Медия без
политическа реклама

Случаите на коронавирус у нас са вече 201

Включват всички болници в лечението им

23 Март 2020Обновена
Илияна Кирилова

Общият брой на заразените у нас с коронавирус вече са 201 души, а днес са установени са 11 нови случая. Това съобщи на следобедния брифинг проф. Венцислав Мутафчийски, началник на Националния оперативен щаб за борба с болестта.

Мутафчийски обясни, че вече има един случай и в Дупница, двама са от Пазарджик, един контактен от Добрич и останалите седем са в София. Той допълни, че двама от пациентите, които се намират в "Пирогов", се подобряват. По думите му обаче има и двама критично болни, които са в "Пирогов". 36 са хоспитализираните до момента българи.

Началникът на щаба съобщи още, че се изчерпва капацитетът на Военно-медицинска академия и "Пирогов" и затова се предлага на здравния министър да издаде заповед всяка една болница в страната, независимо от собствеността й, да приемат заболели. Това означава, че и частните здравни заведения ще хоспитализират, като за целта ще трябва да обособят отделения в срок от 3 дни, които да имат специално оборудване и реанимационни легла.

"Случаите настъпват", аргументира предложението си Мутафчийски. Относно бързите тестове за установяване на вируса, той повтори тезата си, че те не са особено надеждни. От 10 сигурни заразени в разгара на болестта, само 4 се доказаха, даде пример той.

Сутринта случаите у нас бяха 190. От тях трима пациенти са починали и трима са оздравели и вече изписани от болница. Повечето от новите случаи са в София, има един и в Плевен, чийто контакти се изясняват.

Във ВМА има двама души с дихатателна недостатъчност, но в момента те са добре. В "Пирогов" остава критично състоянието на 2-ма пациенти, един от които бе приет вчера и веднага се наложи да го интубират. "Лекарят от Велико Търново винаги е бил в болница. Той е от тази група млади хора, които са с тежка клинична картина, те са общо 8 човека. Той е с двустранна бронхопневмония. Приет е със симптоми за бронхопневмония. Изследван е и е пуснат за домашно лечение, след това отново е приет в болница", обясни още Мутафчийски.

По информация на БНТ Пета градска болница в София временно е била под карантина, докато се дезинфекцира. Причината е, че в събота е приета жена с пневмония, която е дала положителна проба за коронавирус. Случаите на пациенти с коронавирус в Пета градска са два.

Стана ясно и че с коронавирус е заразен и един от общинските съветници в София. "Постоянните комисии към Столичния общински съвет и СОС няма да заседават до 29-и март. Има общински съветник с коронавирус".  Това съобщи на председателят на СОС Елен Герджиков във Фейсук. По думите му, ако възникне неотложност от взимане на решения, свързани с мерки, които са в компетентността на СОС, той ще свика председателски съвет, на който да се обсъдят възможностите съветниците да заседават, при спазване на изискванията за безопасно събиране на повече хора. "Колегата се лекува се във ВМА, пожелавам бързо възстановяване. За пореден път призовавам да не използваме тази ситуация за политически дивиденти или партиен маркетинг", пише още Елен Герджиков. 

ЗАВРЪЩАЩИТЕ СЕ

Ген. Мутфачийски припомни как трябва да се действа при завръщане на наши сънародници от чужбина. Тези, които не са заразени, подлежат на 14 дневна карантина. Заразените трябва да си останат у дома 21 дни, след което 2 проби да покажат отрицателен резултат. Общо 200 000 български граждани са се върнали в страната ни последните дни, като броят им се увеличава, посочи той. По думите му само за последното денонощие броят им е 8 000 - със самолет, и 15 000 - със сухоземен транспорт. "Никой не е казал, че всеки, който се завръща от чужбина, трябва да влезе в болница", коментира той по повод поста на журналистка, завърнала се от Белгия, на която е отказано да бъде изследвана. "Над 10 хиляди души тези, които пристигат ежедневно от чужбина, така че това е невъзможно. Ако имат задух и тежка клинична картина, трябва да се обадят на личния си лекар и да се извика бърза помощ, която да ги докара в лечебното заведение", посочи той. На фона на обявения брой завръщащи се българи у нас прави впечатление ниският брой карантинирани в момента - около 7000 души.

Шефът на националния оперативен щаб заяви, че няма нищо против масовите тестове за коронавирус, стига да имаме възможност за тях. Той изрази опасение, че бързите тестове дават често фалшиви отрицателни резултат. "Никой не е забранил на българите да се тестуват", каза още той. По думите му в Русе, Варна и Пловдив се подготвят обучения във връзка с готовността за поемане на болни с коронавирус. "Във всички областни градове има зали, които могат да се оборудват", коментира той. Имаме и 15 хиляди резервни легла.

Относно Италия и намаляващият брой смъртни случаи, той заяви, че все още не може да се говори за тенденция. "Много ми се ще да е така, но 650 случая за 24 часа, не мисля, че е много окуражаваща тенденция, трябва да минат няколко дни", посочи той.

Общо събраните средства от дарения до момента в оперативния щаб са са 800 хил. лв., 300 хил. лв. от които са дарени за тестове от Делян Пеевски, каза още ген. Мутафчийски.

-----

Вчера ген. Мутафчийски разкри, че България разполага с полева "натовска" болница, която се съхранява в авиобазата в Граф Игнатиево. По думите му обаче засега няма необходимост от нея, тъй като имаме достатъчно места в болниците, а наскоро и "Арена Армеец" е показала, че може да бъде приспособена при нужда. Шефът на националния щаб коментира, че не са правени изчисления колко човека се подготвят да бъдат хоспитализирани, с което опроверга думите на премиера Бойко Борисов, че държавата се готви да има 4000 души в пика на заразата. По този повод той заяви, че пикът най-вероятно ще е след 2-3 седмици, но още сме на дъното на изкачването, а кога ще се изкачим и с каква скорост, не е ясно.

Представените данни за възрастовото разпределение на болните показва, че младите - до 50 г., боледуват по-често, но по-леко, като те разнасят коронавируса. Хората между 40 и 49 г. са най-засегнатата група. Носителите на вируса между 80 и 89 г. са само 3%, между 70 и 79 г. са 7%, а между 60 и 69 г. - 14 на сто. По-силно са засегнати хората между 50 и 59 г. - те са 16 на сто от случаите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата