С рядко срещано единодушие депутатите приеха промени в Кодекса на труда, които ще позволят на бащите да ползват отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст без съгласие на майката. Това ще е възможно в случаи, когато майката/осиновителката е лишена от родителски права или когато правата са предоставени на бащата.
Промените бяха приети за няколко минути на две четения без никакви възражения. ''Гледам на тези закони като възможност да покажем, че наистина можем да работим и да вършим работа за българските граждани, да си заслужим заплатите. Сега ще видите, че за един час ще решим две несправедливости'', обяви от трибуната Александър Вълчев от ИТН. Такива угризения на съвестта очевидно не съществуват за Бойко Борисов, Делян Пеевски и др., които не благоволиха да влязат в пленарна зала за знаковите социални закони.
В същия дух тръгна и обсъждането на промени в Кодекса за социално осигуряване, с които ще се затвори вратичката, позволяваща с два-три дни висока заплата от чужбина да се получават месеци наред максимални обезщетения за безработица от нашия НОИ от порядъка на 2200 лв.
Тъй като схемата с френската безработица се среща най-често в общини, които гласуват за ДПС, и двете крила на движението се борят против промените. В пленарна зала Севим Али от ДПС-Доган успя да изпревари депутатите на Пеевски и първи да заяви критика на промените, като не пропусна да изтъкне, че е верен на основателя на движението, за да не се обърка публиката. Али повдигна въпроса дали имаме право да дописваме европейските регламенти (именно те позволяват при работа в чужбина да се ползва само последното трудово правоотношение за определяне на обезщетението с цел да се улеснят европейските граждани). Този въпрос странно бе подминат в становището на социалното министерство.
Шендоан Халит от крилото на Пеевски също взе отношение, че не всеки получаващ обезщетение по европейски регламент е схемаджия. Важно е институциите да направят своя контрол там, където има злоупотреба, коментира Халит. ПГ на ДПС ще прави свои предложения преди второ четене на законопроекта. Промени искат да внасят и ПП-ДБ, даде заявка Венеция Ангова.
Въпреки миролюбивото начало, спорът с ДПС нажежи страстите. Стигна се дотам Георги Георгиев от "Възраждане" да пита ние да не сме провинция на ЕС, че да се съобразяваме с европейските регламенти. "Възраждане" нападнаха и ПП-ДБ, че бавят приемането на закона и призоваха той да се приеме веднага на две четения. Цончо Ганев определи френската безработица като перфектна схема за купуване на гласове, защото за нея даже не се плащат партийни пари, а държавни - от НОИ.
Коментар на Ганев, че заради Конституцията ПП-ДБ са си затворили очите за кражбата на 130-150 млн. лв. годишно от тази схема, предизвика скандал в залата и заплашителни пози, но насред шумотевицата Росица Кирова прекрати дебатите и обяви гласуване. 145 народни представители бяха "за", трима от двете крила на ДПС бяха против, а 19 се въздържаха.