Медия без
политическа реклама

Възроден проект за бус лента и велоалея по "Патриарха" взриви СОС

Общински съветници от ГЕРБ и жители на центъра спориха със зам.кмета по транспорта и с представители на велообщности

Проектът за реорганизация на движението по бул. "Патриарх Евтимий".
Проектът за реорганизация на движението по бул. "Патриарх Евтимий".

Намерението на Столична община да възкреси проекта за реорганизация на движението в центъра на София- между бул. "Патриарх Евтимий", ул. "Фритьоф Нансен" и бул. "Витоша", нажежи страстите в Столичния общински съвет и настрои живеещи в района срещу велосипедисти. Заместник-кметът на София по транспорта Илиян Павлов представи днес в комисията по транспорта предложението по бул. "Патриарх Евтимий" да се изгради бус лента и две еднопосочни велоалеи, а платната за движение на автомобили да се намалят (виж схемата). "Този проект е изготвен още през 2011 г. и е залегнал в много стратегически документи за градската мобилност, приети от СОС", каза Павлов.  

При реорганизацията се планира броят на паркоместата по булеварда да се съкрати с 10 на сто (от около 500 до около 450). Зам.кметът обаче обещава увеличаване на местата по бул. "Витоша" при градината на НДК, където се планира успоредното паркиране да се замени с косо. В допълнение Павлов съобщи и че ще се водят разговори с НДК за отваряне на подземни паркинги под двореца в режим на синя зона (виж най-долу). "В момента с предимство по бул. "Патриарх Евтимий" и по всичките му ленти се движат единствено автомобилите, а идеята е с реорганизацията до него да се допуснат и останалите участници в движението", коментира зам.шефът на транспортната комисия Андрей Зографски, който е от групата на ПП/ДБ/"Спаси София". Промените включват още движението по "Фритьоф Нансен" да стане двупосочно, а велоалеята на тротоара на бул. "Витоша" да слезе на пътното платно, за да се избегнат конфликтните точки между колоездачи и пешеходци. 

Павлов припомни, че измерванията са показали, че от Нотариата до Петте кьошета тролейбусите на градския транспорт се движат с едва 12 км./ч. и че разчертаването на бус лента по булеварда ще ускори движението им. Зам.кметът каза още, че "Патриарха" е трасе за 6 тролейбуса и че по него преминават около 40 превозни средства на час. Павлов напомни също така, че световноизвестният урбанист Ян Геел, на когото преди години Столична община плати да й даде съвети за подобряване на градската среда, е препоръчал изграждане на бус лента на булеварда, който е един от вътрешно-градските транзитни рингове.

Главният архитект на София Здравко Здравков също се включи в дебата, като нарече проекта "безалтернативен". Той припомни и че изграждането на велоалея е заложена в Общия устройствен план на общината и че тази велоалея ще свърже в мрежа няколко съседни алеи.

Представител на велосипедистите попита живеещите в района защо масово гаражите им са отдадени за магазини и заведения, а автомобилите стоят на улиците. Живеещ в зоната отговори, че не всички гаражи са дадени под наем и че някои от тях били стари и в тях вече не можело да влезе МПС.   

Изброените промени в движението за пръв път бяха представени през май 2020 г. от предишния кмет на София Йорданка Фандъкова и от тогавашния й заместник по транспорта от ГЕРБ, от Здравко Здравков, от кмета на район "Средец" Трайчо Трайков и от лидера на "Спаси София" Борис Бонев. Впоследствие проектът за нова организация на движение дори спечели второ място в гражданския конкурс "София избира", в който кметството трябва да финансира инициативи на жители на града. След като живеещи в района на "Патриарха" обаче заплашиха с протести, от ГЕРБ спряха да защитават проекта.

Днес общинските съветници от тази група в транспортната комисия вече се изказваха срещу промените. "Наистина сме приели редица стратегически документи в посока изграждане на бус лента и велоалея по "Патриарха". Това няма да е първият случай обаче, който те са в ущърб на сегашната ситуация. Да, крайната цел е да намалим трафика в града, но днес все още няма алтернатива на това да заведем с кола децата до училище или детска градина. В сегашната градска среда няма как жителите на центъра да се справят без колите си. Идеята да се реорганизира движението в центъра ще е добра, когато се изградят втория и третия градски ринг. Тогава ще премахнем необходимостта да се преминава транзитно през центъра, ако пътуващият няма работа в него", коментира бившият кмет на "Лозенец" и общински съветник от ГЕРБ Прошко Прошков.         

От групата на "Синя София" заявиха, че ще гласуват против, ако се внесе доклад за промяна на движението в центъра. "Ощетяваме едни хора за сметка на други, а това не е хубаво. Първо този проект трябва да реши проблема на ощетените, преди да дава бонуси за други групи", коментира Ивайло Йонков от групата. Андрей Зографски контрира, че проектът не ощетява никого и че транспортният анализ е показал, че в зоната няма да настъпят по-големи задръствания от тези, които има в момента, като в същото време градският транспорт ще бъде ускорен и ще се насърчи придвижването с велосипеди.   

        

СЪПЪТСТВАЩИ МЕРКИ

На сесията в четвъртък СОС ще гласува и предложение на Борис Бонев кметът на София Васил Терзиев да поиска от ръководството на НДК за безвъзмездно ползване два подземни паркинга. От групата на ПП/ДБ/"Спаси София", от която е и кметът Терзиев, поясняват, че единият от тях пустее, а по-голямата част от другия е даден под наем за печатница. "Внасяме доклад, с който искаме държавата спешно да предостави тези паркинги за стопанисване на Столична община, за да може да ги ремонтираме и отворим за ползване. Ситуацията в момента е следната: огромна част от подземния гараж при бул. "Витоша" е даден за цех на печатница, вместо да бъде паркинг в сърцето на града. Подземният паркинг с вход откъм бул. "Пенчо Славейков" пък изобщо не работи. Целта ни е всички паркинги около НДК да се управляват от общината и да станат част от синята зона със същите условия за ползване от гражданите", поясняват вносителите.

Те изчисляват, че ако паркингите бъдат отворени, това ще добави най-малко 500 нови места към синята зона в центъра на София. "Надяваме се на бързо и отговорно поведение от държавата и ръководството на НДК, защото е недопустимо вече построени паркинги да стоят затворени при толкова голяма липса на места за паркиране", коментират от "Спаси София". 

Изненадващо обаче докладът на Бонев бе отхвърлен от транспортната комисия в СОС, след като гласовете на групата на кмета Терзиев и на БСП се оказаха равни на вота на ГЕРБ, ИТН и ВМРО, които гласуваха "въздържал се". Опонентите на предложението изразиха странния аргумент, че идеята заслужава адмирации, но че не е ясно дали ръководството на НДК ще се съгласи да се раздели с тези свои имоти. Така те гласуваха дори да не се даде мандат на кмета Терзиев да преговаря. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата