Медия без
политическа реклама

СОС остана без шеф и след второто гласуване

На 30 ноември ще бъде направен нов опит за избор на председател на градския парламент

20 Ноем. 2023Обновена
Борис Бонев
Илияна Димитрова
Борис Бонев

Столичният общински съвет остава без избран председател и след второто събиране на общинските съветници от 7-те политически сили, които са част от него. Както и на 13 ноември, нито един от предложените за поста не събра необходимите 31 гласа от 61 члена на СОС при таен вот в два тура. По подобие на встъпителното заседание, и днес сесията бе водена от най-възрастния съветник - Грети Стефанова от ПП/ДБ/"Спаси София". Направи впечатление, че на таблото в залата пишеше, че тече първото заседание на СОС, което започна миналия понеделник.   

Процедурата премина идентично на тази преди седмица. ПП/ДБ/"Спаси София", който имат най-голямата група в СОС от 23 души, отново предложиха за поста водача на листата си Борис Бонев. ГЕРБ-СДС пак обявиха, че няма да правят номинация и няма да участват в гласуванията, за да е ясно, че не подкрепят нито една кандидатура. БСП отново предложиха Диана Тонова. "Възраждане" повториха с кандидатурата на Красимир Гълъбов, а ИТН- с тази на Пламен Данаилов. "Синя София" на проф. Вили Лилков спазиха обещанието си и също не издигнаха свой човек за позицията.    

На първия тур четиримата кандидати повториха резултатите си от предишното заседание на 13 ноември. Борис Бонев взе 23 гласа, което съвпада с числеността на групата на ПП/ДБ/СС. Диана Тонова от БСП отново остана втора с 9 гласа, колкото са социалистите в СОС. Красимир Гълъбов не стигна до балотажа, събирайки най-вероятно 8-те гласа на групата "Възраждане", а Пламен Данаилов - 3-те на ИТН. Четири бюлетини се оказаха недействителни, като те вероятно бяха пуснати от тримата представители на "Синя София" и от Карлос Контрера от ВМРО.        

На балотажа Борис Бонев отново получи 23 гласа, Диана Тонова отново остана втора с 9 гласа, а недействителните бюлетини пак бяха 12 . След това бе съобщено, че следващото събиране на СОС е предвидено за 30 ноември (четвъртък).   

Преди да се стигне до втория неуспешен опит, кметът на София Васил Терзиев покани за преговори политическите сили в СОС с цел да се постигне напредък в кризата с председателя. През уикенда той поиска среща с всички партии и коалици в общинския съвет, като на поканата му се отзоваха само БСП, "Възраждане" и "Синя София". Днес групата на ГЕРБ/СДС отказа да участва в работата на общинския съвет, преди Терзиев да даде информация какви са били резултатите от срещите си, въпреки че участниците в тях направиха изявления още през уикенда. От Столична община пък поясниха отсъствието на Терзиев от залата с това, че е на среща с финансовия министър Асен Василев. От групата на ПП/ДБ/СС коментираха, че няма причина Терзиев да присъства на заседание, чийто дневен ред е свързан с избор на председател. Въпреки това ГЕРБ настояха сесията да бъде спряна до идването на кмета.

След появата си Терзиев поясни, че на срещите в събота с отзовалите се политически сили са били обсъждани едни и същи теми. "Говорихме за приоритетите, които всяка една група в СОС си представя, че трябва да бъдат реализирани, за да започнем да търсим това, което ни обединява, а не ни разединява. Второто беше важните според всяка партия неща, които да бъдат застъпени в следващия бюджет. Търсихме темите, по които всяка група би проявила лидерство, за да бъдат те оформени и да залегнат като политики и като финансово изражение. Чак след това трябваше са говорим за избор на председател и на сформиране на комисии, но по последните две точки не е говорено", поясни Терзиев. Той добави, че отново ще изпрати покани за разговори до всички политически сили в СОС.

На днешното заседание стана ясно и че Терзиев вече е назначил първия си заместник-кмет. Надежда Бобчева поема ресор "Екология", за който по времето на Йорданка Фандъкова отговаряше Десислава Билева. Преди това Бобчева беше зам. кмет на район "Оборище". Член е на Зелено движение.  

Равносметка

По данни на Министерството на финансите към 30 септември т.г. Столична община отчита налични, неусвоени средства по сметки по функция „Образование“ в размер на 104,8 млн. лв., от които 92,2 млн. за текущи разходи и 12,6 млн. за капиталови инвестиции. Това съобщиха от МФ след срещата си с Васил Терзиев.  По функция „Здравеопазване“ неусвоените средства по сметки са общо 10,2 млн. лв., от които 9,2 млн. за текущи разходи и 1,5 млн. лв. за капиталови. В същото време общината има поети ангажименти за разходи в размер на 1,3 млрд. лв. Министър Василев и кметът Терзиев постигнаха съгласие, че е необходимо да се направи анализ на финансовото състояние и на изпълнението на текущите проекти на общината, допълват от МФ.
Акцент в разговора беше финансовото състояние на „Топлофикация-София“. Стана ясно, че дружеството е натрупало над 1 млрд. лв. дългове към Българския енергиен холдинг за доставка на газ. Беше обсъдена необходимостта от финансово оздравяване, преструктуриране на дружеството и въвеждане на нови технологии за когенериращи и балансиращи мощности.  
Обсъдено беше и състоянието на столичния автотранспорт. Министър Василев посочи, че преминаването към електрически автобуси би намалило значително разходите за ремонт и поддръжка на автопарка. По отношение на развитието на столичното метрото са осигурени средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ и от националния бюджет. Отделно от това, в бюджета за 2024 г. е предвидена субсидия за градския транспорт в София в размер на 89 млн. лв.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата