Медия без
политическа реклама

След 7 г. семейство осъди МЗ и НЗОК за отказано лечение

Двете институции трябва да платят 100 000 лв. на родителите на починало дете

11 Септ. 2020
Илияна Кирилова

След седем години съдебна сага родителите на починало дете осъдиха министерството на здравеопазването и здравната каса за отказано лечение в чужбина. Двете институции трябва да платят 100 000 лв. на семейството, постанови окончателно Върховният административен съд, съобщи "Лекс".

Върховните магистрати са потвърдили решението на Пловдивския административен съд, обявено миналата година. Преди 4 години друг състав на съда също осъди министерството и съществуващия тогава Фонд за лечение на деца да обезщетят родителите, но решението беше отменено от Върховния административен съд. При повторното разглеждане на делото магистратите приеха, че солидарна отговорност носят министерството и здравната каса, която е правоприемник на закрития Фонд за лечение на деца.

Момиченцето на ищците е родено през 2007 г. Година по-късно му е поставена диагноза остра лимфобластна левкемия. Лекувано е у нас с химиотерапия и поддържащо лечение, но в началото на 2011 г. заболяването рецидивира. Започва нова химиотерапия, като целта е последваща трансплантация на стволови клетки. За донор е определена сестрата на детето. Родителите кандидатстват пред Фонда за лечение на деца, но той им отказва лечение в чужбина с аргумента, че след като има осигурен донор, лечението може да се извърши у нас. Семейството започва дарителска кампания и заминава за Италия. Там състоянието на детето е стабилизирано за кратко, но впоследствие отново се влошава и то губи битката с болестта. 

Родителите подават жалба в Комисията за защита от дискриминация, тъй като по същото време фондът изпраща в чужбина друго дете със същата диагноза. Единствената разлика между двата случая, че изпратеното в чужбина дете няма фамилно съвместим донор, поради което фондът решава, че трансплантацията у нас би била рискова. Комисията обявява, че дискриминация има и постановява, че МЗ е трябвало да създаде условия за повишаване качеството на лечението на децата с онкохематологични заболявания у нас.

Съдът потвърждава решението на КЗД и също приема, че МЗ не е изпълнявало собствената си програма за развитие на трансплантациите на стволови клетки, която предвижда подобрение на това лечение, и така не е създадена възможност трансплантацията и на другото дете да бъде извършена у нас, вместо да бъде пращано в чужбина.

„Починалото дете на ответниците по касация е било лишено от възможност да получи адекватно лечение както в България, така и в чужбина, като свидетели на това бездействие са нейните родители. Изложеното в мотивите на съда в тази връзка се споделя напълно от настоящия касационен състав на ВАС, поради което не е необходимо да се приповтаря“, пише в окончателното решение на съда.

ФОНДЪТ

Фондът за лечение на деца бе създаден през 2004 г. от НДСВ, а беше закрит миналия април от третото правителство на Бойко Борисов. През всичките 15 години на своето съществуване тази структура бе съпровождана от скандали за отказано и забавено лечение на деца, а за много родители да се преборят за шанс за децата им означаваше месеци ходене по мъките. Когато миналата година дейността на фонда бе поета от НЗОК, тя наследи от него 146 неприключени казуса, някои от тях очакващи решение от 2015 г.

Дела като цитираното по-горе не са прецедент. В края на 2019 г. НЗОК като приемник на фонда за лечение на деца отново бе осъдена за отказано лечение на момиче, нуждаещо се от скъпо медицинско изделие. Успешна съдебна битка водиха и възрастни пациенти, на които МЗ не е отпуснало финансиране за операция в чужбина.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата