Медия без
политическа реклама

До 8 г. Китай ще е най-голямата икономика в света

Азиатските държави се справят по-добре с последиците от пандемията, твърдят британски анализатори

26 Дек. 2020
ЕПА/БГНЕС

Китай ще задмине САЩ и преди края на десетилетието ще стане най-голямата икономика в света заради кризата, която Америка преживява с пандемията, твърди доклад на Центъра за икономически и бизнес изследвания - британска консултантска група. В годишната си прогноза за перспективите за растеж на 193 страни, анализаторите посочват, че за разлика от повечето развити държави Китай бързо преодоля сривовете от пандемията и за 2020 г. се очаква да бъде единствената от големите сили с ръст на БВП от 2%. В САЩ се очаква свиване с 5%, с което ножицата между двете сили ще се затвори.

В глобален мащаб в БВП се очаква намаление от 4.4% за годината - най-големият годишен срив от Втората световна война насам, посочват от центъра. "Голямата новина в тази прогноза е скоростта на растежа на китайската икономика. Очакваме в следващите пет години тя да влезе в групата на страните с най-висок доход и да задмине САЩ цели пет години преди очакваното досега", коментира Дъглас Макуилямс от центъра, цитиран от "Гардиън". Годината се оказва добра и за други азиатски икономики, поради което анализаторите смятат, че западните политици, които не се справиха с пандемията, трябва да гледат повече към Азия вместо само един към друг.

Делът на Китай в глобалния БВП се увеличи от 3.6% през 2000 г. на 17.8% през 2019 г. и продължава да расте, казват от британската консултантска група. През 2023 г. се очаква брутният национален доход на страната да надхвърли 12 536 долара на глава от населението, с което държавата да влезе в групата на най-развитите по дефинициите на Световната банка. Дори така обаче жизненият стандарт на Китай ще остане по-нисък от този в САЩ и западноевропейските страни. В САЩ средният национален доход е малко над 63 000 долара, а във Великобритания - около 39 000 долара.

Според прогнозата на центъра проблемите с околната среда ще оказват сериозно влияние върху световната икономика в следващите 15 години, след като напоследък техният негативен ефект се проявява по-бързо от очакваното. До 2035 г. морското равнище ще се повиши с 45 см спрямо нивото си от 2000 г. Само преди две години очаквахме далеч по-бавно повишение - 20 см до 2030 г., посочват британските анализатори.

Тъй като повече държави заявяват намерение в следващите десетилетия да постигнат нулеви въглеродни емисии, цените на петрола ще падат, като вероятно ще бъдат под 30 долара за барел до 2035 г., посочват авторите на доклада.

Ключови думи:

икономика, Китай, САЩ

Още по темата