От 900 лични лекари в София само 200 са получили ваксини. Това съобщи пред БНТ д-р Захаринка Вълканова, общопрактикуващ лекар в пловдивското село Крумово. Днес за първи път тя би трябвало да получи 10 дози от ваксината на "Астра Зенека", въпреки че вече е ходила поне 7-8 пъти до местното РЗИ, а при нея за имунизация срещу коронавирус са се записали 250 души.
Именно заради липсата на ваксини за джипитата Сдружението на общопрактикуващите лекари настоява за ново, по-добро разпределение на количествата ваксини между личните лекари и имунизационните пунктове. Оттам са подготвили писмо с препоръки до Министерството на здравеопазването, което смятат да връчат на министър Костадин Ангелов днес, посочи Вълканова.
Но външната министърка Екатерина Захариева се похвали днес пред БНТ, че "българският модел за управление на ковид кризата е уникален и все повече държави питат как сме успели". Не е публично известно кои страни са проявили такъв интерес.
"За съжаление проблемът с ваксинациите се оказа все по-сериозен, защото ние сме общо 4 300 джипита и за момента много малка част от нас са получили какъвто и да е брой ваксини. 75% сме джипита и 25% са имунизационните центрове. Оказва се, че ваксините предимно се раздават на ваксинационните центрове, което няма лошо, но ние направихме едни списъци и редно беше първо да ваксинираме рисковите групи, т.е. четвърта група, а имунизационните центрове посещават главно младите хора, които не са в такъв висок риск. Списъците, които направихме, станаха почти безсмислени, защото аз днес като получа един флакон, кой по-напред да ваксинирам, как да подбера тези 10 човека", пита д-р Захаринка Вълканова. По думите й личните лекари познават добре пациентите си, знаят кой с какъв риск е, какви са миналите му заболявания и могат да сигнализират за постваксинални реакции, докато в центровете това не се прави.
"Не мога да притичвам всеки ден до РЗИ, за да вземам по 10 дози от ваксината. От Крумово до РЗИ са 20 км, всички разходи са за наша сметка, дори дезинфектантите. Досега съм ходила 7-8 пъти, но има и други колеги в по-отдалечени места, които са на по-голямо разстояние. При предходното ми ходене до РЗИ, отидох, чаках, но ваксините ги взеха центровете и за личните лекари нямаше", коментира тя.
Вчера в Пловдив личните лекари са получили само по един флакон ваксини, които стигат за 10 души, макар че в здравната инспекция са получени 4700 дози, съобщи Би Ти Ви. "Вчера успях да взема един флакон, но ги изразходихме. Има много чакащи", коментира пред Би Ти Ви и д-р Светлана Танчева.
"ПРЕСТРЕЛКА"
"За нас е неприемливо в условията на общ дефицит към момента да се премълчава възможността ОПЛ (общопрактикуващите лекари - бел.ред.) да ваксинират всеки заявил желание, като за това се посочват само „пунктовете“. Това създава впечатление за опит за приоритизиране и създаване на напрежение между двете структури. На последното ОПЛ няма да се поддадат и ще бъдем, както винаги, коректни спрямо колегите си". Това се казва в писмото на джипитата, качено на сайта на Сдружението вчера.
Оттам намират за странно писмото на здравния министър от петък (26 февруари), в което той се обръща към тях "по повод на постъпващите в Министерство на здравеопазването сигнали за отказ на общопрактикуващи лекари да участват в имунизационната кампания срещу COVID-19". В тази връзка личните лекари заявяват, че те са "за" и участват активно и ефективно, доколкото им се дава възможност, в кампанията по масова ваксинопрофилактика. "Възможно е да има и подобни случаи на отказ, но коректността изисква и настояваме да получим списък с броя и конкретните имена на тези колеги, за да проверим всеки един и потърсим решение на проблема, тъй като причините могат да са различни", заявява д-р Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му изброените в писмото им проблеми - като нищожните количества ваксина, осигурена за личните лекари, която на практика ги изхвърля от процеса на ваксинация, начина на предоставянето и неясната логика на разпределение и др., имат демотивиращ ефект за джипитата.
"Изключително демотивиращо за колегите е да виждат как, докато чакат на опашка, се предоставят голям брой флакони за други места за ваксиниране, а след това на тях им се отказва поради изчерпване или се отпуска по 1 флакон. Това са реалностите", казват личните лекари. "Считаме обаче, че е по-важно да бъдат подпомогнати мнозинството от ОПЛ, които са готови и участват в процеса на масова ваксинация (за справка, колегите, които и в днешния ден (неделя, 28 февруари) се редиха на опашка в София, за да получат ваксини), отколкото да се акцентира на малцината, които създават някакъв проблем, който на фона на общата мобилизация на ОПЛ, на пунктовете и мобилните екипи, едва ли ще компрометира процеса", казват те. Джипитата предлагат приоритетно да бъдат доставяни ваксини за осигуряване на ваксинацията на подадените от тях списъци от хора. А вместо да се губи време в чакане на опашка за ваксини, да се пусне в действие доставката на ваксини до практиките, каквато логистика бе обещана.
ЗЕЛЕНИ КОРИДОРИ
Хаосът със свободната имунизация срещу Covid-19 продължава и днес. От рано сутринта започнаха да се вият опашки пред пунктовете в София, където все още работят т.нар. "зелени коридори" - такива има, но на все по-малко места и приоритетно за хората от първите 4 фази на ваксинационния план, тъй като голяма част от столичните болници просто нямат с какво да имунизират.
Въпросните коридори работиха главно през миналия уикенд по нареждане на премиера Бойко Борисов, нарушавайки приетата стратегия за ваксиниране. В понеделник някои от тях прекратиха работа заради изчерпването на доставените препарати, други пък отваряха стихийно и поради липса на ваксини спираха имунизирането след 2-3 часа работа.
До получаване на нови дози от ваксините зелените коридори например временно са преустановени във Военномедицинска академия и болница „Св. Анна“.
Както и вчера, и днес "Пирогов" ще имунизира само членовете на Секционни избирателни комисии и всички, на които трябва да се постави втора доза ваксина. "Поради изчерпване на количествата свободният достъп до имунизационните ни пунктове се прекратява. Той ще бъде възобновен при доставка на нови количества", съобщиха оттам и отчетоха 550 души, ваксинирани с Oxford/AstraZenca, на 1-ви март.
От днес, 2 март, работа възобновява кабинетът за ваксинации към УМБАЛ "Св. Иван Рилски", съобщиха от сайта за лечебното заведение, пред което още в 7 ч. се бе оформила дълга опашка. "Ще се поставят ваксини на Astra Zeneca. С приоритет ще се ваксинират хората от фаза 3 и 4. Кабинетът е отворен и за хора извън приоритетните групи. Той ще работи от 8:00 часа до изчерпване на наличните количества", посочиха оттам. Един от чакащите там мъже обясни пред Би Ти Ви, че това е петият път, когато чака пред различни лечебни заведения в последните десетина дни с надежда да успее да се ваксинира.
От днес и УМБАЛ "Александровска" подновява дейността на кабинета за свободен достъп до ваксиниране с Astra Zeneca, ситуиран пред бариерата на болницата. Работното време е от 8.30 до 17.30ч., всеки ден до изчерпване на количествата ваксини.