Медия без
политическа реклама

"Бруталистът" и "Емилия Перес" грабнаха големите награди "Златeн глобус"

Фаворитът "Анора" остана с празни ръце след пет номинации

06 Яну. 2025Обновена
62-годишната Деми Мур направи голямо актьорско завръщане с "Веществото".
ЕПА/БГНЕС
62-годишната Деми Мур направи голямо актьорско завръщане с "Веществото".

"Бруталистът" на Брейди Корбет - монументалното платно за оцелял от Холокоста унгарски архитект визионер, спечели "Златен глобус" за най-добър драматичен филм, а "Емилия Перес" за най-добър комедиен филм или мюзикъл.

В 82-рия тираж на наградите "Бруталистът" победи биографичния филм за Боб Дилън „Напълно непознат“, папската интрига "Конклав", научнофантастичния епос "Дюн: Част вторат“, "Момчетата от "Никел" и "5 септември", който описва клането на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г. Филмът на Корбет, който продължава 3 ч. 35 минути с антракт, първоначално е бил отхвърлян от продуцентите и дистрибуторите, сподели от подиума режисьорът: "Казаха ми, че този филм не може да се разпространява... никой не искаше три и половина часа". "Бруталистът" спечели още две престижни статуетки: за най-добра режисура и най-добър актьор в драма - Ейдриън Броуди. 

"Емилия Перес" пък разказва за мексикански наркобарон, който се подлага на операция, за да живее като жена. Отклоняващата се от жанровете творба на Жак Одиар спечели общо четири трофея, сред които за най-добър чуждоезичен филм и второстепенна женска роля на Зои Салдана. "Емилия Перес" победи "Анора", "Претендентите", "Истинска болка", „"Веществото" и "Злосторница". Френският режисьор даде думата на Карла София Гаскон, трансджендър звездата на филма. "Светлината винаги побеждава тъмнината", каза Гаскон, издокарана в яркооранжевата рокля. "Може би ще ни вкарате в затвора. Можете да ни пребиете. Но никога не можете да ни отнемете душата, съществуването или идентичността". "Аз съм това, което съм. Не това, което искате", добави Гаскон. 

Имаше и изненади. Една от тях беше победата на Деми Мур за най-добра актриса в комедия или мюзикъл. "Веществото" на френската режисьора Корали Фаржа, история за холивудска звезда, готова на всичко, за да възвърне младостта си, донесе на 62-годишната Мур първия й "Златен глобус". "В момента просто съм в шок. Занимавам се с това от много време, като че ли от над 45 години, и за първи път печеля като актриса", каза Мур, която за последен път е номинирана за наградата през 1991 г. за "Призрак".

Наградата за най-добра актриса в драматичен филм беше още по-неочаквано. В конкуренцията на звезди като Анджелина Джоли, Никол Кидман и Кейт Уинслет, бразилската актриса Фернанда Торес спечели за изпълнението си във "Все още съм тук" - действителна история за семейство, което преживява изчезването на политическия дисидент Рубенс Пайва през 70-те години в Рио де Жанейро. Торес посвети наградата на майка си, 95-годишната Фернанда Монтенегро, която също играе малка роля във "Все още съм тук". "Тя беше тук преди 25 години" (номинирана за същото отличие - б.р.), припомни Торес. "И това е като доказателство, че изкуството може да продължи през живота, дори в трудни моменти".

Най-добър актьор в мюзикъл или комедия стана Себастиан Стан за "Различен човек", където играе мъж с деформирано лице, който се е излекувал. Стан, който е от румънски произход, беше номиниран и за ролята на младия Доналд Тръмп в "Стажантът" с участието на Мария Бакалова. Той отбеляза, че двата филма са били трудни за заснемане. "Това са сложни теми, но тези филми са истински и необходими", каза актьорът. "Не можем да се страхуваме и да извръщаме поглед".

За разлика от миналогодишната надпревара, когато "Опенхаймер" беше явен фаворит, сегашният награден сезон е по-неясен, с доста претенденти. Повечето от филмите, за които се смята, че имат шансове - "Конклав", "Емилия Перес", "Бруталистът", "Злосторница", си тръгнаха от "Златните глобуси" с поне един приз. Изключение направи спечелилият "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, който остана с празни ръце въпреки петте си номинации. 

Статуетката за кино и боксофис постижения отиде при "Злосторница" на режисьора Джон Чу. Филмът, вдъхновен от "Магьосникът от Оз", реализира почти 700 милиона щатски долара приходи. Приемайки наградата, Чу се обяви за "радикален акт на оптимизъм" в изкуството. 

Кийран Кълкин се очерта като фаворит за поддържаща драматична роля при мъжете с изпълнението си в "Истинска болка". Това е вторият му "Златен глобус" след победата на сериала на HBO "Наследници" миналата година. Папският трилър "Конклав" донесе награда за най-добър сценарий на Питър Строган. "Поток" (Flow), латвийската анимационна притча без думи за котка, взе наградата за най-добър анимационен филм, побеждавайки студийни блокбастъри като "Отвътре навън 2" и "Дивият робот". 

Повечето победители в тв категориите бяха често награждавани сериали, включително шампионът на наградите "Еми", "Шогун". Той спечели четири статуетки "Златен глобус" - за най-добър драматичен сериал и актьорски призове за Хироюки Санада, Анна Савай и Таданобу Асано. Сред лауреатите са още "Хитринки" (най-добър комедиен сериал, най-добра актриса за Джийн Смарт), "Мечката" (Джеръми Алън Уайт за най-добър актьор) и "Еленче" (най-добър лимитиран сериал). Джоди Фостър бе обявена за най-добра актриса в лимитиран сериал ("Истински детектив"), а Колин Фарел - актьор в лимитиран сериал за физическата си трансформация в "Пингвинът". 

Виола Дейвис получи наградата за цялостно творчество.

"Златен глобус", важна спирка по пътя към "Оскарите" и едно от най-горещите партита в холивудския награден сезон, през 2024 г. се завърна в тв ефира след бурен период на скандали. Три години по-рано "Лос Анджелис таймс" разкри, че в Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд - малка група от около 87 журналисти, които гласуват за наградите, няма чернокожи членове. Изданието посочи и етични проблеми в организацията, която имаше репутацията, че се наслаждава на разточителни командировки, финансирани от студиата, и номинира филми със съмнително качество като "Бурлеска" (2010) с Шер. Отличията се възродиха, след като разпуснаха Асоциацията, въведоха нови правила и увеличиха броя на гласуващите до над 300 журналисти от цял свят. Сред тях преди 2 г. за пръв път се включи и български критик - проф. Ингеборг Братоева-Даракчиева.

Гласуването за 97-ите номинации "Оскар" от членовете на американската киноакадемия започва след два дни. Самите номинации ще бъдат обявени публично на 17 януари, а церемонията по връчването на наградите е на 2 март. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата