Комисията за противодействие на корупцията (КПК) уведоми днес Българската народна банка за постановено решение, с което е установила несъвместимост Андрей Гюров с позицията му подуправител, ръководител на управление „Емисионно“.
Това лаконично съобщи БНБ на своята интернет страница по обед. "До предприемане на последващите законосъобразни действия, с оглед да не бъдат допускани каквито и да е съмнения относно спазване на правната рамка, г-н Гюров излезе в неплатен отпуск", уточниха от централната банка.
Няколко часа по-късно КПК публикува решението си, в което обяснява защо смята, че Гюров е несъвместим да изпълнява тази длъжност. Решението на комисията идва година по-късно от встъпването в длъжност на бившия депутат от "Продължаваме промяната".
Наблюдатели смятат, че атаката на КПК срещу Андрей Гюров не е случайна. След промените в конституцията от есента на миналата година управителят и подуправителите на централната банка са сред възможните кандидати за служебни премиери, в случай че не се състави правителство. От всички възможни опции на президента да посочи кой да оглави служебно правителство, Гюров е единственият, който не е свързан с ГЕРБ и ДПС.
Гюров, който беше председател на парламентарната група на "Продължаваме промяната", бе избран на 26 юли 2023 г. от Народното събрание за подуправител на централната банка, като номинация именно на коалицията ПП-ДБ. Гюров отговаря за валутния борд на страната и за управлението на солидния международен валутен резерв от 66 млрд. лв.
ПРОВЕРКАТА
От решението на КПК става ясно, че при встъпването си в длъжност подуправител на БНБ Андрей Гюров е имал участие в управлението на политическа партия, ООД и две сдружения. Имената им са заличени, но е ясно, че политическата партия е "Продължаваме промяната". Търговският регистър показва, че Гюров има участия в сдружението "Балкански-Паница Институт за научни издирвания", както и в сдружение "Голф клуб Благоевград". Пак от Търговския регистър излиза участието му в "Йонтех инженеринг" ООД.
Тези свои участия Гюров е прекратил няколко месеца след като е влязъл в управата на БНБ. От Антикорупционната комисия припомнят, че според действащия в момента Закон за БНБ на членовете на УС на централната банка се забранява да извършват други платени дейности, освен преподавателска или като членове на органи, в които БНБ има участие. В същото време няма изрична забрана подуправителите да са членове на Управителни съвети на сдружения с нестопанска цел, стига да няма конфликт на интереси, но за това трябва да има единодушно позволение на УС на БНБ.
Въпреки че по документи Гюров е напуснал Изпълнителния съвет на "Продължаваме промяната" четири месеца след като става подуправител на БНБ, Антикорупционната комисия приема, че това не е несъвместимо със заеманата позиция. Гюров е подал заявление за напускане на партийния пост още преди да влезе официално в БНБ. Освен това към този момент няма забрана членове на УС на централната банка да са участвали в политическа партия, такава забрана е вписана в новия Закон за БНБ, който ще влезе в сила от датата на приемането ни в еврозоната.
По отношение на дружеството с ограничена отговорност, в което Гюров е бил съдружник с 2% дял на стойност 100 лв. от 5000 лв. капитал, комисията е категорична, че има несъвместимост. Прехвърлянето на дела на Гюров било отразено в регистъра чак на 8 ноември 2023 г., а той преди това не бил декларирал участието си.
От двете сдружения също е заличен няколко месеца по-късно - през декември 2023 г. и януари 2024 г. И въпреки, че тези участия не са били платени, Гюров е нарушил закона, защото не е поискал разрешение от УС на банката.
Проверката на КПК започва по сигнал, че Гюров е подал невярна декларация за липса на несъвместимост с длъжността подуправител на БНБ. Днес в Народното събрание депутатът от "Възраждане" Димо Дренчев си призна, че той е авторът на сигнала и това е станало преди три месеца.
ОТГОВОР
"Категорично заявявам, че решението на КПК е незаконосъобразно и се основава на неверни факти, преднамерено тълкуване на закона и отказ да се изяснят обстоятелствата по случая", коментира самият Гюров. Той определи решението като политическо мотивирано и заяви, че то целенасочено превратно тълкува факти.
"Случаите на несъвместимост са изчерпателно изброени в Закона за Българската народна банка и той НЕ забранява участието на подуправител в управителните органи на юридически лица с нестопанска цел и участието като съдружник в дружества с ограничена отговорност", заявява Гюров. Това решение поставя Управителния съвет на БНБ в деликатната ситуация да защити независимостта на националната централна банка в ключов момент в процеса на интеграция на Република България в еврозоната, допълва той. И заявява, че е готов да защитава правата си по предвидения законов ред, както и да окаже съдействие на УС на БНБ. По закон Гюров може да оспори решението в административния съд.
По-рано Лена Бориславова от ПП-ДБ коментира в X, че "така се отстрелват евентуални премиери". Управителят и зам.-управителите на БНБ са в списъка за избор на служебен премиер според променената конституция. Когато Румен Радев търсеше служебен премиер преди 2 месеца, ръководството на БНБ отказа и бе избран Димитър Главчев.
"КОНПИ отстрани напълно незаконосъобразно Андрей Гюров! Мотивите са скандално погазване на буквата и духа на Закона за БНБ. Пеевски отстрелва потенциални премиери. Ще се ходи на избори. А Главчев може да назначи още някой ДПС кадър. Утре внасяме правилата за избор на нова КОНПИ", коментира Бориславова.
КОНПИ отстрани напълно незаконосъобразно Андрей Гюров! Мотивите са скандално погазване на буквата и духа на Закона за БНБ. Пеевски отстрелва потенциални премиери. Ще се ходи на избори. А Главчев може да назначи още някой ДПС кадър.
— Lena Borislavova (@LenaBorislavova) 27 юни 2024 г.
Утре внасяме правилата за избор на нова КОНПИ