Медия без
политическа реклама

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз" заради "Чирен"

Разследват се възможни измами с еврофинансиране

13 Авг. 2024Обновена
Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) предостави на "Булгартранссгаз" грант от 78 млн. евро за безвъзмездното финансиране на разширението на "Чирен".
Илиана Димитрова
Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) предостави на "Булгартранссгаз" грант от 78 млн. евро за безвъзмездното финансиране на разширението на "Чирен".

Полицията е обезпечила достъпа на европрокуратурата до газовия оператор "Булгартрансгаз" тази сутрин, съобщи bTV. От европейската прокуратура, чието седалище е в Люксембург, казаха за "Сега", че потвърждават, че българският им офис извършва претърсвания в "Булгартрансгаз" и още четири дружества, разположени в три града в България. Това се случва в рамките на разследване на възможни измами при възлагането на обществени поръчки, свързани с финансиран от ЕС проект за разширяване на подземното газово хранилище, се казва още в отговорите на европрокуратурата за "Сега".

Конкретика не се споменава, но така поднесена информацията навежда на мисълта, че става дума за газохранилището "Чирен", още повече, че при изграждането му има европейско финансиране. "Разследващите мерки не са свързани със споразумението за транзит", уверяват още от кабинета на Кьовеши. Така те изключват версията, че иде реч за споразумението с "Боташ", както предположи bTV, цитирайки МВР.

"Претърсванията все още продължават, така че засега не можем да споделим повече информация, за да не застрашим текущите процедури и техния резултат. Винаги, когато можем да кажем нещо за някое от нашите разследвания, го правим", завършва отговорът от Люксембург.

"Колеги от Главна дирекция „Национална полиция“ оказват съдействие и работят по постановление на Европейската прокуратура, с което е възложено да се извършат процесуални действия за Булгартрансгаз на различни адреси – със сигурност в София, Сливен и Козлодуй", съобщи служебният вътрешен министър Калин Стоянов в Пловдив.

Проектът за разширението на газохранилището в Чирен се прави с европейско финансиране. Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) предостави на "Булгартранссгаз" грант от 78 млн. евро за проекта.

Службата на Кьовеши беше сезирана със съмнения за нарушения от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) за опасна промяна в сондажите за разширение на газохранилището в "Чирен". Форумът говори за "сериозните опасности, надвиснали над газохранилището "Чирен“ за неговото технологично компрометиране поради непрофесионалните и съмнителни действия на ръководството на "Булгартрансгаз" ЕАД".

Преди година бе проведен търг за разширение на капацитета на "Чирен" чрез нови 10 експлоатационни наклонено-насочени сондажи и 3 наблюдателни (вертикални) за срок от 600 календарни дни. Поръчката първо беше спечелена от Д33Д "Чирен Дрилинг 2022", но обединението се отказа. След това поръчката отиде при обединението "Екзало Дрилинг Чирен", в което влизат "Главболгарстрой" и "Газ Проджект Девелопмънт". Цената бе 221 221 200 лева без ДДС. Европрокуратурата е влязла днес и в офисите на "Главболгарстрой", съобщи bTV.

Според енергийния форум участници в търга нямат експертноста по организиране и изпълнение на сондажи за нефт и природен газ. Те са декларирали като подизпълнители опитни чуждестранни сондажни фирми с национален и международен опит. В сигнала на БЕМФ се посочваше, че изпълнителят на поръчката не веднъж е сменил сондажния подизпълнител с фирми със "спорен професионален опит". След това е променен начинът на сондиране, с което разходите за тази дейност са паднали с 80-90 млн. лева, защото вертикалният сондаж е с 40% по-евтин, алармира неправителствената организация. Според БЕМФ крайният ефект би бил компрометирането на "Чирен".

"Ние сме посочили проблема, целите и каква е същността на злоупотребата. Причината, поради която внесохме сигнала, е че първоначалният проект за разширението, който се разработва от нас 20 години, беше напълно игнориран. Но стана основа за изготвяне на условията, изискванията и ценообразуването на обществената поръчка, предмет на дискусия. Техническите изисквания на обществената поръчка са променени в ущърб на “Булгаргаз”, в крайна мярка ще бъдат “икономисани” около 100 млн. лв. и усвоени от изпълнителите на обществената поръчка, която корпорация е в изключително тежка ситуация в настоящия момент. И онова, което е допуснато от ръководството на “Булгаргаз” е неправомерно", каза Христо Казанджиев, експерт от „Български енергиен и минен форум“, пред БНР.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?