„Настояваме за внимателен подход по отношение на транзитното преминаване на продукция от Украйна“. Това заяви министърът на земеделието в оставка д-р Иван Иванов по време на Съвета по земеделие и рибарство в Брюксел, съобщиха от ресорното министерство. Той обясни, че вследствие на приемането на Регламента за временна либерализация на търговията с Украйна се наблюдават негативни обстоятелства и последици за националното производство. Аграрният министър подчерта, че в страната се внасят много големи количества предимно слънчоглед от Украйна, които не преминават транзитно през страната ни, за да достигнат до страните членки на ЕС, а биват
реализирани на нашия пазар на цени, които са под себестойността на българската
зърнена и маслодайна продукция. „Притеснения има и по отношение на фитосанитарния контрол и качеството на внасяното зърно и слънчоглед“, допълни още той.
По отношение на либерализацията на търговията с Молдова министър Иванов изрази притеснение, че значителното повишаване на безмитните квоти на ябълките, сливите и трапезното грозде ще компрометира конкурентоспособността на българските производители. По думите му съществуващата трайна тенденция на сериозно повишаване на цените на горивата ще стимулира реализирането на тези продукти в страните от Източна Европа. Но
безмитните квоти за внос от Молдова и Украйна не са от вчера,
а от години.
В края на миналата седмица министърът на земеделието в оставка призна, че всъщност от началото на годината в България са влезли едва 6000 тона пшеница от Украйна и 1300 тона ечемик – количества, които няма как да повлияят на цените у нас. После увери, че всички сигнали за внос, който не отговарятна стандартите за консумация в България, ще бъдат проверени, и ако се налажга, ще бъдат взети мерки. Иван Иванов обаче се сети, че министерството му трябва да се грижи не само за интересите на фермерите и търговците, но и за потребителите, и подчерта, че са важни и цените, на които хората купуват хляба в магазина.
"Българският гражданин не трябва да бъде ощетен“,
подчерта той. В тази връзка Иванов определи като добра мярка 0 % ДДС за хляба и брашното. От тези думи на министъра излезе, че нямало нужда да се ползва по-евтина украинска пшеница, защото с нулевия данък за брашното и хляба цените така или иначе падали. Но етикетите пв магазините показват друго. Хлябът си остава много по-скъп от миналата година, независимо от всички намаления и субсидии.