Заради пандемията на COVID-19 Министерство на туризма предлагат пакет от мерки срещу евентуални фалити в бранша и обмисля въвеждането на кризисна рекламна стратегия за летния сезон. Това каза пред БНТ министърът на туризма Николина Ангелкова.
Замисълът е всеки, който е платил за екскурзия, да отложи пътуването за по-късен етап, но да не си иска парите обратно. Защото в противен случай туроператорите масово трябва да обявяват фалит, а потребителите да си търсят парите от застрахователите. А последните, от своя страна, могат да търсят аргументи в извънредното положение и така в крайна сметка потребителите да се окажат в ситуация без върнати пари и без осъществено пътуване. Предложението е да бъдат издавани ваучери за неосъществените пътувания.
За да не се стига до фалити, министерството взима следните мерки: предлага да бъдат издавани ваучери за провалени пътувания при същите условия и качество като при отменените ваканции. Такъв ваучер ще важи до две години след издаването му.
"Да се издават ваучери до 24 месеца да се реализира въпросната почивка. При същите условия, абсолютно същата категория хотел, съответно условия, които са платени от потребителя", заяви Ангелкова.
В момента детайлите по тази идея се уточняват съвместно с Комисията за защита на потребителите и следващата седмица ще бъдат факт. Тази мярка се приема добре и от бранша, и от туристите, твърди БНТ.
"Отлагането на потреблението с тези ваучери е едно добро решение, което справедливо урежда отношенията и между туроператора и клиента, защитавайки неговите потребителски права", казва проф. Стоян Маринов от варненската туристическа камара.
А Джани Шарков, председател на Асоциацията на туристическите агенции във Варна, добавя: "Повечето проявяват разбиране (туроператорите). На 95% приемат. Някои с неохота, малък процент, но общо взето в това положение разбират за какво става дума."
В предишни години още за Великденските празници част от хотелите по нашето Черноморие отваряха по-рано заради румънските туристи. Тази година обаче всичко е отменено. Според Стоян Маринов "обнадеждаващо е, че румънските туоператори прехвърлят почивките и ваканциите за летния период. Отлагат ги за юли, за август, за септември, което означава, че не си търсят обратно парите от хотелиерите, защото ако и до там се стигне, ще се получи една лавина".
Що се отнася до кризисната рекламна стратегия на министерството на туризма - тя е прицелена към това за летните месеци усилията на бранша да бъдат насочени към вътрешния туризъм. Щял да се промени и рекламният подход, за да бъдат привлечени все пак колкото може повече чуждестранни туристи.