Медия без
политическа реклама

София пак не може да диша, но заради добри намерения

Столична община проспа няколко дни със силно замърсяване, преди да обяви зелен билет за четвъртък и петък

Във вторник отчетеното замърсяване на въздуха в "Хиподрума" е повече от 3 пъти над допустимите норми.
Илияна Кирилова
Във вторник отчетеното замърсяване на въздуха в "Хиподрума" е повече от 3 пъти над допустимите норми.

Въздухът в София пак е много мръсен, но сега софиянци не могат да дишат заради добрите намерения на столичната управа. 

На прага на зимата политиците в града взеха куп решения за мръсния въздух и дадоха надежда, че общината най-после ще спре да имитира дейност и ще започне истински да се бори с това, което ежегодно причинява смъртта на много хора с респираторни заболявания и застрашава здравето на всички столичани. През ноември м.г. с голямо мнозинство общинският съвет гласува промени в механизма, въз основа на който се обявяват мерки за намаляване на замърсяването. Против гласува само Карлос Контрера от ВМРО, а "Възраждане" се въздържаха. 

Значително бяха свалени праговете за прилагане на мерките при превишение на допустимите нива на по-едрите прахови частици - ФПЧ10. От времето на Йорданка Фандъкова, та до тази зима, въпросните прагове бяха толкова високи, че позволяваха администрацията да не прави нищо дори в дни, в които въздухът в София може да се види и помирише. Едва когато столицата на България се появеше в някоя световна класация за мръсен въздух и столичани узнаеха за това, подчинените на Фандъкова публикуваха някъде в сайта на общината призив хората да слязат от колите и да се возят на градски транспорт. Стимулът това да се случи обаче бе обвързан с толкова условия, че на практика не се прилагаше. За всички студени зими на Фандъкова известният на всички зелен билет от 1 лев за целодневно ползване на обществения превоз бе пускан само 2 пъти. Изискването за него бе въздухът да е над 3 пъти по-мръсен от допустимото - ФПЧ10 над 150 микрограма на кубически метър (при безопасни нива до 50 мкгр/м3), отчетени на най-малко 2 държавни станции. Безплатният бял билет пък не бе пускан никога, тъй като за него се изискваше 4-кратно превишение - над 200 мкгр/м3, отново на 2 от станциите на Изпълнителна агенция по околната среда (ИАОС). 

През ноември м.г. тези прагове бяха свалени. Решено бе ЦГМ да продава зелен билет при реализирано или прогнозно превишение на ФПЧ10 над 100 мкгр/м3, отчетено на 2 станции. Безплатен бял билет пък бе гласувано да се пуска при отчетени или прогнозни над 150 мкгр/м3. Ключовата промяна в механизма бе, че кметството ще стимулира хората да слязат от колите не само при вече отчетено замърсяване, но и при прогноза за мръсен въздух. Поне такива бяха намеренията. Втората важна промяна бе, че данните за атмосферата ще се следят не само на станциите на ИАОС (в "Младост", "Дружба", "Хиподрума", "Павлово" и "Надежда"), но и на мобилната общинска станция на ул. "Париж", както и на още две в периферията на столицата. "Сега" нееднократно писа за неправилното разположение на тези станции, което изкривява данните за въздуха. Въпреки това по-големият брой датчици даваше надежда, че общината ще получава информация от повече места и ще реагира по-бързо и по-адекватно при отклонение в нормите.  

 

На практика обаче много малко от всичко това се случи.

 

Дните преди и след Нова година показаха, че системата за ранно предупреждение не работи. От началото на януари въздухът в София е силно замърсен, като кулминацията е тази седмица. Замърсяването бе регистрирано от всички станции на ИАОС, въпреки че те са извън центъра, далеч са от кръстовища или са направо в паркове. Във вторник - 7 януари, отчетеното среднодневно превишение в "Хиподрума" е 161 мкгр/м3 (над 3 пъти над нормата). В "Надежда" е 136 мкгр/м3, в "Павлово" е 131 мкгр/м3, в "Дружба" е 125 мкгр/м3, а в "Младост е около 110 мкгр/м3. Мобилната общинска станция на ул. "Париж" също установи замърсяването - 138 мкгр/м3.

Съгласно речника на институциите замърсяването в "Хиподрума" се характеризира като "високо", а във всички останали части на София - като "средно". И в двата случая бяха налице условията за пускането на зелен билет, а според показателите в "Хиподрума" - и на бял. А също и за предприемане на други мерки, с които общината да предупреди софиянци, че ситуацията над главите им е сериозна. Всичко това трябваше да се случи още в края на миналата седмица или най-късно в понеделник, когато вече ставаше ясно, че предстоят дни с опасен за здравето въздух.   

Вместо това обаче дни наред от "Московска" 33  успокояваха гражданите, че замърсяването е "умерено"- тоест, че нивата на ФПЧ10 са под 100 мкгр/м3. При такова запрашаване механизмът с мерките не предвижда особена активност от страна на кметството. Благодарение на тази недостоверна прогноза и въпреки смущаващите показатели на станциите единственото нещо, което в началото то направи, бе във вторник да разпространи призив децата да не бъдат пускани да играят на открито. Съобщението бе публикувано привечер, когато учебният ден бе приключил. От общината продължиха да твърдят, че превишението е "умерено" и е отчетено на само три станции- в “Дружба”, “Надежда” и “Хиподрума". Макар статистиката да доказа, че замърсяване има в "Павлово", в "Младост", а също и на ул. "Париж", и че то съвсем не е "умерено".

На всичко това управлящите реагираха едва в сряда следобед, като обявиха зелен билет за четвъртък и петък. Остава загадка обаче дали талонът от 1 лев ще е полезен именно в тези дни или ще е "след дъжд качулка", като се има предвид, че междувременно станциите на ИАОС започнаха да отчитат леко подобрение в атмосферните показатели. 

 

Неработещите мерки на общината вече предизвикаха коментари.

 

Общинският съветник Войслав Тодоров от групата на БСП, която подкрепи промените в механизма, написа във "Фейсбук", че ще предложи в бюджета за 2025 г. да се предвидят пари за оборудване на общинските детски градини и ясли с пречистватели на въздух. "Поне за половината ден да осигурим нормални условия за нашите деца", коментира Тодоров. 

От общината твърдят още, че през последните дни инспекторатът е увеличил значително проверките на строителни обекти и в кварталите, в които доста домакинства се отопляват с твърдо гориво. От 1 до 7 януари били извършени 110 инспекции в "Сердика", "Илинден", "Студентски", "Лозенец", "Възраждане", "Красно село", "Овча купел", "Връбница" и "Красна поляна". Не бе съобщено обаче за нито една наложена санкция.

Всъщност реалното положение с горенето на гуми, дрехи, дограма и т.н. може да се установи от сигналите в общинския център- call.sofia.bg, както и в кварталните групи в социалните мрежи. В тях почти ежедневно се публикуват снимки от къщи, работилници, автосервизи и поляни в София, над които се вие гъст дим. Само за 24 часа в call.sofia.bg са внесени над 10 сигнала за нерегламентирано изгаряне на отпадъци на места, където това се случва всяка зима. "Заснет комин, от който от години всяка зима пуши тъмен дим, очевидно от горене на дърва/въглища/друго. Димът понякога е тъмно черен и се усеща неприятната му миризма дори при затворен прозорец. Прикачената снимка е от 7 януари 2025. Очевидно е налице нарушение предивид влязлата в сила нискоемисионна зона за битово отопление от 1 януари", пише в сигнал от район "Възраждане", който от вчера стои със статус "В процес на обработка". 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

мръсен въздух, ФПЧ, ФПЧ10

Още по темата