Спецакцията на Европейската прокуратура в "Булгартрансгаз" е заради мегапроекта за разширяване на газохранилището "Чирен", финансиран с пари от ЕС, потвърди министърът на енергетиката Владимир Малинов на брифинг в сряда сутринта. Той поясни, че прокурорите от екипа на Лаура Кьовеши разследват сигнал за подмяна на подизпълнители и на сондажи, подаден още през февруари. Подател на сигнала е Български енергиен и минен форум. От БЕМФ твърдят, че въпросните промени противоречат на сключения договор за разширяване на газохранилището и заплашват да компрометират проекта.
Малинов, който, преди да стане служебен министър, беше начело на "Булгартрансгаз", вкл. и когато е подписван и променян договорът, заяви, че не се притеснява от европрокуратурата. И намекна, че "някой" се опитва да попречи на проекта и на енергийната диверсификация на България. "Сами може да се досетите кой", отклони конкретния отговор министърът. Той обяви, че е наредил всякакви дейности по проекта да бъдат спрени до приключване на разследването. Не е ясно защо го прави, след като смята, че всичко е наред. Дори изтъкна, че вече е имало проверка от Агенцията за финансов контрол и тя не била установила никакви нарушения и нередности.
Никакви строителни дейности не са извършване до момента, увери енергийният министър. Но призна, че е платен аванс на консорциума, спечели обществената поръчка за важния газов проект. Малинов не успя да си "спомни" в какъв размер е авансът, но обеша да провери.
Блиц
По искане на ПП-ДБ служебният енергиен министър се яви на изслушване в ресорната парламентарна комисия по същата тема - какво се случва с Чиренското газохранилище. ГЕРБ и ДПС любезно не притесниха Малинов с нито един въпрос. А ето какви бяха питанията от друите партии и отговорите на министъра.
За аванса - колко пари са платени, използвани ли са средства от ЕС, на кои (или коя) фирми са преведени (изпълнителят е консорциум с участието на "Главболгарстрой", "Главболгарстрой интернешънъл" и "Газ проджект Девелопмънт", бел. ред.).
Малинов каза, че вече е проверил - авансът бил малко над 65 млн. лева (което е една трета от стойността на договора - 221.2 млн. лева, бел. ред.) Не каза обаче кой е получателят на средствата. А дали са използвани европари за предварителното плащане - не знаел, защото средствата - собствени, заемни и европейски, били в общ кюп.
За замразяването на проекта - депутати попитаха защо е обявил прекратяване на дейностите по проекта и дали това няма да забави фатално разширяването на Чиренското газохранилище
Служебният министър уточни, не е нареждал, а само е призовал ръководствата на "Булгартрансгаз" и БЕХ да спрат временно работата по проекта - до приключване на проверката на европрокурорите, за всеки случай. Макар че той бил убеден, че нарушения и нередности няма. Малинов сподели, че се притеснява за възможни закъснения и благодари за загрижеността на депутатите.
За подмяната на подизпълнители и дейности - депутати искаха да знаят защо наклонените сондажи са сменени с по-лесните и по-евтини вертикални и защо е премахнато ядковото сондиране
Малинов се оправда с експертен съвет, който бил одобрил всички "технически решения", засягащи сондирането. И изтъкна, че над 90% от сондажите по света били вертикални.
За икономиите - вярно ли е, че въпросните "технически решения" на практика ще спестят на изпълнителите около 80 млн. лева (както се твърди в сигнала, цитиран по-горе).
Преди Малинов да отговори, председателят на комисията Делян Добрев (ГЕРБ) отсече, че това били "бакалски сметки". Самият служебен министър каза, че не разбирал много от сондажи и технически решения, но тъй като 14 години е работил в "Булгартрасгаз", се е убедил, че може да се доверява на експертите на предприятието.
Има ли конфликт на интереси - може ли министър обективно да контролира предприятие, на което до вчера е бил директор?
Малинов се учуди на въпроса и заяви, че и като министър, и като шеф на "Булгартрансгаз" се е грижил за едно и също - за обществения интерес.
Делян Добрев пак се изяви като адвокат на Малинов, като разясни на депутатите, че би възникнал конфликт на интереси, ако бившият директор на газовия оператор е станал европрокурор и трябва да проверява договори, които е подписвал.
За сигнала
Владимир Малинов сподели пред депутатите, че сигналът за нередности около проекта за разширяване на Чиренското газохранилище се позовава на доклад, изготвен от вътрешен одитор. И изрази учудване, че документ за вътрешно ползване е "изтекъл" и попаднал в чужди ръце. Служебният министър обаче отказа да коментира по същество сигнала. За разлика от сутринта, когато беше убеден, че прокурорите на Кьовеши работят по въпросния сигнал на Български енергиен и минен форум, пред депутатите следобед Малинов каза, че това било само негово предположение.
Ни лук яли...
"Дано не са направили нещо, което да компрометира този процес, но той е изключително важен за България", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който беше премиер, когато започна проектът за разширяване на "Чирен". И препоръча на медиите да потърсят за коментар шефа на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев. Добрев, който беше енергиен министър на Борисов, също отклони интереса на журналистите с думите, че няма информация.
ДПС също не коментират проверката на европрокуратурата.