Медия без
политическа реклама

София е доникъде в спасяването на терен за 150-метров небостъргач

Столична община още търси решение на казуса с имота на НИКМИ в квартал "Стрелбище"

Така би изглеждала сградата и районът, ако теренът в "Стрелбище" бъде застроен с исканата височина.
Така би изглеждала сградата и районът, ако теренът в "Стрелбище" бъде застроен с исканата височина.

Столична община още не е решила казуса с частната строителна компания НИКМИ относно притежавания от нея терен от около 3 дка в квартал „Стрелбища“ на ъгъла на булевардите „България“ и „Петко Тодоров“, около който преди няколко години се разгоряха силни страсти и скандали. Градската администрация не е постигнала и особен напредък в преговорите със собствениците на фирмата. Това стана ясно на последното заседание на Столичния общински съвет след питане към кмета на София Йорданка Фандъкова.

То бе отправено от представителя на „Демократична България“ Борис Милчев. Той припомни, че парцелът е придобит от НИКМИ през 2007 г. чрез договор за замяна с общината, подписан от тогавашния кмет Бойко Борисов. Към момента на сделката мястото е било предвидено за високо строителство. През 2009 г. обаче с приемането на Общия устройствен план на София Столичният общински съвет променя предназначението му, прави го част от зелената система на града и го отрежда за квартална градинка. Следва дълга съдебна битка и през 2016 г. състав на Върховния административен съд окончателно решава в полза на НИКМИ. Тримата съдии задължават главния архитект на София Здравко Здравков да одобри внесения от фирмата Подробен устройствен план за терена с предвидено ново високо застрояване, след като междувременно собствениците на НИКМИ пожелават да вдигнат върху него 150-метров небостъргач. Срещу това многократно протестираха жителите на „Стрелбище“, както и хора от други части на града. Здравков не изпълнява решението на съда, заради което е глобен.   

Според Милчев, вместо бързо да влязат в преговори с НИКМИ, главният архитект, кметът и СОС са започнали „поредица от противозаконни действия в неизпълнение на постановеното съдебно решение“. „В публични изявления се поставят под въпрос дори устоите на правовата държава от страна на кмета и главния архитект и от председателя на СОС (по това време Елен Герджиков-б.р.). Образуват се множество съдебни дела, всички от които са загубени по унизителен начин от Столична община. В момента задължението на главния архитект на София да изпълни решението на ВАС стои открито. Затишието по случая очевидно се дължи само на това, че НИКМИ АД се въздържа от активни действия“, пише в коментара си Милчев. По време на сесията той допълни, че „мандатът на кмета си върви, а проблемът остава нерешен“. Общинският съветник допусна, че властта в София умишлено отлага във времето, тъй като не може да намери решение на проблема с планираната изключително висока сграда.

Фандъкова отговори, че назначена от нея през ноември 2019 г. работна група е започнала преговори с НИКМИ. Тя поясни, че един от проблемите е намирането на подходящ общински терен, който да бъде предложен на фирмата. Вторият проблем е правната форма, под която СОС ще вземе решение да обезщети частното дружество, каза още Фандъкова. Тя призова Милчев, който е юрист, да помогне с предложения. Шефът на работната група арх. Ивайло Петков допълни, че досега се е стигнало до оценка на частния и на един общински имот, направена от двама оценители, както и до обсъждане на механизма, по който ще се извърши замяната. „Инициаторът на самата замяна и на обектите й обаче трябва да са искателите от НИКМИ. От много време насам чакаме тяхното реално предложение какъв точно да бъде обектът на замяната. В последните дни има крачки в тази посока и се надявам в най-скоро време да намерим най-добрия и безопасен механизъм, както за общината, така и за тях“, коментира Петков.

Фирма НИКМИ построи и високите сгради "Милениум" на бул. "Витоша" в близост до НДК. По време на протестите срещу планирания небостъргач на ъгъла на бул. „България“ и „Петко Тодоров“ жителите на „Стрелбище“ заявиха, че ще се противопоставят докрай на бетонирането на градинката. Техните притеснения бяха, че ако свръхвисоката сграда бъде реализирана, районът ще бъде блокиран от нови около 4 000 души, чиито автомобили не могат да бъдат поети от съседните улички. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата