Управляващите в София не се отказват от плана да изсекат стотици дървета на средна възраст 40 години при реализирането на т.нар. Зелен ринг в града. Както "Сега" нееднократно писа, става дума за изграждането на велоалея и пешеходна пътека на мястото на бившата околовръстна ж.п. линия от ВТУ "Тодор Каблешков" в "Слатина" до бившата гара "Пионер" в Борисовата градина, която административно се намира в район "Изгрев". На последното заседнание на комисията по екологията в Столичния общински съвет стана ясно, че след недоволството, изказано при представянето през есента на плановете на ГЕРБ относно Зеления ринг, броят на застрашените дървета е намален от над 500 до 218. Разбра се, че Столична община е поръчала анализ на Подробния устройствен план на проекта за строежа на Зелен ринг. Той показал, че 274 дървета могат да бъдат спасени. От дискусиите стана ясно, че голяма част от тях се намират в петното на бъдещата детска градина, която се планира да бъде построена успоредно с изграждането на Зеления ринг. От Направление "Архитектура и градоустройство" поясниха, че проектантът е направил всичко възможно да разположи сградата и площадките за децата така, че да се съобрази с местоположението на възможно най-голям брой дървета.
За 218 растения обаче засега не е намерен начин да бъдат спасени. 130 от тях се намират по трасето на бъдещата велоалея, а 73 бр. растат на места, на които е планирано да се построят сгради за обществено обслужване. 15 броя пък са в зона за улици и места за автомобилно паркиране. Според арх. Бойка Къдрева от НАГ обаче при последващото инвестиционно проектиране на Зеления ринг ще бъде направен опит за спасяването и на още дървета.
От опозиционната коалиция "Демократична България" обаче изразиха съмнения в добрите намерения на ГЕРБ. През есента по настояване на нейните представители Марта Георгиева и Тома Белев докладът за Заления ринг бе временно отложен до получаване на становища от районните кметове на "Слатина " и "Изгрев" относно унищожаването на многогодишни дървета. На заседанието на екокомисията тази седмица Георгиева и Белев отново се опитаха да убедят управляващите да не придвижват проекта до намирането на по-приемливо решение за растителността. Тя припомни, че при ремонта на ул. "Граф Игнатиев" ГЕРБ също са обещавали, че нито едно дърво няма да пострада, но че в крайна сметка голямо количество стари дървета са изсъхнали и се е наложило на тяхно място да се заседят млади дръвчета. "Не ме успокояват думите на г-жа Къдрева. От практиката, която наблюдавам, мога да се обзаложа с всеки, че в крайна сметка дърветата, които ще загубим, ще е първоначалният брой или дори много повече", заяви Георгиева.
От ГЕРБ отговориха, че дългосрочният екологичен ефект от проекта за Зеления ринг бил по-важен от изсичането на 218 дървета. "Трябва да виждаме голямата картинка", коментира представителят на управляващите Симеон Колев. Шефът на комисията Лорита Радева добави, че според правилата на СОС всяко отсечено иглолистно дърво се компенсира в мащаб 1:5, всяко широколистно - в мащаб 1:3, а за плодни дървета - 1:1. От опозицията обаче припомниха, че в много случаи компенсаторното залесяване не работи, тъй като новите растения не успяват да прихванат. Белев попита защо общинските съветници не получават информация за съотношението. От отговора на Радева пък стана ясно, че Столична община не следи какъв процент от това залесяване е успешно и тепърва Радева поема ангажимент да започне да се води такава статистика.
Както "Сега" писа през юли при представянето на проекта за Зелен ринг стана ясно, че неговото изграждане може би ще започне през 2022 г. Преди дни пък Столична община съобщи, че изграждането му е включено в списък с приоритетни инвестиции в инфраструктура в София, чието строителство ще се финансира със заем на стойност 60 млн. евро от Европейската инвестиционна банка. Велоялеята ще бъде с дължина 3 км, а широчината й ще е 3 метра при норматив от 2,5 м за подобно трасе. По цялото трасе се предвижда да има озеленяване, като голяма част от него ще бъде засадена допълнително. Общата площ на имота, който общината ще придобие, е 60,7 дка. Предвижда се Национална компания "Железопътна инфраструктура", която в момента е притежател на трасето, да запази собствеността върху други 3 дка по протежението на новата велоалея и прилежащите към нея зелени площи. Върху тях ще се разположат търговски обекти - кафенета и магазини. Именно за тези площи жителите на квартал "Изгрев" заподозряха, че предназначението им ще се промени в бъдеще и върху тях ще бъдат построени жилищни и офис сгради. По време на общественото обсъждане на проекта за новата велоалея през юли хората от "Изгрев" се изказаха в подкрепа на изграждането на велоалея в квартала им, но поискаха гаранции от Столична община, че проектът за изграждането й не представлява скрит план за още по-сериозното застрояване на района.