Медия без
политическа реклама

Търсят се съдии, които да разследват главния прокурор

От 6 юни Гешев може да бъде уволнен с мнозинство от 13 гласа във ВСС

Иван Гешев може да атакува промените в закона още днес.
Илияна Димитрова
Иван Гешев може да атакува промените в закона още днес.

Промените в НПК, които въвеждат специален ред за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор, днес вече са в "Държавен вестник". Те ще влязат в сила след 3 дни, т.е. във вторник, 6 юни. След това законът дава 2 седмици на Върховния касационен съд за одобри списъка със съдии, които са дали писмено съгласие да разследват главния прокурор при нужда. Срокът е препоръчителен, а не задължителен.

В списъка трябва да влязат действащи съдии от Наказателната колегия на върховния съд или такива от окръжно и апелативно ниво, които имат ранг на върховни. Условието е през последните седем години преди включването им в списъка магистратите са работили като съдии по наказателни дела. Законът не урежда хипотеза, в която няма желаещи да влязат в списъка. Ако все пак никой от повече от 200 съдии, които отговарят на условията, не пожелае да се заяви в списъка, механизмът не може да проработи и ще трябват промени в закона. "Това обаче би означавало, че в България върховенство на закона не може да има, защото ако върховните съдии не желаят да се ангажират с проблем, тровещ политическия дебат и замърсяващ международния имидж на страната ни от 15 години, то наистина всичко е загубено", коментираха пред "Сега" магистрати.

Според промените при наличие на законен повод за започване на разследване срещу главния прокурор, както и ако е започнало разследване в условията на неотложност, се уведомява ръководителят на Наказателната колегия на Върховния касационен съд. Преписката се разпределя на случаен принцип. Съдията, на който се падне, се назначава за прокурор във Върховната касационна прокуратура. Той ръководи досъдебното производство и участва в съдебното производство. 

Разследващи органи по дела за престъпления, извършени от главния прокурор, са служителите от МВР,  назначени на длъжност "разследващ полицай“ и определени с мотивирана заповед на министъра на вътрешните работи, и служителите от Агенция "Митници", отговарящи на същите условия.

Първа инстанция по делата за престъпления от общ характер, извършени от главния прокурор, е Софийският градски съд. Всички тези правила важат и при престъпления, извършени от зам. главен прокурор, както и за съучастниците им.

МНОЗИНСТВО

С промените в НПК беше "пипнат" и Законът за съдебната власт. От вторник нужното мнозинство за уволнение на главния прокурор пада от 17 на 13 гласа в 25-членния Висш съдебен съвет. Промяната ще се приложи и за стартиралите вече две процедури за уволнение на Иван Гешев, инициирани от доскорошните му поддръжници от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет. Първата процедура е по-напреднала. Тя вече е допусната за разглеждане по същество, вчера кадровиците допускаха събиране на доказателства и ще продължат разглеждането на въпроса идния четвъртък. Втората процедура ще бъде разгледана по допустимост в понеделник. Ако и второто искане за уволнение бъде допуснато, вероятно ще бъде обсъдена и възможността двете да бъдат обединени. 

Гешев обаче се кани да атакува промените пред Конституционния съд, което пък ще спре процедурите за уволнението му. Законът му дава това право от деня на обнародването - т.е. Гешев може още днес да атакува промените в НПК и ЗСВ още днес.

В момента изглежда, че силите в съвета са така разпределени, че няма мнозинство от 17 срещу Гешев. 13 обаче вероятно биха се събрали.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата