Огромен скандал надвисна над боклука на София покрай проблеми с болничните отпадъци. От месеци общината се оплаква, че болниците смесват опасни отпадъци с битови. Днес, след поредния камион със смесен боклук, кметът Васил Терзиев написа гневен пост във "Фейсбук", че общината спира приемането на всякакви отпадъци от болниците, докато държавата не предложи трайно задоволително решение, което да гарантира запазване на здравето и живота на хората.
Заканата предизвика извънредна пресконференция в здравното министерство, където министър Силви Кирилов и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обявиха, че решението на София създава огромна опасност от епидемия и би трябвало да бъде поне консултирано с Министерството на здравеопазването и с епидемиолози, които работят по тези теми. МЗ не пое отговорност за проблема със смесването на опасни отпадъци с битовите и си изми ръцете с фирмите, които ги събират и транспортират до завода за боклук на София. Смесването на опасни медицински отпадъци с битови също създава опасност от епидемия.
"В 15:53 ч. получихме съобщение от Столична община, че ще бъде спряно извозването на битов и опасен отпадък от болниците. Това е недобре обмислено решение, защото през 2024 г. в столичните здравни заведения са лекувани 700 хиляди граждани", заяви министър Кирилов. Отделно в София пребивават всеки ден около два милиона граждани и едно такова действие е с изключително огромно влияния върху епидемичното състояние на града и в частност на болниците, каза той.
Столичната община не ни е информирала кои болници са нарушителите, каза още министърът, цитиран от БТА. Боклукът ще бъде там, където му е мястото – в инсинераторите, посочи министър Кирилов в отговор на въпрос какво да предприемат болниците от утре, след като отпадъкът им няма да се приема в Столичното предприятие за третиране на отпадъци. "Болниците не извозват отпадъци, болниците имат договори с лицензирани фирми, които извозват отпадъци и който контролира тези фирми, да си ги контролира", допълни министър Кирилов.
Странно е да се опитваш да решиш свой организационен или политически проблем, създавайки още по-голям, включително такъв, който създава риск за общественото здраве, коментира и доц. Ангел Кунчев. След като е допуснато да влезе камион с такъв отпадък е работа точно на предприятието да го върне, да търси някакво взаимодействие с фирмата, която го извозва или да прекрати договора, но да се наказва цялото столично население заради това, че се е случило някакъв отпадък да попадне там, е абсолютно неприемливо, допълни той.
Последва и обичайното прехвърляне на топката другаде. Столичната регионална здравна инспекция например веднага заяви, че контролира лечебните заведения "до вратата" по отношение на генерирането и съхранението на отпадъците, но няма правомощия извън рамките на лечебното заведение.
Всички страни побързаха да кажат и какъв усилен контрол оказват. Столичната здравна инспекция например е направила 960 проверки от началото на годината в лечебни заведения от извънболничната и болничната помощ, и досега не е констатирала нарушения. От началото на 2024 г. Столичният инспекторат е направил проверки в 38 лечебни заведения и 22 ветеринарни клиники. Съставени са 7 акта за нарушения при управление на отпадъците на стойност от 10 до 50 хил. лв., направени са над 50 предписания. От септември 2024 г. в СПТО са съставени 16 протокола на сметопочистващи фирми, които констатират нарушения с болничен отпадък, а самият отпадък не е приет за третиране в предприятието.
"Още миналата година сигнализирахме за системната и много опасна практика, затегнахме контрола в предприятието за третиране на отпадъци и започнахме масови проверки за нерегламентирано смесване на отпадъците в болниците. Както и при нерегламентираните сметища, в борбата с които София е оставена да се оправя сама, правомощията на Столичния инспекторат са ограничени, а държавата омаловажи проблема и не предприе никакви действия", коментира кметът Терзиев. Според него се усеща "крещящо отсъствие на координираната загриженост за отпадъците в София от страна на икономическото мнозинство в СОС и управляващата вече на национално ниво коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН, чиито министри отговарят именно за здравеопазването, околната среда и вътрешните работи".
Кметът иска промени, с които да се разшири обхватът на отпадъците за задължително изгаряне в инсинератор, като се детайлизират легални дефиниции за биологични медицински отпадъци, лабораторни отпадъци, отпадъци, замърсени с кръв и телесни течности, отпадъци от остри предмети, отпадъци, съдържащи опасни химични вещества/смеси, остатъчни количества химични вещества и смеси. На свой ред МЗ също обяви, че предстои създаване на междуведомствена работна група, която да направи анализ на нормативната база. Съобразно анализа, ще се предприемат драстични мерки, за да може да регулираме този процес, каза министърът.