Медия без
политическа реклама

София е изпратила глобите на около 1/3 от замърсяващите коли в центъра

Кметството се оправда с метеоролозите за късното пускане на зелен билет в дните с мръсен въздух

14 Яну. 2025
От 1 до 31 декември м.г. Столична община е изпратила глобите на 1 200 шофьори на замърсяващи автомобили, навлезли в центъра на София.
Илияна Кирилова
От 1 до 31 декември м.г. Столична община е изпратила глобите на 1 200 шофьори на замърсяващи автомобили, навлезли в центъра на София.

От 1 до 31 декември м.г. Столична община е изпратила глобите на 1 200 шофьори на замърсяващи автомобили, които в нарушение на наредбата са ги управлявали в т.нар. малък ринг от зоната с ниски емисии на вредни газове в София (НЕЗ). Това съобщи заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева пред ресорната комисия в общинския съвет. Както "Сега" писа, уведомленията се изпращат по пощата на адреса на собственика на превозното средство по лична карта. 

Бройката представлява около 1/3 от сбора на водачите, които през декември бяха заснети да влизат с неекологични коли в НЕЗ. В първия ден от забраната от "Московска" 33 съобщиха за почти 3 800 нарушители. През следващите дни камерите преброиха 4 242, 3 775, 3 705 и 3 719 МПС без право да се движат в малкия ринг. Впоследствие от общината поясниха, че броят е започнал да намалява.   

Бобева поясни, че вече има платени глоби, но не посочи точен брой. Санкциите са от 50 до 200 лв. за физически лица и от 1 000 до 2 000 лв. за фирми. Ограниченията за движение на неекологичните МПС в центъра ще важат до края на февруари т.г. 

"Наблюденията показват, че веднъж установените и предупредени нарушители повече не повтарят", коментира зам.кметът. За пореден път Бобчева заяви пред общинските съветници, че системата за връчване на санкциите е твърде усложнена заради изискването за връчване на акт за административно нарушение по реда на Закона за чистотата на атмосферния въздух. По тази причина са командировани допълнително 4 души към звеното за контрол на НЕЗ в Столичния инспекторат. 

Както е известно, от началото на декември м.г. на превозните средства от екогрупа 1 и 2 бе забранено да се движат в карето между бул. "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Ген. Скобелев", ул. "Опълченска" и бул. "Сливница". Контролът се извършва от 90 камери, разположени по външните кръстовища на малкия ринг.  

От Столична община се оправдаха с данните на метеоролозите, задето в дните с мръсен въздух в началото на януари не бе пуснат навреме зелен билет за целодневен градски транспорт срещу 1 лв. Такъв бе обявен едва на 9 и 10 януари, когато въздухът над София вече се бе изчистил. Бобчева поясни, че действията на кметството били съобразени с прогнозата на НИМХ в БАН за предстоящи дни с безветрие. "Мерките на общината за целия период бяха въведени въз основа на прогнозите на НИМХ. Включили сме и сме изпълнили всички предвидени мерки. В момента изготвяме анализ на данните за въздуха през последните години, за да може да направим предвиждане и механизмът за предприемане на действия да се подобри по отношение на прогнозите", коментира Бобчева. Както "Сега" писа, данните на официалните станции на Изпълнителната агенция по околната среда показаха, че в дните с високо и средно превишение на праховите частици Столична община се задоволи само с призив децата и учениците да не играят навън. Зелен билет бе обявен едва миналия четвъртък и петък, когато концентрацията на ФПЧ10 вече бе под средните и високите нива. 

От 1 януари досега Столичният инспекторат е извърши 47 проверки в 9-те района на София, в които от началото на годината бе забранено отоплението на твърдо гориво, съобщи още Бобчева. "За момента няма съставени актове. На гражданите, който се отопляват с въглища или дърва във въпросните 9 района, им е дадено предписание да се обърнат към общината за включване в някоя от програмите за безплатна подмяна на уредите. Взетото решение е въпросните хора да бъдат глобени един път в рамките на целия отоплителен сезон, а всички знаете, че смяната на отоплителния уред изисква време и подготовка. Истината е, че някои от тях не разполагат с други начини за отопление. За момента домакинствата, които използват твърдо гориво в тези части на града, биват съветвани как да се обърнат към общината за съдействие", коментира зам.кметът.

От Нова година напълно бе забранено отоплението с въглища и дърва в "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата