Медия без
политическа реклама

Търговията с тестове за коронавирус процъфтява

Лаборатории предлагат всякакви пакети за проверка въпреки дефицита в държавните институции

Илияна Кирилова

Търговията с тестове за коронавирус в частните лаборатории е в разцвет, въпреки че премиерът наскоро се оплака, че се молим като циганета за тестове. В София и големите градове вече няколко частни лаборатории и болници предлагат на всеки желаещ да се тества за статуса спрямо короновируса, установи проверка на "Сега".

В началото частните лаборатории също имаха проблеми с доставките на тестове, но към момента процесът изглежда изгладен. Дори и те обаче съветват човек да не се тества без причина, а да го прави само по препоръка на лекар - личен или от екипа на РЗИ или МЗ. Освен това напомнят, че изследването на безсимптомни пациенти (без оплаквания) ще даде отрицателен резултат, дори и при налична инфекция, поради характеристиките на вируса, т.е. ще даде фалшиво отрицателен резултат, защото броят на вирусните частици в началото на заболяването може да не е достатъчен, за да даде положителен резултат.

Три вида са тестовете, с които се проверява дали преглежданият е заразен с коронавирус и дали е прекарал вече заболяването. Най-бавният, най-скъп, но считан за най-сигурен е т.нар. PCR-тест (полимеразна верижна реакция). При този тест обикновено се взима секрет от гърлото или носа. Резултатите излизат от 48 до 72 часа в зависимост от заетостта на лабораторията и имат нужда от потвърждаване при положителен тест. Ако тестът, направен в частна лаборатория или болница се окаже положителен, личният лекар на тествания е длъжен да сигнализира РЗИ или МЗ, откъдето пращат екип да вземе пробата и да я прати за потвърждение в някоя от държавните референтни лаборатории в София. Точно резултатите от тези лаборатории съобщават ген. Венцислав Мутафчийски и членовете на Националния оперативен щаб. С един PCR-тест могат да тестват до 20 души.  

Един от бързите тестове също показва дали тестваният е заразен. Той също се взима с проба в гърлото и от него става ясно дали пациентът е развил антигени в организма си. Резултатите от теста излизат до половин час и като цяло е особено подходящ за скрининг. Това е по-малко предлаган тест от частните лаборатории и болници у нас.       

Вторият тип бързи тестове се извършва чрез взимане на кръв и служи за проверка за наличие на антитела или дали тестваният е развил имунитет към вируса след досег със заразен. Резултатите от него излизат от няколко минути до няколко часа. Едните антитела, които се изследват, са имуноглобулин M (IgM) - ако ги има, означава, че инфекцията е от скоро. Другите антитела са имуноглобулин G (IgG) - ако ги има, означава, че инфекцията е прекарана и човекът е оздравял. Ако има и двете (IgM и IgG), означава, че инфекцията е с давност 10-25 дни.

Лицензирането на частните лаборатории и болници, в които вече се правят тестове, се прави от МЗ. Повечето лаборатории приемат за такъв тест само в определени свои манипулационни. Цените започват от 27 лв. и могат да надхвърлят 130 лв. за PCR-тест.

В "Рамус" PCR-тестът струва 100 лв., пакетен тест за IgM и IgG плюс Инфлуенца А+B струва 45 лв., бърз тест за установяване на антитела в кръвта - 27 лв. От "Рамус" съобщават, че в София прием на пациенти за проверка на Covid-19 се осъществява само в централата на ул. „Капитан Димитър Списаревски“ в "Дружба"1. За прием на такива клиенти има отделен вход. "Рамус" правят тестове за Covid-19 и в повечето областни градове - Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Плевен, Велико Търново, Шумен, Благоевград, Сливен, Враца, Силистра, Кърджали и Казанлък.

Лаборатории "ЦибаЛаб" също предлагат два вида теста. PCR-тестът струва 130 лв. Материали за този тест се взима само в манипулационната на лабораторията на ул. "Дамян Груев" 8А от 8.00 до 14.00 ч. Пакетът за скрининг срещу коронавирус е 63 лв. заедно с 4 лв. такса. Взима се кръвна проба, а резултатът е ясен до края на работния ден. От един от центровете на "ЦибаЛаб" поясниха пред "Сега", че от старта на свободните тестове дневно за коронавирус изследват над 20 души, от които не повече от 5-6 идват по своя инициатива, а всички останали са с направление от личен лекар.

Лаборатории "Бодимед" предлагат PCR-тест и у дома, след предварително записване. Цената на теста е 100 лв., а на посещението на адрес - 30 лв. "За изследването се вземат носен и гърлен секрет със стерилен тампон, чрез натривка от гърлото, сливиците или зачервени участъци и от двете ноздри. Срокът за получаване на резултати е 24 до 48 часа в зависимост от необходимостта от потвърждаване на положителните резултати и натовареността на лабораторията", предупреждават от "Бодимед".

От частните болници в София изследвания за Covid-19 с PCR и бързи тестове предлагат "Токуда" и "София Мед". Преди вземане на проби и при двата теста е необходимо пациентите на болницата да отговорят на няколко скринингови въпроса: какъв е поводът за изследването, пътували ли са скоро извън страната, имат ли типичните симптоми - висока температура, кашлица, задух, имат ли рискови контакти с потенциално заразени, посочват от "Токуда".

"Бързите тестове за наличие на антитела за кононавирус са лесни за изпълнение - взима се 1 капка кръв от пръста и резултатът е готов до 20 мин. При позитивиране на антитела от вида IgM e препоръчително да се извърши PCR тест за потвърждение на инфекцията, който също може да се осъществи в ДКЦ „Софиямед"", съобщава болницата.

В центъра на "Софиямед" в "Люлин" също се извършват PCR и бързи тестове за наличие на антитела. "Ако дадете своята проба за изследване чрез PCR-метод преди обяд, същата ще бъде изработена до края на деня и ще имате резултат в онлайн системата ни до 24 часа. Ако пробата е взета в следобедните часове, ще получите своя резултат от 24 до 36 ч. от пробовземането", информират от „Софиямед“.

 

ОСОБЕНОСТИ

Частни центрове, които правят този тест, поясняват, че антителата се образуват след 5 до 7 дни, след наличие на вирусоносителство и е зависимо от имунния статус на човек. Тестът не може да открие вируса в кръвта, а само антитела срущу него, което е показателно за наличността му.  По-рано се позитивират  IgM  антитела и след това IgG  антитела, които остават да циркулират по-продължително време. Има прозоречен период след скорошна инфекция, който тестът не може да отчете, тъй като антителата трябва да са в достатъчен титър в кръвта. Така че има и фалшиво отрицателен резултат. В такива случаи се препоръчва повторен тест след 2 седмици.

 

САМОИНИЦИАТИВА

Въпреки че в Националния оперативен щаб са против масовото тестване на населението, което ген. Мутафчийски определи като безсмислено, на някои места общинската власт е на друго мнение. Кметът на Бургас Димитър Николов съобщи в неделя, че местният щаб също е решил през новата седмица да стартира изследвания по метода на пуловете (един PCR-тест за до 20 души) сред по-големи групи от хора. "Това ще ни даде възможност много по-бързо да съберем данни за здравословното състояние на хората в Бургас, като изследваме по-масово тези, които са на работа в дните на пандемия и имат ежедневен контакт с други", коментира Николов във Фейсбук.

В Ивайловград също почва масово тестване на жителите си от днес. "Преди седмици община Ивайловград плати за доставката на скрининг тестове. Тестовете са закупени от българска фармацевтична компания и са с европейски сертификат за качество", съобщи кметът Диана Овчарова. Тестването ще е безплатно за жителите на общината. Целевите групи за тестване са тези, които най-много контактуват с населението - специалистите от спешна помощ, общопрактикуващите лекари, служители на пощата, полиция, ГПУ, работещите в бюрото по труда и социалния патронаж, социални работници, санитари и шофьори, доставчици на продукти от първа необходимост, в най-отдалечените места, служители от данъчна служба, работещите на едно гише в общинска администрация, работници в бензиностанции и в магазини, част от карантинираните лица и членове на техните семейства, както и лица от оперативния щаб, извърщващи контрол над карантинираните. Две седмици след този първи тест общината ще направи повторен, но с други лица, от същата рискова група.

Община Дългопол, която е с население 13 000 души, също вече влезе в новините с масово тестване. "Досега са доставени 250 теста, а от сряда започваме поетапно по наш график да викаме хората за изследванията", съобщава кметът Георги Георгиев пред "Капитал". Става въпрос за бързи тестове тип IgM - кръвни тестове, които могат да засекат, че тестваният е в активна фаза на инфекцията или вече произвежда антитела. И тук планът е да се изследват споменатите най-застрашени групи.

Ключови думи:

коронавирус, тестове

Още по темата