Премиерът Росен Желязков се впусна да защитава решението на правителството да определи конституционната съдийка Десислава Атанасова за представител на страната във Венецианската комисия. За решението на правителството, взето "на подпис", а не присъствено, се разбра вчера.
Така, година след като се закле като конституционен съдия, избран от парламента, някогашното острие на ГЕРБ Десислава Атанасова получава и престижния пост в Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия). За неин заместник е определен Борислав Белазелков, който влезе в КС заедно с нея, отново от парламентарната квота. Както "Сега" писа, и в Конституционния съд с изненада са разбрали за назначението.
"Многогодишният опит на Десислава Атанасова в Народното събрание беше основен при избора ѝ за представител на България във Венецианската комисия", коментира Желязков на брифинг след заседание на Съвета за съвместно управление за бюджета за 2025 година. По думите му, цитирани от БТА, въпросите, които се обсъждат във Венецианската комисия, са основно свързани с предмета на дейност на парламента.
той напомни, че представителят на България във Венецианската комисия е с мандат (4-годишен). "Наш представител беше Филип Димитров до миналата година. От една година нямаме представител и Министерският съвет взе решение за избор на двама конституционни съдии – Десислава Атанасова и Борислав Белазелков, за представители на България във Венецианската комисия", посочи Желязков, уточнявайки, че това е решение на правителството, не на коалицията.
По-рано "Сега" изпрати въпроси до правителствената пресслужба за мотивите за избора на Атанасова, за това кое е наложило решението да бъде взето "на подпис", както и какви пътни и дневни се полагат на представителя на страната във Венецианската комисия. Единственият отговор, който дойде от правителството, е, че премиерът вече е коментирал темата. "Сега" очаква отговори и от самата Венецианска комисия.
Тя е консултативен орган по конституционно право към Съвета на Европа. Постът, който получава Атанасова, е много престижен. Страните изпращат в комисията експерти, които трябва да работят не в интерес на държавата си, а като независими специалисти. Венецианската комисия се произнася по съответствието на законопроекти с конституционни норми, фокус са и изборни процедури, права на малцинства и т.н.
Решението за Атанасова е взето в петък, 31 януари, когато няма правителствено заседание и решението е взето "на подпис", разкри адвокат Емилия Недева с пост във Фейсбук. "Интересно чия е била идеята и кой координаторът на това решение между коалиционните партньори и кое налага тази спешност и тишина", пита Недева. Тя припомня, че преди време функцията, за която сега е избрана Атанасова, са изпълнявали Евгени Танчев, Пламен Киров, Филип Димитров.
ОТКРИТ ВЪПРОСИ
Конституционният съд (КС) не е давал становище или мнение по въпроса за определянето на конституционния съдия Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия, коментира пред медиите и съдията от КС Янаки Стоилов. Той посочи, че Министерски съвет е упражнил свое правомощие и добави, цитиран от БТА, че би трябвало министрите на правосъдието и външните работи да имат становище или предложение към правителството преди вземането на решение.
Стоилов обясни, че е създадена практика през последните години конституционни съдии, вероятно поради аргументи за професионална компетентност, да бъдат предлагани за представители във Венецианската комисия. По думите му обаче въпросът остава открит, защото участието в един консултативен международен орган води до предоставяне на становища, някои от които по-нататък се превръщат в казуси в КС. Според него предишни години това не се е случвало.