Медия без
политическа реклама

Управляващите се отмятат от ядрената сделка с Киев

Според БСП реакторите от "Белене" няма да се продават, но енергийният министър твърди, че това тепърва ще се обсъжда

15 Апр. 2025Обновена
Румен Петков (вляво) с колегите си Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов на среща с Бойко Борисов.
Пресцентър на ГЕРБ
Румен Петков (вляво) с колегите си Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов на среща с Бойко Борисов.

Управляващата коалиция ще се отметне от решението на България да продаде ядрените реактори от неосъществения проект "Белене" на Украйна. БСП е провела разговори с коалиционните си партньори в кабинета, конкретно с лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, на които са се разбрали, че сделката няма да се състои. Това съобщи лидерът на БСП и вицепремиер в правителството Атанас Зафиров на пресконференция днес.

Началото на сделката беше поставено в средата на 2023 г. Тогава, покрай посещението на украинския президент Володимир Зеленски в София, Народното събрание одобри решение енергийният министър да започне преговори с Киев за продажбата на оборудването от "Белене". Предложението дойде от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, които тогава управляваха страната, и беше подкрепено от ИТН.

Преговорите вървяха бавно и през септември м.г. парламентът гласува да се удължи със 180 дни срокът за провеждането им. Това поискаха ГЕРБ-СДС и ДПС на Делян Пеевски, като към тях се присъединиха също ПП-ДБ.

Сега вече става ясно, че сделка няма да има. Зафиров разказа, че е получил съгласието за това на останалите формации в управляващата коалиция, като изрично спомена името на Борисов. Досега ГЕРБ-СДС категорично подкрепяше продажбата на реакторите, както и ИТН. Според Зафиров обаче управляващото мнозинство ще прокара ново парламентарно решение по въпроса, за да отмени старото от 2023 г. Той намекна, че реакторите могат да се използват и в България. Не стигна обаче дотам да твърди, че проектът "Белене" може да се възроди.

За отбелязване е, че на днешната пресконференция присъстваше водачът на АБВ Румен Петков. Неговата партия е коалиционен партньор на БСП в лявата коалиция, създадена от "Позитано" 20, и винаги е била изключително яростен противник на продажбата. Той доволно обяви провала на сделката за "огромен успех" и напомни, че правителството също неотдавна отказа да сключи споразумение за военно сътрудничество с Украйна.

Предпазливост

Енергийният министър Жечо Станков обаче не беше толкова категоричен, че продажбата на реакторите се отменя. "Моята информация е, че БСП са поставили въпроса пред лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и предстои той да бъде обсъден от Съвета за съвместно управление, а след това и от Народното събрание, за да бъде отменено предишното решение, което задължаваше енергийния министър да преговаря с Украйна за продажбата на реакторите", каза Станков пред бТВ.

"Продажбата е най-лесното решение. Ние трябва да разгледаме всички възможни решения. Към днешна дата реакторите се съхраняват така, че да бъдат годни за експлоатация", каза още енергийният министър. Той посочи, че до момента са се водели разговори с Украйна само на техническо ниво.

Министър Станков подчерта, че приоритет за България остава изграждането на 7-и и 8-и блок в АЕЦ "Козлодуй". Той разказа, че наскоро в САЩ е имал срещи с инвеститори, които проявили интерес за изграждане на огромни центрове за данни. За тях най-голямото предизвикателство е осигуряване на енергия от 1000-1500 МВ на час, това се реактор-реактор и половина и инвеститорите искат нискоемисионна енергия, а ядрената енергия е беземисионна", каза Станков.  Той посочи също, че и в Европа има ренесанс на ядрените технологии във връзка с нарасналата необходимост от електрификация.

Обратът в намеренията на властта за бъдещето на оборудването от спрения проект АЕЦ "Белене" се случва почти месец, след като парламентът на Украйна одобри разширението на Хмелницката АЕЦ именно чрез закупуването на двата реактора ВВЕР-1000 руско производство, които бяха предназначени за "Белене". Позицията на България е, че стойността на продажбата не може да бъде под тази, на която закупихме реакторите от Русия - 1.176 млрд. лв. "Други министри на енергетиката преди мен са направили преоценка, като са завишили цената със 100 млн. лв.", съобщи днес Жечо Станков.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

АЕЦ Белене