С гласовете на коалициите ГЕРБ-СДС и на ВМРО-"Атака" управляващото мнозинство в София парира и новия опит за организиране на референдум дали на територията на ТЕЦ "София" да се строи инсинератор за изгаряне на RDF (твърди) отпадъци. Днес Столичният общински съвет отхвърли искането на опозиционната коалиция "Демократична България" и на независимия общински съветник Борис Бонев софиянци да получат правото да гласуват по темата. Въпросът, на който част от общинарите предлагаха да се отговори с "да" или "не", гласеше: "Да бъде ли изградена на територията на Столична община инсталация за изгаряне на гориво от отпадъци RDF (refuse-derived fuel)?". Съгласно Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление при внасяне на искане за местен референдум от поне 1/5 от общинарите ("Демократична България" разполагат с 12 места в 61-членния СОС, а решаващият глас дойде от Бонев), окончателното решение дали той да се проведе се взима от общинския съвет.
Основният мотив на вносителите бе, че в кампанията преди подобен референдум жителите на София ще получат изчерпателна информация за ползите и вредите от изграждане на съоръжението, която ще дадат възможност за вземане на решение. През октомври 2019 г. Върховният административен съд отсъди окончателно, че Столичната община незаконосъобразно не предоставя информация за идейния проект за инсинератора. В мотивите си съдът посочи, че въпроси, свързани с околната среда, трябва да се подлагат на широко обществено обсъждане. Информацията бе поискана от сдружение "За Земята", но общината отказа да я предостави с довода, че това щяло да облагодетелства определени лица. При дискусиите във връзка с референдума за инсинератора през последните дни стана ясно, че подробни данни за капацитета на инсинератора и за ефекта върху околната среда са получили само членовете на водещата комисия по екология, които обаче е трябвало да подпишат декларации за поверителност.
Управляващите отхвърлиха предложението за референдум с аргумент, че идеята за строеж на инсинератор на територията на ТЕЦ "София" е известна от почти 10 г., че със защитата й кметът Йорданка Фандъкова е спечелила няколко вота, че темата е експертна, както и че финансирането на проекта вече е одобрено от ЕК.
БСП гласуваха "въздържал се" с пояснение, че през 2018 г. техни представители са участвали в подписка за провеждането на референдум за инсинератора, че искането им е било отхвърлено от управляващите, след което и съдът не е уважил жалбата. От групата на социалистите в СОС повториха, че принципно БСП не е против изграждането на инсинератор, който обаче не трябва да се намира в центъра на София. Втората по големина група в столичния парламент предлага той да бъде построен на територията на завода за преработката на отпадъци в с. Яна, където боклукът на София се балира.
През ноември м.г. след дългогодишни спорове дали и как да се гори RDF горивото от този завод ЕК обяви, че ще отпусне 94 млн. евро за построяването на инсинератора. Предвижда се новата централа да произвежда комбинирана енергия - 55 мегавата (MW) топлинна и 19 MW електрическа, като за целта ще използва около 180 хил. тона RDF отпадъци годишно.