Медия без
политическа реклама

БНБ се отървала от дела за 400 млн. долара в САЩ

Централната банка подсилва държавния бюджет с 660 млн. лв.

Централната банка допуска, че може да загуби дела за близо 13 млн. лева и е заделила такава сума  за всеки случай.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Централната банка допуска, че може да загуби дела за близо 13 млн. лева и е заделила такава сума за всеки случай.

БНБ съобщи, че е превела 660 млн. лева към Министерството на финансите в полза на държавния бюджет. Внушителната сума идва от превишението на приходите над разходите за 2023 г. Вноската е записана в годишния отчет на институцията.

По закон всяка година централната банка е длъжна да се отчита дейността си пред Народното събрание и да внася част от "излишъка" си в хазната. Преди това обаче прави някои отчисления - например заделя специални резерви за покриване на загуби и пропуснати ползи във връзка с преоценка на активи и пасиви в чуждестранна валута или злато. 25% от превишението на приходите над разходите се внася във фонд „Резервен“. Управата на банката има право да създава и спецрезерв за покриване на загуби от пазарен риск и др. След това идва ред и на вноската в държавния бюджет.

 

Дела и документи 

В отчета си за 2023 г. Българската народна банка посочва, че срещу нея има заведени редица съдебни дела от клиенти на обявената във фалит Корпоративна търговска банка. Исковете са различни - за обезщетения за забавено изплащане на влогове, за суми над гарантирания размер на влоговете, за оспорване на преводи, извършени от клиенти на КТБ. 

Исковете са на обща стойност около 48.1 млн. лв. "Въз основа на преценката на банката за вероятния изход от съдебните дела през 2023 г. са провизирани средства на стойност близо 12.74 млн. лева.

От БНБ посочват, че сумата на исковете година по-рано е била доста по-голяма - над 70 млн. лева. И още - че преценките се актуализират периодично, за да отразяват развитието на правните спорове.  От отчета става ясно, че през 2022 г. са прекратени две дела срещу БНБ, водени във федерален съд в САЩ, щата Ню Йорк. Те са били за претендирани обезщетения във връзка с действия на назначените през 2014 г. квестори на „Корпоративна търговска банка“ АД (в несъстоятелност) - всяко на приблизителна стойност около 200 млн. долара. В България делата срещу назначените от централната банка квестори на КТБ също се спихнаха. 

Делото за фалита на КТБ в България е доникъде. Това лято ще се навършат 10 години от срутването на четвъртата по големина банка у нас. Основният обвиняем - шеф-надзорникът Цветан Василев, пребивава вече десетилетие в Сърбия. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

БНБ, отчет на БНБ за 2023

Още по темата