Медия без
политическа реклама

София няма да реши кризата с билетите поне до май

Общината се оправда с COVID-19 за липсващата система за е-таксуване, за която се говори от 17 г.

Илияна Кирилова

Въпреки че сама предизвика проблема с продажбата на билети за градския транспорт, Столична община няма намерение да го реши, като разпореди на контрольорите отново да започнат да продават талони от 1,6 лв., както беше преди Нова година. Това стана ясно по време на заседанието на транспортната комисия в Столичния общински съвет. На него бе обсъдена готовността на бъдещата е-система за таксуване на пътниците в обществения превоз, която трябва да извади от употреба хартиения билет и да позволи плащания с банкови карти. Според обещанията на кмета Йорданка Фандъкова т.нар. тикет система трябваше да е готова най-късно на 1 януари т.г., но днес се разбра, че тя няма да заработи преди май т.г. Официално бе съобщено, че заради необходимостта към нея да се включи новият трети диаметър на софийското метро, договорът с изпълнителя на проекта е удължен с 4 месеца. Управляващите отрекоха отсечката, пусната в експлоатация през август 2020 г. да е била забравена в споразумението с консорциума „Си Ен Си София тикетинг систем“. В хода на дискусията обаче стана ясно, че подписването на анекса едва през ноември м.г. е било формурирано като "непредвидено обстоятелство". Така общината се е съгласила фирмата да предаде тикет системата изцяло на 11 април, след което да бъде минат едномесечен тестов период. Всъщност въпросната система се монтира и тества от февруари м.г. Днес общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев съобщи още, че от подписаното допълнително споразумение става ясно, че включването на забравения трети лъч ще струва на данъкоплатците в София още 2 млн. лв., с което общата цена на тикет системата доближава 100 милиона.   

В предстоящия период Столична община няма намерение да прави никакви подобрения в дистрибуцията на превозни документи. По вина на чиновниците в София през последните месеци местата, откъдето пътниците можеха да се снабдят с билети, бяха намалени драстично. Първо бяха демонтирани апаратите в тролеите и трамваите, а после заради COVID-19 и на шофьорите бе забранено да продават талони от 1,6 лв. В същото време днес шефът на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев заяви, че не вижда причина нито да позволи пътниците отново да започнат да купуват билети от проверяващите, нито да осигури начини за продажба на спирките, на които в момента няма будки. За момента не се обмисля и вариант шофьорите пак да започнат да търгуват с талони. Директорът на ЦГМ поясни, че за сметка на свалените апарати в последно време броят на местата за продажба на билети в София бил увеличен с над 200 обекта. Всъщност става дума основно за тотопунктове, клонове на пощи и магазини за хранителни стоки от търговска верига, от които много малко се намират в близост до спирки на градския транспорт. По данни на общината в София има около 2 400 такива. Шефът на общинското дружество припомни и че пътниците могат да си купуват билети за наземния транспорт и от станциите на метрото.   

Дилчев не даде смислен отговор защо анексът за свързването на 3-тия метролъч е подписан едва към края на 2020 г., след като той се строи от 2016 г., а за тикет система в София се говори от 17 г. Самият договор с изграждащата фирма бе сключен през декември 2018 г. и първоначално предвиждаше тикет системата да заработи най-късно до края на м.г.

Като причина за закъснението шефът на ЦГМ вмъкна и кризата с коронавируса. Той обеща кризата с билетите да се облекчи до известна степен през февруари, когато софиянци вече ще могат да си купуват билет от 1,6 лв. през общинското мобилно приложение MPass. В момента то продава само дневни карти от 4 лв. Имайки предвид темпото, с което кметът Фандъкова изпълнява вече поети ангажименти, срокът следва да се приема и подлага на сериозно съмнение.

Както стана дума, договорът за изграждането на тикет системата бе подписан през декември 2018 г. с първоначален срок за изпълнение 2 години. За нея столичани ще платят 73.24 млн. лв. без ДДС на консорциума „Си Ен Си София тикетинг систем“, в който влизат българските компании „Компютърнет сървисиз“ и „Тикси“ и турската „Асис Електроникс“. Отделно от това "Си Ен Си София тикетинг систем“ ще получи и 5.85% от приходите от продадените билети и карти, но не повече от 10 млн. лв. Сервизът на тикет системата ще е 8 г., след което София ще трябва да подпише нов договор с консорциума. Днес Димитър Дилчев от ЦГМ съобщи, че за системата досега са платени 15,285 млн. лв., което се равнява на 25 от предвидените в споразумението 120 вноски. Крайният срок за приключването на всички плащания е ноември 2028 г. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата