Медия без
политическа реклама

Гостът: Протестът срещу пиесата е изцяло политически създаден

Да забраниш на хората да гледат едно представление, това няма общо с цивилизованото общество, казва режисьорът

09 Ноем. 2024

За мен този случай е изцяло политически създаден. Понякога хората се възпламеняват в желанието си за повече власт, а не защото са обидени. 

Това коментира пред бТВ Джон Малкович по повод грозните сцени, които се разиграха пред Народния театър за премиерата на поставената от него пиеса на Бърдард Шоу "Оръжията и човекът" в четвъртък. Тогава група протестиращи не позволи на хората, закупили си билети, да влязат в театъра. Премиерата все пак се състоя в присъствие на не повече от 100-тина души  - основно журналисти и артисти от Народния театър.

"Аз никога не съм имал очаквания и не се притеснявам колко човека ще присъстват на пиесите, които поставям - дали ще бъдат видени от петима души, или ще се играят пред пълна зала с разпродадени билети. Театърът в Чикаго например има само 88 места. Но за Народния театър и за хората, които са си купили билети, е неприятно - това не трябва да се позволява. Протестът е хубаво нещо, но не и да блокираш хората да влязат в театъра, за да гледат представлението. Този акт няма общо с цивилизованото общество“, каза Малкович.

Той разказа, че на премиерата са присъствали и негови гости от Сърбия (Малкович има сръбски корени по линия на баба си). Те обаче са харесали премиерата и не са се почувствали обидени, въпреки, че им е било казано, че пиесата създава атмосфера на омраза и към сърбите. Малкович отново подчерта, че не е в негов интерес да обижда българската армия или паметта от тази битка и че той е дошъл да постави постановката у нас, защото харесва България.

Той покани протестиращите да изгледат постановката и се съмнява, че тогава те биха я  определили като обидна. По думите му "това е една забавна, очарователна и романтична комедия".

"Всички неща, казани за пиесата, нямат нищо общо със съдържанието. И тук става въпрос за установяване на определена политическа власт над изкуството. Понякога хората се възпламеняват в желанието си за повече власт,  а не защото са обидени. Но това не се случва само в българското общество, а навсякъде по света", посочи Малкович.

Той даде пример с движения, които целят да се намали свободата на словото и да "попаднат в клопката на речта на омразата". Както и с университетските кампуси в САЩ, където студентите не искат да чуват речи, с които не са съгласни, като ги определят като "реч на омразата" или съдържащи фашизъм. "Но в такива случаи те са фашистите, защото не искат да чуват неща, с които не са съгласни. В основата на елементарната култура е да можеш да чуваш именно нещата, с които не си съгласен", коментира режисьорът. 

Според него на протестиращите срещу тази постановка им е напълно позволено да кажат колко я мразят, дори и да не са я гледали: "Това те прави част от свободното общество. Но да забраниш на други хора да дойдат и да създадат своя позиция, е грубо. Аз съм против цензурата".

Малкович увери, че не е променил доброто си отношение към България и би дошъл отново да постави пиеса у нас.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Джон Малкович

Още по темата