България е възможно да влезе в чакалнята на еврозоната в следващите три месеца, прогнозира управителят на БНБ Димитър Радев в интервю пред бТВ. Правителството очакваше това да се случи по-рано и да получим покана още в края на април, но кризата с коронавируса в крайна сметка забави процеса.
Изказване на премиера Бойко Борисов в телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон днес създаде за кратко суматоха дали правителството все пак не е изпратило официално документи за членството във валутно-курсовия механизъм ERM II, т.нар. "чакалня на еврозоната". В прессъобщение на МС премиерът е цитиран да се обръща към Макрон с думите: "Разчитаме на подкрепата Ви за ERM II и днес, след като сме подали официално документи към ЕЦБ“.
По-късно от финансовото министерсто уточниха, че България всъщност е изпратила писмо до Европейската централна банка за завършване на процеса на оценка за установяване на тясно сътрудничество по отношение на Банковия съюз.
Членството в Банковия съюз бе поставено на страната ни като условие за влизането в чакалнята на еврозоната. Оценката се прави от Европейската централна банка и е предпоставка за последващо кандидатстване и приемане във валутно-курсовия механизъм ERM II, добил популярност като "чакалнята на еврозоната".
Все още от българска страна има работа по увеличаване на капитала на една от търговските банки, припомнят от финансовото министерство. Към момента официално заявените срокове за приемането ни са през юли, потвърдени неведнъж от зам.-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис и тази сутрин в телевизионно интервю от гуверньора на БНБ Димитър Радев, посочват още от ведомството.
„Преди всичко говорим за политически акт, винаги може да има развития, които не се предвиждат лесно, имаме и кризата с коронавирус, става дума за сложен административен и бюрократичен процес, но следващите 3 месеца очакваме развитие“, коментира по-рано днес управителят на БНБ Димитър Радев. Той припомни, че в преговорите са ангажирани голям брой участници - Европейската централна банка, Европейската комисия, 19 страни членки на еврозоната плюс Дания, която от няколко години е в чакалнята на еврозоната. Според Димитър Радев страната ни е напълно готова за ERM II или т.нар. чакалня на еврозоната.
Управителят на БНБ увери също така, че всички търговски банки в страната са много по-подготвени за кризата с коронавируса, отколкото са били през 2008 г. "Проблемът със сегашната криза обаче е, че не се знае продължителността и дълбочината й", все пак коментира Димитър Радев. „Всички икономически последствия зависят от това колко бързо ще отворят икономиките. Колкото по-бързо отворят икономиките, толкова по-малки ще бъдат икономическите последствия за хората“, посочи управителят на БНБ.
Според него сключеното с Европейската централна банка суапово споразумение за обмен на 2 млрд. евро срещу българска валута е много важно в този момент, защото идентифицира страната ни като държава с добра финансова репутация. „Всички действия, свързани със суаповата операция, са координирани с правителството, за да се създадат по-добри условия за финансиране. Едно е страна да излезе на международния дългов пазар с лоша репутация, а друго – с добра”, посочи управителят на БНБ.
„Очаквам правителството да излезе на международните пазари. Все още имаме лукса да отказваме пари. Последната емисия ДЦК беше отказана от Министерството на финансите. Ние се намираме в добра финансовa позиция“, коментира още Радев.
Той категорично заяви, че българският лев няма как да се обезцени и поясни, че разполагаме срещу всеки лев с едно и половина евро и това няма да се намали.
Радев коментира и интереса към отсрочване на кредитите. Над 50 хиляди заявки за разсрочване на кредити са получени по време на извънредното положение, очаква се това число да се увеличи. 25 хиляди от тези заявки са одобрени, а остават още почти два месеца за подаване на още заявления, посочи Радев.