Медия без
политическа реклама

За втори път съдът отхвърли споразумение по "НАПлийкс"

Обвиняемият не може да бъде освободен от наказателна отговорност, смятат магистратите

03 Ноем. 2024
Архивна снимка на Кристиян Бойков в съда.
БГНЕС
Архивна снимка на Кристиян Бойков в съда.

Софийският градски съд за втори път не одобри споразумението между прокуратурата и Кристиян Бойков, обвинен по делото "НАПлийкс". Сделката на обвиняемия с прокуратурата предвиждаше отпадане на наказателната отговорност, глоба от 2500 лв. и заплащане на разноските по експертизите по досъдебното производство.

Съдът прие, че споразумението противоречи на закона, защото не може да бъде снета наказателната отговорност на обвиняемия, при положение, че доказателствата, събрани по делото, сочат, че деянието е с изключително висока обществена опасност и от него са настъпили тежки последици не само заради изтеклите около 5 млн. лични и данъчно-осигурителни данни, налице е и негативно засягане на репутацията на България и в международен план като надежден партньор.

Според съда е приложим текст за компютърно престъпление, който в действащата към датата на деянието редакция е предвиждал от 1 до 8 години затвор.

Това е втори опит прокуратурата да приключи този процес със споразумение, което се равнява на влязла в сила присъда.

През юни обаче прокуратурата реши да оттегли споразумението. От съдебния акт тогава се разбра, че на 21 май 2024 г. прокуратурата е привлякла Бойков към наказателна отговорност за проникване в компютърната система на НАП, с което е преквалифицирала първоначалното му по-тежко обвинение за тероризъм, чрез компютърно престъпление, целящо внасяне на смут и страх в обществото. Съдът обаче откри проблем с останалото висящо обвинение за това, че Бойков е действал в съучастие с другия обвиняем Иван Тодоров, за което няма постановление за частично прекратяване и спрямо двамата.

Разследването "НАПЛлийкс" тръгна с фанфари преди 5 години и ще остане в историята с репликите на прокурор Евгения Щъркелова, че по плана на хакерите да дестабилизират държавата, поливните пръскачки на парламента трябвало да бъдат включени в неподходящ момент.  

Обвинени по случая са Бойков и собственикът на "ТАД Груп" Иван Тодоров. Двамата бяха подведени под отговорност за компютърно престъпление, както и за престъпление срещу Републиката с цел всяване на смут и страх в населението. Сега се разбира, че обвинението на Бойков вече е друго.

Делото започна в Специализираната прокуратура, но след закриването ѝ беше прехвърлено в градската. Разследването продължи четири години, преди държавното обвинение да го внесе в съда. Два пъти вече разследването бе връщано на прокуратурата за отстраняване на нарушения, като втория път това се случи през април. В четвъртък стана ясно, че делото е внесено в съда с частично споразумение - само за Бойков и само за компютърното престъпление.

И първото споразумение, оттеглено от прокуратурата, предвиждаше Бойков да бъде освободен от наказателна отговорност и санкциониран административно с глоба от 2500 лв. А също и да да покрие и разноските за експертизи по време на досъдебното производство - около 13 000 лв.

На 15 юли 2019 г. се разбира, че от масивите на НАП са изтекли данните на общо 6 074 140 физически лица - 4 104 786 живи български и чужди граждани, и 1 989 598 починали. Малко след това бяха арестувани собственикът на фирмата за киберсигурност "ТАД Груп" Иван Тодоров и служителят му Кристиян Бойков. Те получиха обвинения за кибертероризъм. Търговският директор на дружеството Георги Янков беше привлечен към наказателна отговорност за подбудителство към хакерската атака. Впоследствие делото срещу Янков беше прекратено.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?