"Български пощи" не само не предоставя конкурентна услуга, а точно обратното - всяка година бележи загуба и прогресивно губи пазарен дял. Докато пазарът на пощенски и куриерски услуги расте от 571 млн. лв. през 2018 г. на 678 млн. лв. през 2020 г., държавното предприятие е на загуба от 13 млн. лв. по предварителни данни за 2021 г. и прогресивно губи пазарен дял до едва 7.5%.
Тези данни представи вицепремиерът по ефективното управление Калина Константинова на въпрос на депутата от ДПС Ахмед Ахмедов каква е визията на правителството за развитие на пощенската мрежа на държавното предприятие. Народният представител иска да знае как плановете на правителството за реформа в "Български пощи" ще се отрази на предоставянето на услугата в труднодостъпните райони и как ще се отрази на благосъстоянието на служителите в дружеството.
Според Константинова "Български пощи" е изключително важен държавен капитал, но системно занемаряван през годините. Компанията притежава огромна мрежа пощенски станции в цялата страна - 2973. От тях 633 са в градовете, а 2340 - в селата. Пощенски станции има дори в 240 населени места с под 150 жители. А други 1304 са в населени места с под 800 души население.
Вицепремиерът по ефективно управление вече обяви вижданията на правителството да превърне пощенските станции в малките населени места в центрове за комплексно административно обслужване - тип "едно гише", вместо хората да пътуват до областните градове при нужда от някаква административна услуга. Това ще пести време на хората, както и разходи за транспорт, а от друга страна е и щадящо за околната среда, посочва в отговора си Константинова.
Предстои да бъде извършен пълен мултифакторен анализ на състоянието на пощенската мрежа, обяснява вицепремиерът. Тя не поставя срок кога този анализ трябва да бъде завършен и кога ще стартира реформата.
Уточнява се, че ще бъдат анализирани гъстотата на пощенските станции според трафика на услугите, броя на населението и присъствието на други държавни и общински структури. На тази база ще се предложат конкретни стъпки за оптимизация, ако се налага. Приложените мерки ще гарантират предоставянето на универсалната пощенска услуга, както и на други административни услуги за населението, уверява Констатнинова.
Модернизирането на "Български пощи" включва още ремонт на пощенски станции, подмяна на остаряла техника, внедряване на електронна система за разплащане, обучение и преквалификация на служителите. Нова бонусна система ще мотивира служителите и ще привлича млади кадри, обещава още Константинова.