Първият в Германия плаващ терминал за втечнен природен газ започна работа във Вилхелмсхафен.
Терминалът край бреговете на Северно море в Долна Саксония ще помогне за преодоляване на недостига на газ в Германия, причинен от липсата на доставки от Русия. До края на следващата година трябва да бъдат изградени още четири терминала в Брунсбютел, Щаде и Любмин.
Делегация на германското правителство, включваща канцлера Олаф Шолц, министъра на икономиката Роберт Хабек и министъра на финансите Кристиан Линднер, участва в церемонията по откриването на съоръжението. Както уточниха от кабинета на канцлера, корабът Höegh Esperanza вече е акостирал във Вилхелмсхафен, натоварен в Испания с втечнен газ от Нигерия.
Доставеното от него количеството газ ще е достатъчно за 50 000 домакинства за една година. Според плановете на оператора Uniper на 22 декември природният газ ще бъде доставен до германската газопреносна мрежа.
Тино Крупала, съпредседател на опозиционната дясна партия "Алтернатива за Германия", разкритикува значението на новата придобивка. Според него петте милиарда кубически метра газ, които годишно ще осигурява терминала, покриват една 6% от газовите потребности на страната, предаде БГНЕС.
Германия е най-много обвързана с руския природен газ в цяла Европа, включително чрез "Северен поток" 1. Въпреки че "Северен поток" 2 беше готов, не започна работа заради войната в Украйна. Голямата свързаност на германската икономика с руския газ, започнала по времето на Герхард Шрьодер и задълбочила се през дългото управление на Ангела Меркел, се наложи да бъде радикално прекъсната. Войната завари германските газохранилища полупразни, тъй като бяха отдадени на "Газпром". До началото на есента страната успя да запълни хранилищата си.