Столичният общински съвет остава без избран председател и след второто събиране на общинските съветници от 7-те политически сили, които са част от него. Както и на 13 ноември, нито един от предложените за поста не събра необходимите 31 гласа от 61 члена на СОС при таен вот в два тура. По подобие на встъпителното заседание, и днес сесията бе водена от най-възрастния съветник - Грети Стефанова от ПП/ДБ/"Спаси София". Направи впечатление, че на таблото в залата пишеше, че тече първото заседание на СОС, което започна миналия понеделник.
Процедурата премина идентично на тази преди седмица. ПП/ДБ/"Спаси София", който имат най-голямата група в СОС от 23 души, отново предложиха за поста водача на листата си Борис Бонев. ГЕРБ-СДС пак обявиха, че няма да правят номинация и няма да участват в гласуванията, за да е ясно, че не подкрепят нито една кандидатура. БСП отново предложиха Диана Тонова. "Възраждане" повториха с кандидатурата на Красимир Гълъбов, а ИТН- с тази на Пламен Данаилов. "Синя София" на проф. Вили Лилков спазиха обещанието си и също не издигнаха свой човек за позицията.
На първия тур четиримата кандидати повториха резултатите си от предишното заседание на 13 ноември. Борис Бонев взе 23 гласа, което съвпада с числеността на групата на ПП/ДБ/СС. Диана Тонова от БСП отново остана втора с 9 гласа, колкото са социалистите в СОС. Красимир Гълъбов не стигна до балотажа, събирайки най-вероятно 8-те гласа на групата "Възраждане", а Пламен Данаилов - 3-те на ИТН. Четири бюлетини се оказаха недействителни, като те вероятно бяха пуснати от тримата представители на "Синя София" и от Карлос Контрера от ВМРО.
На балотажа Борис Бонев отново получи 23 гласа, Диана Тонова отново остана втора с 9 гласа, а недействителните бюлетини пак бяха 12 . След това бе съобщено, че следващото събиране на СОС е предвидено за 30 ноември (четвъртък).
Преди да се стигне до втория неуспешен опит, кметът на София Васил Терзиев покани за преговори политическите сили в СОС с цел да се постигне напредък в кризата с председателя. През уикенда той поиска среща с всички партии и коалици в общинския съвет, като на поканата му се отзоваха само БСП, "Възраждане" и "Синя София". Днес групата на ГЕРБ/СДС отказа да участва в работата на общинския съвет, преди Терзиев да даде информация какви са били резултатите от срещите си, въпреки че участниците в тях направиха изявления още през уикенда. От Столична община пък поясниха отсъствието на Терзиев от залата с това, че е на среща с финансовия министър Асен Василев. От групата на ПП/ДБ/СС коментираха, че няма причина Терзиев да присъства на заседание, чийто дневен ред е свързан с избор на председател. Въпреки това ГЕРБ настояха сесията да бъде спряна до идването на кмета.
След появата си Терзиев поясни, че на срещите в събота с отзовалите се политически сили са били обсъждани едни и същи теми. "Говорихме за приоритетите, които всяка една група в СОС си представя, че трябва да бъдат реализирани, за да започнем да търсим това, което ни обединява, а не ни разединява. Второто беше важните според всяка партия неща, които да бъдат застъпени в следващия бюджет. Търсихме темите, по които всяка група би проявила лидерство, за да бъдат те оформени и да залегнат като политики и като финансово изражение. Чак след това трябваше са говорим за избор на председател и на сформиране на комисии, но по последните две точки не е говорено", поясни Терзиев. Той добави, че отново ще изпрати покани за разговори до всички политически сили в СОС.
На днешното заседание стана ясно и че Терзиев вече е назначил първия си заместник-кмет. Надежда Бобчева поема ресор "Екология", за който по времето на Йорданка Фандъкова отговаряше Десислава Билева. Преди това Бобчева беше зам. кмет на район "Оборище". Член е на Зелено движение.
Равносметка
По данни на Министерството на финансите към 30 септември т.г. Столична община отчита налични, неусвоени средства по сметки по функция „Образование“ в размер на 104,8 млн. лв., от които 92,2 млн. за текущи разходи и 12,6 млн. за капиталови инвестиции. Това съобщиха от МФ след срещата си с Васил Терзиев. По функция „Здравеопазване“ неусвоените средства по сметки са общо 10,2 млн. лв., от които 9,2 млн. за текущи разходи и 1,5 млн. лв. за капиталови. В същото време общината има поети ангажименти за разходи в размер на 1,3 млрд. лв. Министър Василев и кметът Терзиев постигнаха съгласие, че е необходимо да се направи анализ на финансовото състояние и на изпълнението на текущите проекти на общината, допълват от МФ.
Акцент в разговора беше финансовото състояние на „Топлофикация-София“. Стана ясно, че дружеството е натрупало над 1 млрд. лв. дългове към Българския енергиен холдинг за доставка на газ. Беше обсъдена необходимостта от финансово оздравяване, преструктуриране на дружеството и въвеждане на нови технологии за когенериращи и балансиращи мощности.
Обсъдено беше и състоянието на столичния автотранспорт. Министър Василев посочи, че преминаването към електрически автобуси би намалило значително разходите за ремонт и поддръжка на автопарка. По отношение на развитието на столичното метрото са осигурени средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ и от националния бюджет. Отделно от това, в бюджета за 2024 г. е предвидена субсидия за градския транспорт в София в размер на 89 млн. лв.