Пропадна опитът на ГЕРБ-СДС и ДПС да прокарат в парламента скандални промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които искаха да отслабят държавния и обществения контрол върху големи инвестиционни проекти. Така се получи след като днес пленарната зала подкрепи ветото, което президентът Румен Радев беше наложил на въпросните поправки. Партиите на Бойко Борисов и Делян Пеевски останаха сами, след като ПП-ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН се противопоставиха на законопроекта им.
Промените, лансирани от група депутати начело с Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, щяха да премахнат, също така, възможността да се обжалват на висша съдебна инстанция решения на институции, които улесняват инвестиции в ущърб на природата и здравето на хората. Предвиждаше се "важни" инвеститори да могат да купуват и наемат имоти от държавни фирми на безценица - без търг и конкурс, без да се прави пазарна оценка.
На ГЕРБ-СДС и ДПС толкова им се искаше да успеят с това, че по-рано днес свикаха извънредно заседание на парламентарната икономическа комисия, която да разгледа ветото. За тяхно неудоволствие комисията го подкрепи. После се опитаха да прокарат разглеждането му в пленарна зала, но не успяха.
Това не ги отказа и в края на деня депутатите на Борисов и Пеевски даже свикаха извънредно заседание на Народното събрание – второ такова за днешния ден, след първото, което започна от 14 часа. За това – волно или неволно, им помогнаха от ПП-ДБ, чиито депутати влязоха в пленарната зала и така осигуриха кворума за второто заседание, който иначе ГЕРБ-СДС и ДПС сами нямаше да могат да постигнат. Промените в Закона за насърчаване на инвестициите бяха единствената точка в неговия дневен ред.
Депутатите дебатираха близо два часа, като хората на Борисов и Пеевски следваха обичайната си линия спрямо екологичното законодателство – говореха, че трябва да се прекрати "зеленият рекет", както те обидно наричат дейността на природозащитниците. От ПП-ДБ се отсрамиха за това, че помогнаха да се проведе заседанието, като се противопоставиха на приемането на промените. Останалите формации не се включиха в обсъждането, но поне накрая дадоха гласовете си срещу промените.
Общо 108 депутати от ПП-ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН подкрепиха ветото, а 99 от ГЕРБ-СДС и ДПС поискаха отпадането му. Крайният резултат толкова ядоса вносителите на законопроекта, че те нарекоха опонентите си "коалиция Октопод".
Рекет, октоподи и още нещо
На заседанието на икономическата комисия депутатите от ГЕРБ-СДС и ДПС браниха законовите промени, размахвайки любимата им метафора за "зеления октопод" - природозащитните организации.
Йордан Цонев от ДПС обяви, че шепа "зелени" активисти блокират изграждането на магистрала "Струма" през Кресна, нови лифтове в Банско и други важни за всеки българин инвестиции. Той ожали българите, които търсели препитание немили-недраги в чужбина, защото у нас "зеленият рекет" задушавал зимния туризъм. Освен това за единствения лифт на Банско се образували километрични опашки и газовете от ауспусите на колите тровели природата. "На 120 км. имаме три планини - Рила, Пирин, Родопите, над 120 проекта чакат одобрение, а са блокирани заради злоупотреба със зелено право", изплю камъчето Цонев.
Съпартиецът му Станислав Анастасов обясни как недобросъвестните фирми лесно се справяли със "зеления рекет" - давали на недоволните по някой проект за милион-два и те спирали да пускат жалби. Но почтени корпорации, компании, които се търгуват на борсата, нямало как да оправдаят такива разходи - за броене на рисове или на 20-годишни вълци, които пресичат магистралата, обясни Анастасов. И сподели с укорен тон как някакъв гражданин срещу такса от 10 лева пуснал жалба в съда, която довела до ново блокиране на "Струма" с още 4 месеца.
Звучите като редколегия на жълти медии, не като законодателен орган, ядоса се на нелепите аргументи Даниела Божинова от "Зелено движение", депутат от коалицията на ПП-ДБ. Тя подчерта, че ако има "рекет", проблемът не е в екологичното законодателство и природозащитните организации, а в зле работещи държавни институции и неработеща съдебна система.
Знаем, че има случаи, когато дадени проекти се провалят заради нечии икономически интереси, но това не може да е оправдание да прекрояваме законодателството, посочи Румен Гечев от БСП.
Никой от защитниците на порочните текстове не обясни как точно борят "зеления октопод" с идеята държавни предприятия да продават или отдават свои земи и сгради на избрани инвеститори без конкурси и не по пазарни цени, а на данъчна оценка.
Председателят на комисията Хамид Хамид отказа да предостави думата на гражданин, който който настояваше да се изкаже - защото не бил в списъка на поканените. И повика квестори да изгонят "нахалника". После каза, че закрива заседанието с думите на "мислителя" Паулу Куелю, че "не се учудвайте, ако видите зад всеки зелен октопод да стои зелен чорап".
Схемата "4 в 1"
Според природозащитниците зад прокарваните промени стоят огромни икономически интереси. Това обяснява защо ГЕРБ-СДС и ДПС, подкрепяни от ИТН, толкова напираха да поправят Закона за насърчаване на инвестициите с цената на процедурни безобразия. Спазвайки порочната традиция, Делян Добрев и компания внесоха в последния момент между първо и второ четене промени "4 в 1" - покрай инвестициите се прицелиха в още три закона - за околната среда, за зелената енергия и Закона за устройство на територията. Депутатските поправки не са минали през задължителното обществено обсъждане и не е направена оценка на въздействието им.
Според известния екоактивист Тома Белев, бивш зам.-министър на околната среда, промените, тикани от ГЕРБ-СДС и ДПС, са "изкормване на закона". "Истинската цел на вносителите е да улеснят близки до партиите фирми да крадат средства от бюджета и от еврофондовете", коментира пред "Сега" Александър Дунчев от "Зелено движение".