Грипът е патогенът, който най-вероятно ще предизвика нова пандемия в близко бъдеще, смятат учени, цитирани от ''Гардиън''.
Международно проучване, което ще бъде публикувано следващия уикенд, ще разкрие, че 57% от експертите смятат, че щамът на грипния вирус ще бъде причината за следващото глобално огнище на смъртоносна инфекциозна болест. "Убеждението, че грипът е най-голямата заплаха за света, се основава на дългосрочни изследвания, които показват, че патогенът постоянно се развива и мутира", казва Джон Салмантон-Гарсия от университета в Кьолн, който е извършил проучването.
''Всяка зима се появява грип. Тези огнища могат да бъдат описани като малки пандемии. Те обаче остават под контрол, защото различните щамове, които ги причиняват, не са достатъчно вирулентни. Това обаче не е задължително да остане така завинаги'', каза той.
Подробности от проучването, в което участват 187 учени, ще бъдат разкрити на конгреса на Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести (ESCMID) в Барселона следващия уикенд.
Следващата причина за пандемия след грипа вероятно ще бъде вирус, наречен Болест X, който все още е неизвестен на науката. Така смятат 21% от експертите, участвали в проучването. Те вярват, че следващата пандемия ще бъде причинена от микроорганизъм, който все още не е идентифициран, и ще се появи изневиделица, точно както стана с вируса Sars-CoV-2, който причинява Covid-19. Някои учени все още вярват, че Sars-CoV-2 остава заплаха, като 15% от анкетираните в проучването, го определят като най-вероятната причина за пандемия в близко бъдеще.
Други смъртоносни микроорганизми като вирусите ласа, нипа, ебола и зика са оценени като сериозни глобални заплахи само от 1% до 2% от анкетираните. ''Грипът в много голяма степен остава заплаха номер едно по отношение на пандемичния потенциал'', твърди Салмантон-Гарсия.
Заплаха ли е H5N1?
Миналата седмица Световната здравна организация (СЗО) изрази опасения относно тревожното разпространение на щама H5N1, който причинява милиони случаи на птичи грип по целия свят. Това огнище започна през 2020 г. и доведе до смъртта и убиването на десетки милиони домашни птици и също така унищожи милиони диви птици.
Съвсем наскоро вирусът се разпространи сред бозайници, включително домашни говеда в 12 щата в САЩ, което допълнително засилва страховете относно рисковете за хората. Колкото повече видове бозайници зарази вирусът, толкова повече възможности има той да еволюира в щам, който е опасен за хората, казва за спиание Nature Даниел Голдхил от Кралския ветеринарен колеж в Хатфийлд.
Към днешна дата няма индикации, че H5N1 се разпространява между хората. Но в стотици случаи, когато хората са били заразени чрез контакт с животни през последните 20 години, изходът е бил мрачен. ''Смъртността е изключително висока, защото хората нямат естествен имунитет срещу вируса'', казва Джереми Фарар от Световната здравна организация.
Перспективата за грипна пандемия е тревожна, въпреки че учените посочват, че вече са разработени ваксини срещу много щамове, включително H5N1. ''След края на ковид пандемията обаче хората забравиха наученото'', казва Салмантон-Гарсия. Според него хората пак за започнали да кашлят в ръцете си, а след това да се ръкуват с други хора. Носенето на маски изчезна. ''Връщаме се към старите си лоши навици. Може да съжаляваме за това'', твърди Салмантон-Гарсия.