Василев. Очевидно той е следващата цел", коментира адвокат Емил Георгиев, който е присъствал на съдебното заседание.

Определението на градския съд не е окончателно и Ставрев може да го атакува пред апелативния съд, който ще разгледа казуса в четвъртък.

Градският съд прие, че е налице опасност от извършване на ново престъпление, но не и от укриване. Отчете, че Ставрев е с чисто съдебно минало, но всяко от трите обвинения, които са му повдигнати, е тежко и е с висока степен на обществена опасност.

Часове преди съдебното заседание на столичната ул. "Черковна", където преди заседаваше закритият вече спецсъд, а сградата сега се ползва от градския, се събра голяма част от ръководството на "Продължаваме промяната". Дойдоха и няколко десетки граждани.

Ставрев в момента е нещатен парламентарен сътрудник на съпредседателя на ПП Асен Василев, но всъщност е негов шофьор. Той бе задържан във връзка с разследването за корупция в Агенция "Митници", а от ПП определиха това като политическа репресия. 

Прокуратурата пледира пред съда, че той трябва да остане за постоянно в ареста, защото има обосновано предположение, че той е извършил умишлено престъпление. Според обвинителите, когато той е бил експерт в политическия кабинет на Асен Василев в Министерството на финансите, е разпореждал на директорката на агенция "Митници" Петя Банкова да назначава и преназначава служители. Той е разполагал с кадрово влияние за разпределяне на служители в митнически пунктове и е контролирал служителите при събиране на нерегламентирани суми. Според показанията на Петя Банкова и Стефан Димитров той е държал парични суми, които са събрани като подкуп при преминаването на границата, твърди прокуратурата, според БНТ.

Като експерт той не е имал работно място, зачислен компютър, потребителско име и парола. Според защитата му той е бил на административна длъжност. Имал е длъжностна характеристика, но не е имал оперативна самостоятелност. Адвокатите на Ставрев подчертаха, че той е съдействал на разследващите и има чисто съдебно минало.

Протестът в негова защита бе воден от двамата съпредседатели на ПП Кирил Петков и Асен Василев, там бяха още бившият премиер Николай Денков и Венко Сабрутев, както и депутатът от "Да, България" Божидар Божанов.

"Това, което се случва зад тази ограда, е поръчка на Пеевски. Неговата бухалка Сарафов поръча един нормален, обикновен човек, реално шофьор на г-н Василев да бъде "хвърлен под автобуса" с единствената цел - да се опитат да уязвят "Продължаваме промяната". Когато цялата държава работи по телефонното обаждане на една мутра като Пеевски ние трябва да кажем, че няма да стане просто така. Няма да вкарат един нормален човек зад решетките за абсолютно измислени обвинения. Те се опитват да го изкарат, че е просто шофьор, но той е един от отбора и ние заставаме зад него", заяви Кирил Петков.

Той коментира и искането за свалянето на неговия депутатски имунитет заради ареста на бившия премиер Бойко Борисов преди две години и половина.

"Как може на първия, на втория, на петия месец, на първата година, на втората година... Защо им трябваше да се чака две години и половина - да бъде внесен законът за съдебната власт, да се види, че бухалката на Пеевски може да му излезе от ръцете и той почва да губи власт [за да се внесе това искане]. Пеевски когато губи власт става по-злобен. Никога не съм превишавал своите правомощия. Когато съм бил министър-председател хората са били свободни, за разлика от сега".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата