"Идеята за възстановяване на наборната военна служба се подкрепя от 72% от обществото", заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов пред Радио България. Той не посочи от какво социологическо проучване черпи тази информация, но добави: "А идеята за връщане на трудови войски, където онази част от обществото, която е неграмотна и не работи да придобие малко дисциплина, съзнание и професия, се подкрепя от 81 на сто от сънародниците ни".
Променената нагласа в общественото мнение, което отдавна е негативно настроено към наборната военна служба, Каракачанов обясни по следния начин: "Обществото вижда, че ситуацията около България не е толкова розова, колкото някой се опитва да я представи. Конфликтът в Сирия, пък и в Ирак продължава. Напрежението между Турция и Гърция расте. В самата Турция, която е наш съсед има 3 млн. нелегални имигранти, които в даден момент може да тръгнат и към нашите граници. В Босна и Херцеговина цари реална нестабилност. Напрежението между Косово и Сърбия съществува реално. В Черноморския район напрежението Украйна-Русия е факт. Хората виждат, че светът не е по-сигурен, отколкото беше преди 10 или преди 20 години. И обществото разбира, че имаме нужда от армия. Погледнете одобрението за модернизацията, която се извършва, въпреки че струва пари."
Военният министър обясни кой е виновен, че хората са били против връщането на казармата: "Проблемът е в онези политици, които в последните 20-25 години обясняваха на българския гражданин, че като влезем в ЕС, някой ще ни дава едни пари, ние само ще трябва да си живуркаме. Или като влезем в НАТО, някой друг ще ни пази. Именно заради това през последните 25 години армията беше сведена до 26 000 военноослужещи. Беше премахната наборната служба - нещо, което не само Гърция и Турция като членове на НАТО не направиха, но и скандинавски държави като Финландия, Норвегия и Швеция възстановиха наборната военна служба, а Дания никога не я е премахвала."