Медия без
политическа реклама

Още 17 души от дома в Кула са заразени с коронавирус

Жертвите на коронавируса у нас вече са 78, потвърдените случаи - 1652

04 Май 2020Обновена

Още 17 души от общо 43-те, настанени в дома за стари хора в Кула, Видинско са заразени с коронавирус. 21 нови случая на коронавирус има в област Видин за последното денонощие, съобщи областната управа. От тях десет мъже и седем жени са домуващи в дома за стари хора в град Кула. Четири са контактни лица на санитарка от дома с положителна проба. С други думи - всички нови случаи се дължат на огнището в социалното заведение в Кула.

Със старческите домове са свързани и двете жертви на коронавируса в областта за изминалото денонощие. 78-годишен мъж от дома в Кула е починал в късните часове на нощта след настъпила хипогликемия, а в сутрешните часове на днешния ден във врачанската болница е починал и 70–годишен мъж от дома в Гара Орешец. Към този момент потвърдените случаи на коронавирус във Видин са 154, като 40 от тях са медицински служители. Жертвите са вече осем.

Общо в страната потвърдените случаи станаха 1652, а починалите - 78. През деня са потвърдени още 20 нови случая. Днес освен възрастните във Видин са починали още двама души - 82-годишен мъж, лекуван в УМБАЛ "Александровска" и жена на 55 г. в Ямбол. Освен във Видин, нови случаи през деня са доказани в София - у трима изследвани. 177 души сред медицинския персонал са заразени, съобщи здравното министерство.

Домът в Кула е вторият във Видинско, в който пламва огнище на коронавирус, след този в Гара Орешец, в който заразените са оказаха 21. Социалният министър Деница Сачева коментира тази вечер пред Би Ти Ви, че е възможно да се появи проблем с недостиг на персонал в дома в Кула, тъй като доста от заразените са точно от персонала. Заразените с вируса санитари са поставени под домашна карантина по домовете си.

Минути преди изказването на Сачева директорът на местната дирекция "Социално подпомагане" Венцислав Боянов увери пред БНР, че проблем няма и има достатъчно персонал. "Третият етаж на сградата ще бъде отделен и там ще бъдат настанени тези потребители, които са дали положителни проби. Има достатъчно персонал, който да се грижи за тях. Колегите се справят, работят по график", съобщи Боянов. И тук отново като в Гара Орешец се смята, че на този етап не е необходимо болнично лечение на заразените. И отново властите оставят болни и здрави в една сграда, като уверяват, че са взети всички мерки да не продължи разпространението на заразата.

Все още не са излезли пробите на всички обитатели на дома. В момента тече изследване на персонала на всички старчески домове в страната, като към момента положителни проби са дали 9-10 души, съобщи Сачева в предаването на Цветанка Ризова. Потенциален проблем може да възникне в Радомир, където сред хората, които обслужват социални услуги, има четирима с положителни проби. Социалният министър не призна вина на правителството в това, което се случи във Видин, като обяви, че "не може инструкциите да заменят личната отговорност", без да посочва виновни, тъй като сред тях има и заразени.

По-рано днес стана ясно, че болницата в Сливен преустановява приема на пациенти с COVID-19, след като в инфекциозното отделение остана само един лекар, а седем души от персонала се заразиха с коронавирус. Пациентите ще бъдат пренасочвани към военната болница в града, а местният кризисен щаб в момента решава как отделението ще продължи да работи.

Двама доброволци от отделенията по пулмология и ендокринология са изразили готовност да подсилят екипа на инфекциозното отделение и ще бъдат назначени още днес. Вече са командировани и сестри от други отделения, съобщи БНТ.

11 болни са настанени в момента във Военна болница, от тях 8 са с доказан коронавирус. Състоянието им е стабилно, няма усложнения. Това съобщи пред БНТ полк. д-р Илиян Комитов, началник на здравното заведение. Началникът на Военна болница призова гражданите да бъдат спокойни и заяви, че здравните власти имат пълна готовност да прием и лечение на пациенти.

В критичното инфекциозно отделение работеше първата лекарка, която стана жертва на коронавируса у нас - д-р Илияна Иванова. Цялото й семейство също е заразено - съпругът й, който работи в същото отделение, 12-годишният им син, както и баба му и дядо му.

Директорът на РЗИ д-р Петя Балулова съобщи пред БНР, че сред заразените са двама лекари, единият от които почина, пет медицински сестри и една санитарка. „Опасяваме се, че е неправилно боравене с личните предпазни средства. Дали при свалянето или по време на работа. От днес в отделението ще се работи с облекла за еднократна употреба, а не както до сега - с такива за многократна“, коментира тя по относно причината за заразяването на медиците.

Областният управител Чавдар Божурски съобщи, че в отделението вече има командировани нови лекари и сестри. „В момента там вече са командировани двама лекари и четири медицински сестри. С това командироване и попълване, така да се каже, на състава на отделението се дава възможност да бъдат създадени екипи за работа, което ще позволи да се минимизира риска от заразяване на медицинския персонал“, заяви той.

На 13 май ще бъде извършена цялостна дезинфекция на отделението. На 14 и 15 май отново ще бъдат проведени контролни изследвания на целия персонал и при установяване на отрицателни резултати се очаква на 18 май да започне отново приемът на пациенти.

В последните дни от Сливен идват същите тревожни сигнали за липса на предпазни облекла, каквито имаше и за Видин. "На сутрешния брифинг д-р Кунчев изрече лъжа или, ако не е излъгал, значи не е наясно с нещата. Той каза, че във всички болници има маски от най-висок клас. Няма такова нещо! Нито в болницата, нито в ДКЦ-то, където работя. Ще се увеличава броят на заразените здравни работници. Поради незнанието му! А е главен санитарен инспектор“. Това написа на стената си във Фейсбук преди дни д-р Димитър Павлов, специалист по вътрешни болести и гастроентерология, общински съветник от ПП ГЕРБ – Сливен.

 

ТЕНДЕНЦИИ

От щаба обявиха и статистиката за последните 3 седмици. В периода 13-19 април сме имали 239 нови случая на COVID-19, за 20-26 април – 433 случая, а за 27 април-3 май – 284 случая. Съвсем леко увеличение се наблюдава в броя на жертвите през последната седмица – 15, в сравнение с 11 починали в периода 20-26 април.

В Разград - най-новата област, обхваната от коронавируса, вече е потвърден втори случай, съобщиха от областния оперативен щаб, цитирани от Дарик радио. Става дума за съпругата на първия заразен, който е 41-годишен жител на село Ясеновец. Първият пациент е на лечение в Университетската болница "Медика" в Русе, а съпругата му към момента е без симптоми. Постановено й е домашно лечение и срокът на карантината й е удължен от 14 на 28 дни. Останалите четирима членове на семейството на заразения са дали отрицателни проби при тестовете за COVID-19. Очакват се и резултатите от тестовете на 11 души от близкото му обкръжение.

3579 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 70 (2%) случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 50 (1.4%) случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 32 (0.9%) проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 181, от които 6 (3.3%) са дали положителна проба да коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни

 

ТЪРСЯТ СЕ ДОБРОВОЛЦИ

Болницата в Шумен се обърна с призив за помощ към всички медицински лица от лечебни и здравни заведения. Голяма част от работещите на допълнителен трудов договор там са се оттеглили по собствено желание или по разпореждане на своите работодатели. „Това затруднява сформирането на денонощните графици на екипите в стационарните отделения при сравнително спокойна епидемична обстановка. Застрашено е бъдещето на спешната медицинска помощ в областта. Може би е време да преосмислим структурата на здравната мрежа на национално и областно ниво“, пишат от болницата на своята интернет страница.

 

БРИФИНГИТЕ ЩЕ СА ВСЕКИ ЧЕТВЪРТЪК

Националният оперативен щаб започва да дава пресконференция веднъж седмично в Министерския съвет, съобщиха от МС. Считано от 7 май, всеки четвъртък, от 8 часа, Щабът ще бъде на разположение на медиите, за да отговаря на въпроси. Същевременно актуалната информация за страната и света ще продължи да бъде представяна под формата на съобщение всяка сутрин от доцент Димо Димов, секретар на Щаба. Решението за провеждане на ежеседмични пресконференции е съвместно на министър-председателя Бойко Борисов и на Националния оперативен щаб, като е взето предвид желанието на медиите да получават отговори на въпросите им в реално време лично от председателя и членовете на щаба, заявиха от правителството.

Още по темата