Медия без
политическа реклама

Втори съд оправда ген.Шивиков по дело, което го спъна за пост в НАТО

Дори разследването е тръгнало незаконно и само по анонимен сигнал, смятат съдиите

29 Дек. 2020
БГНЕС архив

Военно-апелативният съд  оправда и на втора инстанция ген. Димитър Шивиков за длъжностни престъпления, като потвърди извода на Военния съд в Пловдив, че разследването срещу него е започнало незаконно по анонимен сигнал, без да са изложени каквито и да е данни за извършено престъпление, съобщава „Лекс“. Това е едно от делата, които спряха кариерата на генерала и блокираха възможността да заеме позиция в командването на НАТО преди 5 години. 

Според прокурорското обвинение той е извършил 13 длъжностни престъпления, с които е причинил вреди на „Сухопътни войски“ за близо 44 000 лева. Шивиков е обвинен, че предоставял полево оборудване на общините в Карлово, Клисура, Калофер и на местното ловно дружество за различни тържества. Ставаше дума за палатки, тави, черпаци и друга посуда, за която не е бил искан наем. Военнослужещи пък били изпращани да помагат в приготвяне на храна за тържествата, като генералът ги компенсирал само с почивни дни. Едно от обвиненията беше свързано с това, че Шивиков е изпратил войници да ремонтират апартамента му, а друго беше, че е задържал за няколко дни шофьорската книжка на войник.

Всичко обаче започнало през март 2015 г. именно покрай ремонта на апартамента. Тогава на горещия телефона на Военна полиция бил получен анонимен сигнал, уж на съсед, който се оплаква от шум при ремонта на жилището на Шивиков.

„Добър ден, пожелах да се жалвам, че от 2-3 седмици, войници май от поделението в ***, правят ремонт на жилището на ген. Димитър Шивиков. Те постоянно вдигат шум и не се съобразяват с нищо и казват, че това е жилището на ген. Димитър Шивиков. Моля Ви, за съдействие и за проверка на сигнала“, съобщил мъжът. След по-малко от два часа в апартамента отишли служители на „Военна полиция“, разпитали работещите войници, които казали, че помагат на доброволни начала и са в почивка, тъй като ползвали компенсации, а единият бил и кум на Шивиков. Съпругата на генерала обяснила, че никога не е имало оплакване от съседи, но им бил съставен протокол за спазване на дневната тишина, а след проверката била изготвена докладна. След това материалите били изпратени на Военно-окръжната прокуратура в София.

Военният съд в Пловдив прие, че именно този сигнал е послужил за начало на досъдебното производство срещу Шивиков, което е в нарушение на НПК, тъй като в него нямало данни за извършено престъпление.

В хода на делото е бил направен опит да се изясни кой е автор на анонимния сигнал, но той останал неуспешен. В обясненията си пък Шивиков казва, че анонимният сигнал не е от „възмутен съсед“, а от телефонен номер на все още неизвестна структура. По думите му, част от свидетелите по делото били заплашвани, а върху един от тях била оказана принуда от агент на ДАНС. Според генерала целта е била да бъде компрометиран, тъй като обвинението му е било повдигнато само няколко дни, след като станало ясно, че е номиниран за заемане на международна длъжност в НАТО.

Решението на съда  не е окончателно и прокуратурата може да го протестира пред Върховния касационен съд.

Това е трето дело срещу ген. Шивиков, който миналата година беше окончателно оправдан за присвояване и документни престъпления, извършени докато е бил национален командир на 18-ти контингент на България в Афганистан. В края на делото обаче дори и прокурор Мария Михайлова от Върховната касационна прокуратура не поддържа пред ВКС протеста срещу оправдателната присъда на Военно-апелативния съд.

Ген. Шивиков беше подсъдим за това, че като национален командир на 18-и контингент на България в Афганистан през лятото на 2010 г. е присвоил военно имущество за 10 225 лв. - одеяла, якета, панталони, зимни комплекти, спортни екипи, футболни екипи, които трябвало да бъдат раздадени като безвъзмездна помощ за местното население. В края на мисията част от това имущество е останало нераздадено и вместо да бъде предадено на следващия контингент, ген. Шивиков разпоредил да бъде върнато в България. Според прокуратурата е извършено и документно престъпление, като в описа на товара генералът е записал, че това е доставка по линия на Гражданско-военното сътрудничество. По делото било установено, че военнослужещите възнамерявали да дарят нераздадените одеяла и дрехи на деца от домове за сираци в България.

ВКС окончателно оправдава ген. Димитър Шивиков с аргумента, че въпросното имущество не е било връчено на командира в кръга на службата му и не се води имущество на българската армия,  към което той да има отношение като длъжностно лице, а е било предназначено за раздаване на местното население.

Другото неприключило дело срещу Шивиков е пак за длъжностни престъпления, свързани обаче с това, че е нарушил ритъма на физическата подготовка на войниците, като им разрешил да участват във военни първенства по футбол, които те спечелили, за което пък получили по няколко дни почивка като награда. Военният съд в Пловдив оправда Шивиков и по това дело, но преди няколко месеца втората инстанция го върна заради липса на мотиви.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата