Дори прокуратурата да не беше оттеглила споразумението с Кристиян Бойков, обвинен по делото "НАПлийкс", то не би могло да бъде одобрено. Това определи съдия Атанас Атанасов от Софийския градски съд днес.
От неговия акт се разбира, че всъщност на 21 май 2024 г. прокуратурата е привлякла Бойков към наказателна отговорност за проникване в компютърната система на НАП, с което е преквалифицирала първоначалното му по-тежко обвинение за тероризъм, чрез компютърно престъпление, целящо внасяне на смут и страх в обществото. Съдът обаче открива проблем с останалото висящо обвинение за това, че Бойков е действал в съучастие с другия обвиняем Иван Тодоров, за което няма постановление за частично прекратяване и спрямо двамата.
Сагата със споразумението, постигнато от Бойков и прокуратурата, се развива в последните дни. В сряда от съда съобщиха, че предстои то да бъде разгледано в петък. В четвъртък от Софийската градска прокуратура казаха пред "Сега", че споразумението е оттеглено.
Мотивите на наблюдаващия прокурор Калин Близнаков да промени решението си за споразумение с Бойков са неизвестни.
Делото тръгна с фанфари преди 5 години и ще остане в историята с репликите на прокурор Евгения Щъркелова, че по плана на хакерите да дестабилизират държавата, поливните пръскачки на парламента трябвало да бъдат включени в неподходящ момент.
Обвинени по случая са Бойков и собственикът на "ТАД Груп" Иван Тодоров. Двамата бяха подведени под отговорност за компютърно престъпление, както и за престъпление срещу Републиката с цел всяване на смут и страх в населението. Сега се разбира, че обвинението на Бойков вече е друго.
Делото започна в Специализираната прокуратура, но след закриването ѝ беше прехвърлено в градската. Разследването продължи четири години, преди държавното обвинение да го внесе в съда. Два пъти вече разследването бе връщано на прокуратурата за отстраняване на нарушения, като втория път това се случи през април. В четвъртък стана ясно, че делото е внесено в съда с частично споразумение - само за Бойков и само за компютърното престъпление.
Споразумението предвиждаше Бойков да бъде освободен от наказателна отговорност и санкциониран административно с глоба от 2500 лв. А също и да да покрие и разноските за експертизи по време на досъдебното производство - около 13 000 лв., научи "Сега".
На 15 юли 2019 г. се разбира, че от масивите на НАП са изтекли данните на общо 6 074 140 физически лица - 4 104 786 живи български и чужди граждани, и 1 989 598 починали. Малко след това бяха арестувани собственикът на фирмата за киберсигурност "ТАД Груп" Иван Тодоров и служителят му Кристиян Бойков. Те получиха обвинения за кибертероризъм. Търговският директор на дружеството Георги Янков беше привлечен към наказателна отговорност за подбудителство към хакерската атака. Впоследствие делото срещу Янков беше прекратено.
От прокуратурата обясниха, че предстои прокурорът да реши делото. По закон той може да го прекрати, спре, или да го внесе в съда.
Припомнете си какво твърди прокуратурата по "НАПлийкс" тук: