Медия без
политическа реклама

Ангелкова планира старт на летния сезон от 1 юли

Компенсационен фонд в ЕС ще покрие загубите от провалени туристически пътувания

28 Апр. 2020Обновена
Министър Ангелкова разкрива какви са въздействията на разпространението на COVID-19 върху туризма

Министър Ангелкова разкрива какви са въздействията на разпространението на COVID-19 върху туризма

Posted by Novini.bg on Monday, April 27, 2020

“Аз съм оптимист. Планираме от 15 юни да започнем подготовката за летния туристически сезон, а от 1 юли да го стартираме. Разработили сме планове, които ще представим за обсъждане на колегите от бранша.” Това обяви днес министърът на туризма Николина Ангелкова и призова българите да помогнат в тази тежка ситуация като изберат България това лято за своята, макар и късна, почивка.

На брифинг в Министерски съвет тя представи какви мерки за разхлабване на ограниченията срещу коронавируса и отварянето на хотели, ресторанти и курорти се планират. От думите й стана ясно, че засега тези мерки все още се обсъждат и не е ясно кога ще бъдат приети като нови правила за работа. Разработени били различни сценарии, които са представени на Националния оперативен щаб и на Министерството на здравеопазването

Миналата седмица няколко браншови организации в туризма поискаха оставката министър Ангелкова заради неадекватни действия и липса на подкрепа на сектора в тежките условия, породени от коронавируса.

По думите на Ангелкова имало различни варианти кога поетапно да се отворят заведенията и ресторантите, като начало само откритите им площи, както и малките хотелчета и курортите при спазване на правилата на Националния оперативен щаб.

Тя отново лансира антикризисната програма за ваучери за български туристи, които да почиват на българското Черноморие и в планински курорти, но без да даде подробности. 

По повод вече анонсираната мярка за безплатни чадъри и шезлонги това лято Ангелкова посочи, че в момента се прави анализ на всеки конкретен плаж къде е възможно да се приложи. Тези дни предстояли срещи с асоциацията на концесионерите по този повод, след които ще се обяват безплатните плажове, както и как ще се организира разреждането на чадърите на по-големи разстояния. 

С министерство на здравеопазването пък се работело по промяна на наредбата за водното спасяване, така че спасителните постове да са през 150 метра с допълнително медицинско обслужване това лято. Разработено било и електронно приложение, което да показва на туристите разположението на чадърите и шезлонгите по всеки плаж. 

В момента се съгласувала специална декларация, с която туристът да информира къде отива, с какво превозно средства, дали е здрав. "Той трябва да декларира, че знае какви са правилата в местата за настаняване и поема своята отговорност", посочи Ангелкова.  

Отделно били разработени препоръки как местата за настаняване да работят в условията на коронавирус и те били са изпратени за одобрение от щаба и Министерството на здравеопазването. "Целта е всички заети в сектора да имат предвидимост и да организират своята работа", заяви Ангелкова.

"Освен на българските туристи, секторът ще разчита и на туристи от съседните страни, защото едва ли толкова бързо ще се възстановят самолетните полети, за да очакваме туристи от по-далечни дестинации", каза Ангелкова.

На проведената в понеделник среща на високо ниво на министрите на туризма Ангелкова е поставила въпроса за облекчаване на туристически визи за Русия и Турция. Очаквало се и МВнР да включи темата в дневния си ред.

Да се създаде Европейски компенсационен фонд  за туристическите пътувания, с който да се покрият загубите на туроператите от провалените заради коронавируса резервации и се възстановят парите на потребителите, са се договорили министрите на туризма от ЕС. Това съобщи още министърът на туризма, след проведената в понеделник видеоконференция на тема „Въздействията на разпространението на COVID-19 върху туризма“. В дебата участие са взели еврокомисарят с ресор „Вътрешен пазар“ Тиери Бретон и Зураб Пололикашвили, генерален секретар на Световната организация по туризъм към ООН.

"Със създаването на компенсационния фонд от една страна, ще се осигури ликвидност на туроператорите, така че да се избегнат масови фалити, а от друга, ще се защитят потребителите", посочи Ангелкова. Кога обаче ще заработи този фонд, не стана ясно.

Министрите на туризма са настояли във възстановителния план на ЕС, който в момента се изготвя, секторът да има видимо място, като 20% от средстата в плана бъдат целево насочени за туризма. 

Ангелкова е поискала да има и отделна бюджетна линия за туризма по еврофондовете за следващия програмен период, тъй като до момента секторът с малки изключения не е имал възможност да ползва безвъзмездно европейско финансиране.

Министрите на туризма са обсъждали също така да се въведат единни правила за поетапно отваряне на границите и пътуването вътре в ЕС. Както и да се изработят единни препоръки за спазване на здравните стандарти, както по отношение на услугите и храненето в туристическите обекти, така и правилата, които туристите трябва да спазват. 

По думите й еврокомисарят Тиери Бретон е поел ангажимент специално създадената работна група в ЕС за туризма да разработи всички тези мерки за подобряване на ликвидността, мобилността, сигурността и възстановяването на туризма.

Въпреки това министър Ангелкова призова фирмите от бранша заедно да изпратят "декларация или писмо до Европейската комисия с общи искания за възстановяване на сектора".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата