Срещу радиоводещия от БНР Петър Волгин е заведено колективно гражданско дело. Ищци са близки на убити и пострадали от комунистическия режим.
Това съобщи във Фейсбук депутатът от ПП-ДБ и граждански активист Манол Пейков.
От Софийския градски съд потвърдиха пред "Сега", че делото е заведено и държавната такса е платена. В момента тече размяна на съдебните книжа между страните и делото не е насрочено.
Колективното дело беше организирано спонтанно, след като Пейков започна акция по събиране на средства, с които да бъде подпомогната 102-годишна жена, завела иск срещу Волгин. Съпругът на дамата е убит без съд и присъда през октомври 1944 г. Затова тя се е почувствала засегната от пост на Волгин във Фейсбук от 1 февруари. В деня за почит на жертвите на комунизма, Волгин пише в социалната мрежа: "Достатъчно е да погледаш само десетина минути някой нахален и неумен богаташ като Хампарцумян, за да разбереш защо е трябвало да има Народен съд."
В крайна сметка колективният иск е заведен от 41 души. Исканията им са в три точки - съдът да признае, че с публичните си изказвания Волгин засяга паметта на жертвите на комунистическия режим и наранява душевно членовете на техните семейства, като изказванията му са противоправни като противоречащи на закона и са направени умишлено и злонамерено. Второто им искане е Волгин да бъде осъден да преустанови тези си изказвания. Третото е на колективния интерес да бъде присъдено обезщетение от 100 000 лв.
В иска са изредени редица изказвания на Волгин, които близките на жертвите на режима смятат за неприемливи. Освен това всеки от ищците е разказал накратко историята на близките си, които са жертва на режима след 1944 г. - преследвани, пращани по лагери, убивани без съд и присъда, с конфискувано имущество и лишени от пенсия.
От поста на Манол Пейков се разбира още, че делото на 102-годишната жена срещу Волгин е насрочено в Софийския районен съд за 25 октомври.
За този процес вижте повече тук: