ГЕРБ и ДПС са внесли скандални промени в основни текстове от закона за околна среда по любимия си нагъл начин - през предложения между първо и второ четене на съвсем друг закон. Промените засягат сроковете на екологичните оценки и оценките за въздействието върху околната среда и възможностите за обжалването им, като представляват голяма стъпка назад. Природозащитникът Тома Белев, който пръв съобщи за тях, ги определи като "изкормване" на закона. "ГЕРБ и ДПС продължават да доказват, че са проклятието на българската природа и околна среда", коментира той.
В законопроект на Министерския съвет с промени в закона за насърчаване на инвестициите вчера Делян Добрев и депутати от ГЕРБ и ДПС са вмъкнали три страници с промени в законите за устройство на територията и за опазване на околната среда. Това е направено възможно най-потайно - за целта срокът за предложения между първо и второ четене на закона за инвестициите е удължен от 28 март до 4 април, а поправките на Добрев и сие са внесени в последния момент. Законопроектът по принцип е във връзка с европейски регламенти, т.е. няма нищо общо с промушените в него предложения. Даже напротив - нарушават други европейски регламенти.
По този начин се предлагат много съществени изменения в режима, по който се правят екологични оценки и ОВОС на големи инвестиционни обекти. Драстично се увеличава срокът на решенията, които освобождават едно инвестиционно предложение от екологична оценка и ОВОС. Сега тези решения губят правно действие, ако до 5 години не започне осъществяването на инвестиционното предложение. Делян Добрев, неосъщественият енергиен министър Жечо Станков и другите вносители удължават този срок на 15 години. Това е абсурдно дълъг срок, като се има предвид, че обстоятелствата около обекта могат да се променят значително през това време.
Това явно не е достатъчно, защото с други промени Делян Добрев и останалите предлагат вече влезлите в сила решения за освобождаване от екологична оценка и ОВОС да се удължат с десет години.
Другата много сериозна промяна е премахването на възможността за обжалване на втора инстанция на решения на министъра на околната среда по инвестиционни предложения, които се отнасят до обекти с национално значение и стратегическа важност. Така тази възможност въобще няма да влезе в сила. Преди две години кабинетът Петков се опита да прокара в парламента двуинстанционно производство по жалби срещу големи стратегически обекти. ГЕРБ, които въведоха тези жалби да се гледат на една единствена инстанция, спънаха промените в парламента. Тогава в закона бе записан компромисен текст двуинстанционното производство да се въведе от юли 2024 г. Още тогава беше ясно, че ГЕРБ ще направят всичко възможно да осуетят това. Сега ГЕРБ и ДПС зачеркват датата и оставят бланкетен текст, че всичко с национално значение ще се решава само на една инстанция. Освен това премахват и текста, че тези жалби (за национални обекти) се разглеждат само от Върховния административен съд, т.е. ще могат да се гледат от всеки съд. Включването на ВАС отново бе победа на ПП над ГЕРБ и ДПС преди 2 г., но сега двете партии си връщат старото положение.
"Предложението не отменя съдебния контрол, а го ограничава в рамките на една инстанция", превантивно се защитават вносителите в мотивите си. Според тях, това не води до нарушаване на признати права, на Конституцията, на международни договори и европейското законодателство. Природозащитниците не споделят това убеждение.
"Корифеи" на българския парламент като Делян Добрев и Хамид Хамид са готови да нарушат европейските директиви само и само да обслужат чужди икономически и политически интереси", написа Тома Белев във "Фейсбук". Той напомня на вносителите, че съдът на ЕС вече се е произнесъл по преюдициални запитвания от други страни членки по подобни предложения, като е обявил, че при автоматично удължаване срока на действие на решенията по ОВОС и екологична оценка, самото удължаване също подлежи на екооценка. "Да отбележа, че самото им предложение да променят законът и условията за точно определени проекти подлежи на Екологична оценка по директивата за екологична оценка. Не им го припомням, защото знам, че не го знаят", коментира още Белев.
Вносителите подчертават, че тези облекчения не засягат широк кръг от случаи, а само обекти с национално значение - републикански пътища, обекти от електропреносната, електроразпределителната, газопреносната мрежа и др. Цитират и конкретни обекти, които ще попаднат в обхвата на промените - изграждането на два нови ядрени блока на АЕЦ "Козлодуй" и втори мост на Дунав при Русе. С промените обаче те предлагат кръгът на тези обекти със стратегическо значение да се разшири. Сега такъв статут имат само обекти, включени в енергийната стратегия и в интегрираната транспортна стратегия. Занапред Делян Добрев и ДПС предлагат същия статут и на обекти, за чиято реализация има решение на Народното събрание. Т.е. пак те ще могат да прокарат в облекчения режим проекти по свое усмотрение.
Законопроектът вероятно е свързан с проблемите с Лот 3.2. от АМ „Струма" в Кресненското дефиле. Преди месец природозащитници сигнализираха, че АПИ се готви да започне там строителни работи при изтекла екологична оценка. "От октомври 2022 г. извършването на каквито и да е дейности, свързани с изграждането на лот 3.2. е незаконно, защото тогава изтече 5-годишният период на действие на Решението по Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС)", пишеше в техния сигнал. В него се припомняше и че през 2019 г. Европейската комисия върна със сериозни забележки документацията за този участък на АМ "Струма" с настояване да бъде изготвена нова екооценка на всички смислени алтернативи. От ГЕРБ и ДПС обаче смятат да направят точно обратното.