Медия без
политическа реклама

Скандал в парламента провали промени в Кодекса на труда

Хич да не ви пука, дайте да правим каквото решим, че е по-забавно, иронизираха от опозицията управляващите

Росица Кирова и Мирослав Иванов
БГНЕС
Росица Кирова и Мирослав Иванов

Станалите традиционни за 47-то Народно събрание скандали провалиха законодателната му програма. Днес трябваше да бъдат разгледани и гласувани на първо четене цели четири проекта с промени в Кодекса на труда. Най-обсъждана беше идеята на ГЕРБ-СДС да бъде обявен 24 май за национален празник. Това отприщи протяжна дискусия на историческа тема и останалите три законопроекта до голяма степен бяха забравени.

След три почивки, поискани от различни парламентарни групи, дойде време за гласуване. Стана ясно обаче, че за това няма нужния кворум в залата. Водещият заседанието Мирослав Иванов отказа да закрие заседанието. Вместо това той реши да бъдат направени обсъжданията по следващите точки от дневния ред, а гласуването на четирите споменати законопроекта да остане за следващата седмица. Това отприщи скандал в пленарната зала и разностранни тълкувания на правилника на Народното събрание.

Росица Кирова от ГЕРБ-СДС предупреди Иванов, че създава "опасен прецедент", тъй като по същото време заседаваше и парламентарната комисия срещу корупцията, на която беше изслушан главният прокурор Иван Гешев. Според Кирова комисията "може би изисква вниманието и участието на голяма част от народните представители, което обяснява защо част от тях отсъстват". В комисията обаче участват 15 души, което не би трябвало да окаже чак такова влияние върху кворума в пленарната зала. Кирова, която е зам.-председател на НС, обаче смята, че обсъжданията в залата не могат да продължат, защото "смисълът на правилника е да се чуе мнението на всички народни представители в залата". И посъветва Мирослав Иванов да не се съсредоточава само върху липсата на представители от групата на ГЕРБ-СДС. "Знаем, че ви е необходима", каза иронично тя.

На това Иванов лаконично отвърна, че комисията не спира депутатите, които искат да участват в дискусията, да бъдат в залата и да вземат отношение по обсъжданите текстове. Решението му получи подкрепата и на бившия председател на парламента Никола Минчев. А Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС заяви ядосано, че "аматьорите не са само в Министерския съвет, а за жалост са и в Народното събрание".

Настимир Ананиев от ПП окачестви думите на Атанасова като "странни тълкувания". И припомни, че е бил председател на комисията, която е приела правилника на Народното събрание. "Вземете, четете, четенето е с разбиране", обърна се той към колежката си. 

В спора се намеси и Тома Биков от ГЕРБ-СДС. "Хич да не ви пука! Дайте да правим каквото решим, че е по-забавно! Можете ли да ми кажете аз къде да бъда? Защото аз съм член на тази комисия (комисията срещу корупцията - бел.а.), там сме четирима от ГЕРБ. За да бъда в синхрон с вашата нравственост, защото за правила не можем да говорим", обърна се Биков към Мирослав Иванов. На забележката му председателят на НС отговори, че "нравствеността е заложена в правилника". А според правилника приоритет имат пленарните заседания. "Това, че сте бил на комисия, е ваше решение", обобщи Иванов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?