Реконструкцията на Централни хали в София и новият Фермерски пазар в Благоевград получиха големите награди в шестия конкурса “Български архитектурни награди 2024“, организиран от Камарата на архитектите в България (КАБ). Отличените проекти ще бъдат номинирани и за участие в голямого европейско състезание - конкурса за съвременна архитектура “Мис ван дер Рое”.
Проектът за най-големия закрит пазар в София на архитектите Мария Попмаркова, Ирена Белчева и Андрей Ходкевич спечели голямата награда в категория „Опазване на културно-историческото наследство“.
Красивата сграда в центъра на столицата, обявена за паметник на културата, е построена през 1909-1911 г.
Сега фасадата на Халите е възстановена в автентичния й вид, а промените в интериора следват оригиналната планова схема, като я адаптират към изискванията на съвременната търговска дейност.
В категорията „Нови проекти“ големият победител е Фермерският пазар в Благоевград - проект на United Master Architects за трансформация на търговската зона в многофункционално публично пространство, което разширява и развива пешеходната зона на града и се превръща в нова атракция.
Специалните отличия
В рамките на конкурса симбяха връчени 7 специални отличия. Ето кои са проектите:
Консервация и реставрация на тракийска гробница и култов комплекс „Оструша“ по проект на „Виртуално наследство“. Храмовият комплекс, открит през 1993 г. от проф. Георги Китов, се намира в землището на с. Шипка, Община Казанлък.
Реставрация и социализация на Хераклея Синтика, студио „Архика“. Античният град се намира в близост до Петрич, м."Рупите". При археологическите разкопки, ръководени от проф. Вагалински повече от десетилетие, са разкрити форумът, жилищни и занаятчийски квартали, част от крепостната стена и акропола на града.
Hotel Bizzare по проект на Arhis Project. Разположен в охранителната зона на резерват „Одесос – Варна“ в близост до пристанището и жп гарата. В средата на ΧΙΧ век тук е било оживено търговско-складово средище с множество каменни складове. Проектът включва реставрация на каменната фасада, надстрояване и адаптация на сградата като хотел със заведение с цел социализация в среда от недвижимо културно наследство.
Апартамент М, проектиран от „Ателие Инджова Ангелов“. Апартаментът, който се намира на последния етаж в жилищна страда в сърцето на Родопите, съчетава модерното с атмосферата на традиционната родопска архитектура.
Healing Island по проект на Think Forward превръща занемарен терен на ул. „Оборище“ до паркинг „Гурко“ в Бургас в парк, в който има общуване с природата, ароматерапия, звукова и водна терапия, физиотерапия.
Hotel Hello Plovdiv е точно до Международния панаир. Проектът на Simple Architecture включва цялостно преустройство на съществуващ хотел, познат като Hotel Nord.
MIR office building по проект на арх. Петър Торньов е сграда в историческия център на София. Основният подход към билдинга е естествено продължение на улицата, което стига до вътрешен двор - градина.
Призът за цялостно творчество бе връчен на проф. д-р арх. Иван Никифоров, автор на множество ycтpoйcтвeни плaнoвe, пpoeĸти зa гpaдcĸи цeнтpoвe, жилищни paйoни, ĸypopтни oбeĸти, мнoгoфyнĸциoнaлни гpaдcĸи зoни и т.н.
Общо 34 проекта се състезаваха в конкурса “Български архитектурни награди”. Те бяха разделени в две категории - 25 проекта за ново строителство и 9 за опазване на културно-историческо наследство. Оценките са на международно жури с председател Арне Емерсън - партньор в Morphosis с над 27 години опит в архитектурната сфера, автор на множество проекти в САЩ, Азия, Европа и Близкия изток. Проектите в категорията за опазване на наследството бяха оценявани от отделно жури под председателството на проф. д-р арх. Тодор Кръстев.