Медия без
политическа реклама

Студентите останаха безразлични в предизборен дебат в СУ

Кандидат-депутатите не съумяха да заинтригуват младите хора, събрали се в Аулата на Ректората

30 Май 2024Обновена
Лига на младаите гласоподаватели: 29.05 Предизборен дебат

Започваме в 18:30 - следете коментарите за линк за въпроси

Posted by Национален младежки форум - National youth forum Bulgaria on Wednesday, May 29, 2024

Показателно за слабия интерес към изборите от българското общество беше настроението на предизборен дебат между кандидати на основните политически сили в Софийския университет. Той се проведе снощи в Аулата на Ректората, която студентите, заинтригували се от събитието, напълниха едва наполовина. Въпроси се приемаха онлайн във Фейсбук, където събитието се излъчваше на живо. От самата зала нямаше питания към претендентите за парламента. Организаторите обясниха, че практиката, възприета при дебати в СУ, е публиката да се включва с въпроси по интернет.

Предизборният дебат беше част от кампанията "Лигата на младите гласоподаватели". Тя е организирана от Национален младежки форум, Студентска асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога към СУ. Включиха се петима кандидати за депутати – Илина Мутафчиева (ПП-ДБ) и Павела Митова (ИТН), които са настоящи народни представители, както и Александър Алексиев ("Възраждане"), Кристиян Маджуров (ГЕРБ-СДС) и Сава Диков (БСП).

Най-напред те представиха накратко приоритетите на формациите си, а след това, според замисъла на организаторите, си задаваха въпроси един на друг. Питанията, с които се атакуваха политиците, не бяха нито особено оригинални, нито особено неудобни.

Първа беше Митова, която поиска от кандидата на "Възраждане" да обясни дали партията му ще поиска България да напусне ЕС след проваления си референдум за отхвърляне на еврото. "На този етап не искаме да напускаме, защото смятаме, че имаше шанс да предоговорим членството", измъкна се Алексиев.

Мутафчиева се хвана за една реплика на герберския претендент, за да обяви, че няма инфлация в Хърватска след влизането й в еврозоната. С това си спечели ръкопляскания от залата. Тя поиска да узнае къде стои ГЕРБ по отношение на Зелената сделка на ЕС, след като партията на Бойко Борисов така усърдно защитава въглищната енергетика. Маджуров предпазливо отвърна, че трябва да се търси баланс, тъй като тецовете изхранват над 20 хиляди души.

Алексиев атакува кандидата на БСП, с когото на практика се борят за един и същ консервативен електорат, какво смята за "хомосексуалната пропаганда в училищата". От залата се чу леко мърморене при въпроса, но никой от студентите не реагира. Социалистът Диков отвърна, че партията му няма проблем с различните видове сексуалност, а "с налагането на този вид образование в училищата". "Едно хомосексуално облъчване, като вид образование, е неуместно на толкова ранна възраст", счита той.

Когато дойде редът на гербера Маджуров, той пробва да жегне кандидата на ПП-ДБ, че десните имат проблем с комуникацията помежду си, тъй като още не са представили обща управленска програма. Това предизвика смях в залата. Мутафчиева отвърна, че програмата ще бъде изложена на 2 юни. "Имаме прекрасни взаимоотношения и комуникация", бодро увери тя.

 

В ПОМОЩ НА МЛАДЕЖИТЕ

Водещите на дебата извадиха като въпрос онлайн – понеже нямаше кой да зададе такъв от залата, какво конкретно правят партиите в подкрепа на младежта.

Националистът Алексиев гордо посочи, че формацията му се "противопоставя на някои модерни младежки движение – като ЛГБТИ". Дясната Мутафчиева се похвали, че ПП-ДБ промотира политика на данъчни облекчения за младите семейства. С това ядоса Митова, която обвини десницата в "плагиатски наклонности", тъй като според нея партийният й лидер Слави Трифонов първи излязъл с такава инициатива. А Маджуров обяви, че не може да се съгласи с подобни идеи, включително с лансираното от ПП-ДБ премахване на студентските такси, защото няма да подобри образователната система. "Трябва да се стимулират младите да участват в политиката, апатията е много голяма", каза той.

 

СРЕЩУ ИМИГРАЦИЯТА

Следващото онлайн питане беше за мерките срещу нелегалната имиграция. "Истината е, че до голяма степен в България се натрупва напрежение, което реално не съществува", заяви Мутафчиева, която споделя позицията на ПП-ДБ, че проблемът е преувеличен. Митова обяви, както направи ИТН, че "всички нелегални имигранти трябва да бъдат изгонени от България". Алексиев определи нелегалната имиграция като огромен проблем и посочи, че "Възраждане" ще иска армията да се разположи край границата, за да го овладее. Маджуров меко каза, че дори към нелегалните имигранти трябва да се отнасяме европейски, и похвали поддържания от ГЕРБ вътрешен министър Калин Стоянов, че се справя добре с положението.

 

В ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ

От интернет дойде питане дали депутатите ще работят за по-строги закони за защита на животните, както и да се забрани отглеждането на животни за кожите им. Тук имаше единодушие сред кандидатите, че подобни практики трябва да се прекратят. Но имаше и нюанси – социалистът Диков например заяви, че трябва да се прави разлика с отглеждането на животни за храна, предвид недостига на хранителни продукти заради войната в Украйна.

Мутафчиева се похвали със законодателни предложения на ПП-ДБ, включително за по-тежки наказания на престъпления срещу животни. Митова иронично напомни, че десните са поискали затвор при недостатъчни грижи за гръбначно животно. "Ако ти умре рибката в аквариума, те предвиждат от 3 до 5 години затвор", каза насмешливо кандидатът на ИТН. Това предизвиква взрив от смях в залата – комай единственият случай за целия дебат, когато имаше някакво сериозно оживление.

Маджуров също хвана Мутафчиева на прицел – пита я защо е напуснала партията си "Зелено движение" и е останала в ПП-ДБ. "Не е удобно да си водим такива лични разговори", закачливо отвърна дясната кандидатка. И обясни, че в екопартията била от гражданската квота, и оставала такава сега в ПП-ДБ.

 

ЗА ЧЕРНАТА КАМПАНИЯ

Някой в интернет се присети да попита за предизборната кампания – колкото по-безсъдържателна става, толкова е по-агресивна. Диков гордо отвърна, че БСП стояла зад всичко, което казва в една кампания. "ГЕРБ никога не е водила черна кампания против която и да била партия", увери Маджуров, при което някой в залата ахна изумено. Алексиев похвали "Възраждане", че е единствената партия, която има идеология, и използва случая, за да жегне конкурентната БСП, че влизала в безпринципни коалиции. Митова обяви, че ако има очерняне в кампанията, това е защото дадена политическа сила го е направила възможно чрез грешките си. А Мутафчиева заяви, че личностните нападки са единственият инструмент на политиците, които нямат истински аргументи.

 

ЗА ВЕРОИЗПОВЕДАНИЕТО В УЧИЛИЩЕ

По тази тема кандидатите бяха общо-взето положително настроени, но отново с някои нюанси. Маджуров посочи, че е правилно младите хора да се запознават с различните вероизповедания, но всеки трябва сам да избира вярата си. Според Мутафчиева трябва да се търси начин подобен предмет да се преподава обективно. Вероучението в една нестабилна политическа обстановка, при която се сменят често министри на образованието и учебниците, е опасно, смята социалистът Диков.

 

ЗА БЪДЕЩИЯ КАБИНЕТ

По този ключов политически въпрос кандидатите нямаха нищо конкретно да кажат. Според Диков правителството трябва да бъде "социално, достойно, мирно, защитаващо интересите на България". "Ако искате стабилно и сигурно правителство, ви съветвам да гласувате за нас", обърна се към студентите герберът Маджуров, с което предизвика смях и оживление. Мутафчиева се обяви за отговорен кабинет, който не си променя мнението – и даде като пример за обратното настоящото служебно правителство и бъркотията, която премиерът Димитър Главчев създаде около казуса "Сребреница". Националистът Алексиев се обяви за управление, което да запази България в мир. А Митова определи като приоритет ревизията на промените в Конституцията, които направиха ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, и запазване на сегашната данъчна политика, чиято основа е плоският данък.

С това вялият дебат приключи, а присъстващите студенти ентусиазирано се втурнаха да се снимат с кандидатите.

Извън ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, които свикнахме да виждаме като основните претенденти за властта, много други формации напират към Народното събрание и Европейския парламент.

 

Изборите 2 в 1 на 9 юни ще спестят парите, които иначе щяхме да похарчим, ако вотът за Народно събрание се провеждаше на друга дата. Това обаче се оказва сериозен проблем за евроизборите.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата