Със заповед на здравния министър Кирил Ананиев от днес бе отменено задължителното носене на маски на открито. От текста на предишната заповед отпада необходимостта от предпазна маска (шал) по улиците, парковете и автобусните спирки. Маските остават задължителни на закритите обществени места, а при контакт с други хора и навън ще се слага маска.
Ето и пълния текст на заповедта.
Решението бе взето след днешното заседание на премиера Борисов и членове на правителството с Националния оперативен щаб.
"Чакахме да се стопли навън, слънцето да започне да трепе вируса, имаме и повече информация за самия вирус. И сега тъй като епидемията става ендемична, тоест с отделни огнища, и можем да реагираме адекватно – хванахме шивачките, хванахме старческия дом, хванахме и заразените в Бобов дол, като целта беше да не затвориме централата, за да не останем на газ и свещи, сега вече можем да обмислим разхлабване на мерките", коментира проф. Кантарджиев отпадането на маските по улици и паркове.
“Трябва да се увеличи производството на БЦЖ-ваксината, както и да се възобнови производството на човешки имуноглобулини, тъй като внасянето им е скъпо на държавата и е вредно за българина, защото е важно български антитела да се дават на българите. И третото нещо - производството на антиботулинови серуми от животни за лечение на най-тежките болести – това бяха трите теми, които се обсъдиха при посещението на премиера Борисов в предприятието “БулБио,” съобщи още доц. Кантарджиев.
Отпадна и забраната за посещения на национални и природни паркове и планини. Със заповед от 1 май министърът на здравеопазването Кирил Ананиев възложи на кметовете на общини и на областните управители да създадат необходимата организация за посещения във всички национални паркове, природни паркове, планини и други обособени места с паркова среда извън населените места на територията на общините, без да се използва градски транспорт, лифтове и без посещения на хижи и туристически обекти.
Кметът на София Йорданка Фандъкова съобщи, че природен пак "Витоша" ще бъде достъпен за софиянци от неделя, 3 май. "Екипите на Столична община и Общинска полиция ще организират движението и паркирането на автомобили от „Драгалевци“ до Морените и от „Бояна“ до Златните мостове, Ветровала и Офелиите. Между 11 и 14 ч тези пътища ще се затварят за автомобили. На паркинга на хижа „Алеко“ ще се допускат автомобили с трудноподвижни граждани и с инвалидни колички.
За да не допускаме събирането на много хора на едно място автобусните линии, които пътуват до Витоша остават спрени", уточни Фандъкова в своя Фейсбук профил и призова гражданите да спазват 2.5 метра дистанция в планината и да не сядат на пейки и в беседки. Правенето на пикник е допустимо само за членовете на едно семейство.
Следобедните данни на НОЩ показаха нови 14 случая у нас, като 8 от тях са в област Видин. Общо заразените с коронавирус в страната досега са 1555. По 1 нов заразен има в Пловдив, Ямбол, Сливен, а трима са в София.
317 са лицата с потвърден COVID-19, настанени в лечебни заведения. 43-ма са пациентите в интензивни отделения. Вече са изравнени случаите сред двата пола - 776 на 779, въпреки съобщенията от международни учени, че вирусът засяга повече мъже.
170 са медицинските служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция. Близо една четвърт от тях са в област Видин.
3546 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 69 (1.9%) случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 50 (1.4%) случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 32 (0.9%) проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 161, от които 5-ма (3.1%) са дали положителна проба да коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.
ДЕЗИНФЕКЦИЯ
Дезинфекцираха района около многопрофилната болница във Враца тази нощ, съобщава БНР. Причината е вчерашното бягство на възрастния пациент с коронавирус, който напусна инфекциозното отделение, но след час беше намерен и върнат обратно.
Установено е, че той не е посещавал търговски обекти и не е имал продължителни контакти с други хора. Пациентът е един от заразените обитатели на дома в село Гара Орешец, които бяха настанени във врачанската болница. Директорът на болницата д-р Петър Керемедчиев обясни, че мъжът е на 88 години, има деменция и вероятно не осъзнава поведението си.
По случая е образувано досъдебно производство за изясняване на отговорността на медиците. Предприети са и допълнителни мерки за охрана на отделението за лечение на коронавирус.
ПРИЗИВ
Българският лекарски съюз призовава за поетапно освобождаване на мерките и връщане към оптимален режим на работа и живот, предава БНР.
В обръщение на Управителния съвет на съсловната организация се посочва, че се наблюдава влошаване на състоянието на пациенти с различни придружаващи заболявания, влошаване на икономическата ситуация в страната и засилване на тревожността сред населението по повод липсата на перспектива.
От БЛС настояват още да се възстанови работата на кабинетите за извънболнична помощ с цел провеждане на профилактични прегледи на лица над 18 г.