Медия без
политическа реклама

София въвежда разсрочено плащане за транспорт с 9.5% лихва

Ако някой иска да плати годишната си карта на два пъти, това ще повиши цената й от 365 на 400 лв.

06 Окт. 2020Обновена
След 1 януари пътуващите с градския транспорт ще могат да си купят поименна карта срещу 2 вноски по 200 лв.
Илияна Кирилова
След 1 януари пътуващите с градския транспорт ще могат да си купят поименна карта срещу 2 вноски по 200 лв.

От началото на следващата година Столичната община се готви да предложи разсрочено плащане на двете най-скъпи абонаментни карти за градския транспорт - поименните и анонимните за една година. Както винаги обаче, когато стане дума за цената на градския транспорт, администрацията на "Московска" подхожда крайно пестеливо, вместо да стимулира гражданите да го ползват по-редовно.

Разсрочването ще е възможно в рамките на 4 месеца и само на две равни вноски, които сами по себе си също представляват сериозен разход. При поименните карти тази опция ще води до оскъпяване на документа с 35 лв., което едва ли ще се посрещне охотно от потребителите. Така първата вноска за персоналната карта за 365 дни ще е в размер на 200 лв., които трябва да се платят в момента на купуването й. Втората вноска отново ще е 200 лв. и ще трябва да се внесе до 4 месеца. При плащане наведнъж персоналната карта струва 365 лв. Това означава, че общината наказва желаещите да платят разсрочено с 9.5% лихва. При анонимните карти оскъпяване не се предвижда. По желание на клиента от 1 януари догодина първата вноска за нея ще е 300 лв., колкото ще е и втората.

Предложението за този начин на плащане бе направено от общинския съветник от ВМРО Карлос Контрера и бе прието в комисията по транспорт на Столичния общински съвет. Контрера даде да се разбере, че схемата за разсрочено плащане му е дадена от ръководството на Центъра за градска мобилност. Мнозинството в комисията не прие варианта, предложен от "Демократична България" - цената на едногодишните карти да се разбие на още по-малки вноски. Окончателното решение по темата ще вземе СОС на някоя от следващите си сесии.   

"В такава COVID-19 ситуация продажбата на годишни карти страда най-много. Хората нямат представа дали отново няма да се стигне до карантина, дали отново няма да работят от домовете си. Затова те избягват да купуват дългосрочни превозни документи", коментира изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев. Общинското дружество събира и разпределя приходите от превозните документи в София. Дилчев поясни, че въпреки кризата ЦГМ залага 3 на сто ръст в продажбата на превозни документи за 2021 г. заради откриването на третия лъч на метрото в столицата.

Повече платено паркиране в ж.к. "Иван Вазов" и "Яворов"

Комисията по транспорт ще разгледа следващата седмица искане за разширяване на платената зелена зона в София с нови части от кварталите "Иван Вазов" и  "Яворов". Докладът е внесен от районните кметове на "Триадица" и "Слатина" - Димитър Божилов и Георги Илиев, както и от общински съветници от тяхната политическа група "Демократична България". Към документите те прилагат и протоколи от обществени обсъждания в "Иван Вазов" и "Яворов", на които живеещите в тези райони са поискали те да бъдат присъединени към зелената зона.  В "Слатина" част от зоната за платено паркиране ще станат територията, очертана от бул. “Цариградско шосе“, бул. “М. Еминеску“, бул. “Шипченски проход” и ул." Акад. Людмил Стоянов". В "Иван Вазов" платеното паркиране ще се увеличи с участъка между бул. "Петко Ю. Тодоров", ул. "Бяла черква", бул. "България" и бул. "П. Каравелов".  Предложение за разширение на зелената зона със същите площи вече бе разглеждано и през миналата сесия на СОС, но тогава до разширение на зелената зона в двата района така и не се стигна. 

 

Още проверяващи и санкциониращи

10 служители на Центъра за градска мобилност ще обикалят София след 15 октомври и ще налагат глоби на неправилно паркиралите автомобили, съобщи шефът на центъра Димитър Дилчев по Нова телевизия. Проверките ще се извършват не само в районите в синя и зелена зона, а във всички части на столицата, подчерта той. Стойността на санкцията ще е до 200 лв. Както "Сега" писа, тя ще се налага и в отсъствието на водача и на собственика на превозното средство, като фишът ще се закача под чистачките и дори на дръжката на вратата. Днес Дилчев заяви, че документът е направен от термоустойчива хартия, която издържала на дъжд. Ако все пак листчето се загубело, уведомление за глобата щяла да пристига и на адреса на санкционирания. Срокът за възражение срещу акта ще е 7 дни. Дилчев не поясни дали той ще тече от момента на поставянето му върху колата или от пристигането му на адреса на шофьора. Само каза, че ако той не плати наказанието си в установения срок, ЦГМ няма да се колебае да пристъпи към публично изпълнение на вземането си. Служителите на ЦГМ няма да имат право да взимат пари на ръка, а всички плащания трябва да се извършват по банков път, натърти директорът на ЦГМ.  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата