Медия без
политическа реклама

ВАС отмени наредба за психопрегледите в МВР

Тя се прилагаше при прояви на мании, фобии, емоционална ранимост, депресия, агресия, зависимост

12 Май 2023
Илияна Кирилова

Върховният административен съд обяви за незаконна и отмени Наредбата за психологическата пригодност в МВР. Въпросният документ е много важен, тъй като урежда правилата за проверка на годността за работа на държавните служители във ведомството при прояви на рисково поведение, агресивни реакции, съмнения за злоупотреба с алкохол, хазарт или психоактивни вещества, емоционална ранимост, фобии.

Наредбата бе атакувана от Синдикалната федерация на служителите в МВР. Тя е отменена от съда с аргумента, че е приета без обосновка за очакваните финансови резултати и необходимите средства за прилагането ѝ, както и без анализ на правото на Европейския съюз. Липсва и задължителната по закон предварителна оценка на въздействието.

Решението е на петчленен състав на ВАС и е окончателно. От него става ясно, че съдът слага край на опитите на ръководствата на МВР да прилагат процесуални хватки. Преди време полицейският синдикат оспори въпросната наредба в цялост. Тогава на първа инстанция тричленен състав на ВАС отмени само една разпоредба заради използвания в нея неясен израз „батерия от инструменти“, чрез които се извършва психологическото изследване на полицаите. Веднага МВР я промени, като просто замени „батерия от инструменти“ с „набор от методики“. На петчленен състав вътрешното министерство поиска да бъде отменено решението с аргумента, че се е поправило. Съдът обаче не само не се съгласи, но и отменя сега цялата наредба.

КАКВО ПРЕДВИЖДАШЕ НАРЕДБАТА

МВР проверяваше всички служители за психологична пригодност, включително при докладване или установяване, че те имат странни мисли, фобии, мании, зависимости, депресия. Те са проучвани например при "често повтарящи се безсмислени действия (напр. движение в кръг, тръгване  връщане на едно и също място и т.н.) или пък при "ирационални твърдения (напр. вярване в собствени свръх-способности, ирационални страхове от преследване). Изследване се правеше при създаване на конфликти, конфронтация с колеги или граждани или ако примерно банка съобщи, че служител с кредит при тях системно забавя погасяването му. Проучване се правеше дори при "непрекъснато мрачно настроение" или при "бледност, нездрав външен вид, рязка промяна в теглото, треперене на ръцете".

Изследването се правеше от специална комисия, включваща психолози, включително и от самото МВР. Всеки, който откаже да бъде изследван, попълва специална декларация със съответните последици. Всяко проучване приключва с нарочна експертна психологическа оценка.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?